به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۰۵، ۱۳۹۷

یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار، به پنج سال زندان محکوم شد

یاشار سلطانی
به گزارش منابع خبری در ایران یاشار سلطانی روزنامه نگار افشاگری که دو سال پیش مدارکی دایر بر “تخلفات شهرداری” در واگذاری املاک منتشر کرده بود به پنج سال حبس محکوم شده است.


او که در سال ۱۳۹۵ برای مدتی تحت بازداشت قرار گرفت از جمله به نشر مطالب خلاف واقع و افترا به شرکت ها متهم بود. 
این چندمین اقدام دستگاه قضایی ایران علیه روزنامه نگاران و فعالان در هفته جاری است.

روز سه شنبه گزارش شد که بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن سه عضو کانون نویسندگان ایران بازداشت شده اند. این سه که با اتهام اقدام علیه امنیت ملی روبرو هستند پس از آن بازداشت شدند که امکان تامین وثیقه تعیین شده را نداشتند. 

روز سه شنبه همچنین دو فعال، رضا خندان و فرهاد میثمی، هر کدام به شش سال زندان محکوم شدند.

صادق کاشانی وکیل آقای سلطانی به خبرگزاری ایسنا گفت: “اتهامات یاشار سلطانی شامل ‘جمع آوری و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور’، ‘نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی’، ‘افترا نسبت به شرکت عمران تکلار’ و ‘تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار’ است.”

او افزود: “بر اساس رای صادره، یاشار سلطانی به استناد مواد ۶۶۹، ۶۹۷، ۶۹۸ و ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در مورد اتهام ‘نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی’ به تحمل ۲ سال حبس، در مورد اتهام ‘افترا نسبت به شرکت عمران تکلار’ به تحمل یک سال حبس و در مورد اتهام ‘تهدید نسبت به شرکت عمران تکلار’ به دو سال حبس محکوم شده است.”

او همچنین گفت که پرونده مربوط به اتهام “جمع آوری و انتشار اطلاعات طبقه بندی شده مربوط به سازمان بازرسی کشور” مفتوح است و هنوز رایی در این باره صادر نشده است.

یاشار سلطانی همچنین به مدت ۲ سال از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته جات سیاسی، فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محروم شده است.

آقای سلطانی که سردبیر سایت معماری نیوز بود در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ بازداشت و روز ۲۲ آبان آزاد شد.
به گزارش ایسنا جلسات اول و دوم رسیدگی به پرونده او روزهای هشتم و نهم مرداد ماه سال ۹۶ و آخرین جلسه رسیدگی به این پرونده ۲۱ مرداد ماه سال ۹۷ برگزار شد.

بازداشت آقای سلطانی در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ با واکنش گسترده افکار عمومی در ایران مواجه شد به طوری که چهره‌ها، رسانه‌ها و افراد از طیف‌های مختلف، از جمله از میان محافظه‌کاران، به حمایت از او پرداختند و به بازداشتش اعتراض کردند.
پس از انتشار مدارک “تخلفات شهرداری” در معماری نیوز اعلام شد که محمدباقر قالیباف و مهدی چمران، شهردار و رئیس شورای شهر تهران، از او شکایت کرده‌اند. هرچند این دو بعدا مدعی شدند که از آقای سلطانی شکایتی نکرده‌اند.

یاشار سلطانی پیش از بازداشت خود گفته بود: “یک هدف بیشتر نداشتیم و آن هم این که هزینه تخلف را بالا ببریم.”
در سال‌های اخیر چند مورد فساد مالی عظیم در ایران افشا شده است.

بر اساس گزارش‌ سازمان شفافیت بین‌المللی از شاخص تلقی از فساد در سال ٢٠١۷، ایران یکی از اقتصادهای فاسد جهان است و در میان ۱۸۰ کشور بررسی‌شده رتبه ۱۳۰ را دارد.