به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، دی ۳۰، ۱۳۹۷

زمزمه‌های اتحادیه اروپا در مخالفت با اجلاس لهستان درباره ایران

از هم‌اکنون پیداست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا رغبت چندانی به شرکت در اجلاس «صلح و امنیت در خاورمیانه» با تمرکز ویژه بر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ندارند. چند دیپلمات و مقام اتحادیه اروپا گفته‌اند که وزیران خارجه اتحادیه اروپا هنوز رسماً اجلاس لهستان با توجه ویژه به ایران را به بحث نگذاشته‌اند. اتحادیه اروپا از غیاب ایران در این اجلاس خشنود نیست.
وزیر خارجه آمریکا جمعه ۱۱ ژانویه در حین سفرش به خاورمیانه در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز اعلام کرده بود که اجلاس لهستان برای ثبات و آزادی در خاورمیانه با توجه ویژه به ایران در ۱۳ و ۱۴ فوریه در دو روز پیاپی برگزار می‌شود. به گفته مایک پمپئو «کشورهایی از آسیا، آفریقا، چند کشور غربی از جمله کشورهای اروپایی و کشورهای خاورمیانه در این اجلاس شرکت می‌کنند. هدف از برگزاری این اجلاس این است که نقش «بی‌ثبات‌کننده ایران» در خاورمیانه خنثی شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دیپلمات‌های اروپایی اما می‌گویند برگزاری اجلاس لهستان در مدت بسیار کوتاهی سازماندهی شده و از ایران هم دعوت نشده که در این اجلاس شرکت کند.

روز گذشته یک سخنگوی اتحادیه اروپا با اشاره به فشردگی برنامه کاری فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود بعید است که موگرینی بتواند در این اجلاس شرکت کند.

این مقام اروپایی بامداد پنجشنبه ۲۷ دی/ ۱۷ ژانویه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در لندن گفته بود:
«ما از برگزاری کنفرانس “صلح و امنیت در خاورمیانه” اطلاع داریم اما با توجه به اینکه موگرینی در این ایام در سفر است، بعید به نظر می‌رسد که بتواند در این کنفرانس شرکت کند.»

چند دیپلمات و مقام اتحادیه اروپا که نخواستند نامشان افشا شود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته‌اند که هنوز وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور رسمی درباره اجلاس «صلح و امنیت در خاورمیانه» با توجه ویژه به ایران بحث و گفت‌وگو نکرده‌اند.

اقدام به برگزاری یک اجلاس بین‌المللی با توجه ویژه به نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی تازه‌ترین ابتکار آمریکا در سطح جهانی برای اعمال فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران است. مایک پمپئو مه ۲۰۱۸ شرط‌های دوازده‌گانه‌ای برای پایان تحریم اقتصادی ایران مقرر کرد. این شرط‌ها ناظر بر نفوذ جمهوری اسلامی در عراق و سوریه و یمن و لبنان، نظارت بر برنامه موشکی ایران و توقف برنامه هسته‌ای این کشور است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، عباس عراقچی، معاون سیاسی او و همچنین علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی برگزاری اجلاس لهستان را محکوم کرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که ایالات متحده قصد دارد ائتلافی در سطح بین‌المللی بر ضد جمهوری اسلامی و برای ایجاد «جهانی بهتر» ایجاد کند. در اجلاس لهستان، آینده سوریه نیز به بحث گذاشته می‌شود. پیش از آن اما در نشست توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورهای منطقه در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ ژانویه (۲۹ و ۳۰ دی آینده سوریه نیز یکی از موضوعات بحث‌برانگیز است.
رادیو زمانه