به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، بهمن ۰۶، ۱۳۹۷

رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به مادورو و طرفدارانش پیشنهاد عفو داد

گوایدو: تا زمان تشکیل دولت انتقالی در خیابان در کنار همه معترضان می‌مانم 
خوان گوایدو، ۳۵ ساله، رهبر مخالفان که این هفته خود را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا نامید. 

خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، به نیکلاس مادورو و طرفدارانش پیشنهاد عفو داد و از آنها خواست که به روند انتقال قدرت کمک کنند.
خوان گوایدو که این هفته خود را رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا نامید و از سوی آمریکا چندین کشور دیگر به رسمیت شناخته شد، روز جمعه ۵ بهمن اعلام کرد اگر نیکلاس مادورو و اعضای دولت وی به انتقال مسالمت آمیز قدرت کمک کنند برای آنها عفو در نظر خواهد گرفت.
او افزود برای بخشش و عفو همه کسانی که به برقراری قانون اساسی کمک کنند، آماده است.
مخالفان که اکثریت پارلمان ونزوئلا را در دست دارند، حکومت نیکلاس مادورو را «نامشروع» می دانند و خواستار برکناری او هستند.
خوان گوایدو روز چهارشنبه سه بهمن در تجمع میلیونی مخالفان حکومت مادورو، رسما خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامید که فورا با استقبال ایالات متحده و چند کشور دیگر روبرو شد.
پرزیدنت ترامپ اولین رهبری بود که ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت شناخت. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا هم از همراهی ایالات متحده با مخالفان گفت. تاکنون رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا از مخالفان ونزوئلایی حمایت کرده اند.
پس از اعلام ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو در ونزوئلا و به رسمیت شناختن آن از سوی آمریکا، کشورهای کانادا، برزیل، کلمبیا، و پاراگوئه هم ریاست جمهوری رهبر مخالفان دولت نیکلاس مادورو را به رسمیت شناختند. 
آمریکا برای بررسی بحران جاری در ونزوئلا خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز شنبه شد.
صدای آمریکا