به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، دی ۲۹، ۱۳۹۷

احضار و بازجویی چند تن از فعالان سیاسی استان کرمانشاه

کیومرث واعظی معلم دبیرستان و فعال سیاسی ساکن شهر سنقر کرمانشاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت طی چند روز اخیر سه نفر از فعالان باسابقه سیاسی شهر سنقر به اداره اطلاعات کرمانشاه احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.


کیومرث واعظی معلم دبیرستان و فعال سیاسی ساکن شهر سنقر کرمانشاه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت طی چند روز اخیر سه نفر از فعالان باسابقه سیاسی شهر سنقر به اداره اطلاعات کرمانشاه احضار و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند.

به گفته کیومرث واعظی، طی «سه چهار روز اخیر» تعدادی از فعالان سیاسی به نام‌های «برزو نادری، احسان دارابی و فهیم ناصری» به دلیل اتهاماتی که مبنای آن «فعالیت در فضای مجازی» است بدون «احضاریه کتبی» و «شفاهی از طریق تماس تلفنی» به اداره اطلاعات کرمانشاه احضار شده‌اند. آقای واعظی گفت همگی آنها برای ساعت‌های طولانی بازجویی شده‌اند.

کیومرث واعظی درباره دلیل احضار انها می‌گوید: «فقط می‌دانم مربوط به نوشته‌هایشان در فضای مجازی است. در بازجویی‌ها پرینت نوشته‌های آنها را در کانال تلگرام و جاهای دیگر نشان‌شان داده‌اند.»

به گفته این فعال اهل کرمانشاه، تعدادی از فعالان سیاسی و مدنی ساکن شهر سنقر کرمانشاه یک کانال تلگرامی به نام «امروز غرب، رسانه بدون سانسور» ایجاد کردند که در آن نوشته‌ها و خبرهای مربوط به کرمانشاه و شهرهای دیگر ایران را منتشر می‌کنند. این کانال تلگرامی همچنان فعال است.

شغل اصلی این تعداد که از سوی اداره اطلاعات کرمانشاه احضار و تحت بازجویی قرار گرفته‌اند به شرح زیر است، کیومرث واعظی دبیر گرافیک دبیرستان، بروز نادری، دبیر ریاضی دبیرستان، فهیم ناصری، شغل آزاد و احسان دارابی راننده آژانس است. این افراد همچنین فعال سیاسی هستند که در ستادهای انتخاباتی شهر سنقر فعالیت داشته و یا درباره اعتقادهای سیاسی و اجتماعی خود در فضای مجازی مانند کانال تلگرامی «امروز غرب» مطلب می‌نوشتند.

علاوه بر این زهرا اسدی، همسر کیومرث واعظی نیز از طریق پیامکی به پلیس امنیت کرمانشاه احضار شده است. خانم اسدی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه پیام نور است و همچنین مسوول ستاد بانوان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ بوده است.

آقای واعظی درباره احسان دارابی راننده آژانس مسافری که به دلیل نوشته‌هایش در فضای مجازی احضار شده به کمپین حقوق بشر در ایران گفت: «احسان نیز مانند خیلی‌های دیگر در فضای مجازی مانند تلگرام درباره اتفاقات شهر و کشورش اظهارنظر می‌کرد. او چند ماه پیش به دلیل بی‌کاری به شهر قم رفت و در آنجا در یک آژانس به عنوان راننده کار گرفت اما چند روز پیش از اداره اطلاعات کرمانشاه با او تماس گرفته‌ و گفته‌اند باید خودش را روز چهارشنبه صبح ۲۶ دی ماه به اداره اطلاعات کرمانشاه معرفی کند. آقای دارابی از ساعت هشت و نیم صبح ۲۶ دی ماه به اداره اطلاعات رفته ولی تا الان ( غروب ۲۷ دی ماه) آزاد نشده است. او ساعتی پیش با یکی از نزدیکانش تماس گرفته و خواسته برای او قرار وثیقه مهیا کند اما فردا جمعه است و تودیع قرار وثیقه و آزادی او تا روز شنبه انجام نخواهد گرفت.»

کیومرث واعظی که خود نیز تاکنون بارها مورد بازجویی و بازداشت قرار گرفته به کمپین گفت او به دلیل پرونده جدیدش با اتهام «نشر اکاذیب» و «تبلیغ و توهین علیه نظام» از طریق «فعالیت در سامانه‌های رایانه‌ی و مخابراتی» روز اول بهمن ماه در «شعبه دادستانی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنقر» دادگاه دارد. او پیش از این برای این پرونده دو بار از طریق احضاریه‌های کتبی در تاریخ‌های ۲۰ آذر و ۱۹ دی ۹۷ به «پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شهرستان سنقر» فراخوانده شد و مورد بازجویی قرار گرفت. روز اول بهمن ماه ۹۷ اولین جلسه دادگاه او خواهد بود.

کمپین حقوق بشر در ایران