به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۰۹، ۱۳۹۹

بحران ویروس کرونا؛ وقوع سومین اعتراض گسترده در زندان‌های ایران

خبرگزاری هرانا – زندانیان محبوس در زندان تبریز از عصر امروز پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه در اعتراض به پذیرش زندانی جدید بدون طی دوره قرنطینه و تاخیر در بررسی پرونده‌های زندانیان برای اعزام آنها به مرخصی علیرغم شیوع کرونا در کشور دست به اعتراض زده‌اند. هرانا مستنداتی دریافت کرده که نشان می‌دهد دود غلیظی از محل زندان برخواسته و صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود. پیش از این نیز در آخرین روز اسفندماه و نخستین روز امسال برخی زندانیان در زندان‌های پارسیلون خرم‌آباد و الیگودرز دست به اعتراض زده بودند. این اعتراض‌ها منجر به درگیری و تیراندازی شد که دست‌کم یک نفر از زندانیان کشته و یک نفر نیز زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از ساعت پنج امروز پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، زندانیان محبوس در زندان تبریز در اعتراض به پذیرش زندانی جدید بدون طی دوره قرنطینه و تاخیر در بررسی پرونده‌های زندانیان و اعزام آنها به مرخصی علیرغم شیوع کرونا کشور دست به اعتراض زده‌اند.

هرانا مستنداتی دریافت کرده که نشان می‌دهد دود غلیظی از محل زندان برخواسته و صدای تیراندازی نیز شنیده می‌شود.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از زندانیان محبوس در این زندان درباره این وضعیت به هرانا گفت: “طی هفته‌های اخیر زندانیانی که علائم ابتلا به کرونا داشتند به بهداری منتقل می‎شدند و در آنجا میزان تب و اکسیژن خون آنها اندازه‌گیری شده و در موارد بسیار حاد اقدام به انتقال زندانیان به بیمارستان خارج از زندان می‌کردند. از طرفی در زندان تبریز همچنان زندان ورودی جدید می‌پذیرد و زندانیان وردی جدید بدون طی دوره قرنطینه به بندها منتقل و در آنجا نگهداری می‌شوند. صبح امروز یکی از زندانیان از بند ۹ با وضعیت وخیم جسمی و با دارا بودن علائم ویروس کرونا به بهداری زندان مراجعه کرد و پس از عدم رسیدگی مناسب پزشکی مجددا به بند بازگردانده شد و همبندی‌های وی نگران ابتلای او به کرونا و انتقال ویروس به خودشان هستند. از طرف دیگر زندانیان محبوس در بند سه‌گانه زندان تبریز با جمع کردن پتو و تشک‌های زندانیان در انتهای سالن و حیاط زندان آنها را آتش زدند و دود غلیظ خروجی از زندان ناشی از آتش به وجود آمده از این بندها است. چندین نفر از زندانیان بند ۹ با شکستن درب‌های بند و خلع سلاح کردن دو تن از سربازان زندان اقدام به تیراندازی کرده و سایر زندانیان را گروگان گرفته‌اند و اجازه ورود و خروج به هیچ شخصی را نمی‌دهند.”
به گفته این منبع مطلع “نیروهای گارد ویژه استان آذربایجان شرقی هم‌اکنون جلوی درب اصلی و محوطه داخلی زندان مستقر شده‌اند و بیرون زندان به شدت جو امنیتی برقرار است.”

از سوی دیگر گزارش‌هایی از درگیری میان نیروهای گارد زندان با زندانیان در بندهای مختلف زندان به دست هرانا رسیده است. با این حال از میزان خسارت یا آسیب‌دیدگی زندانیان کماکان اطلاعی در دست نیست.
این در حالی است که بهروز مهدوی، فرماندار و رییس شورای تامین شهرستان تبریز، با تکذیب خبر بروز درگیری و تیراندازی، علت ناآرامی در زندان تبریز را «وقوع آتش‌سوزی جزیی و نگرانی ناشی از آن میان زندانیان و انتظامات زندان» عنوان کرد و گفت “بدیهی است که وقوع آتش‌سوزی و دود ناشی از آن در فضای سربسته و حساسی مانند زندان تبریز موجب نگرانی زندانیان از یک سو و عوامل انتظامی از سوی دیگر شود و به همین دلیل نیز نیروهای انتطامی حاضبر در محل برای کنترل اوضاع به حالت آماده باش درآمدند.” او همچنین مدعی شد که این حادثه تلفات جانی و مالی نداشته و اوضاع در زندان تبریز آرام است.

با توجه به محیط بسته زندان، تغذیه نامناسب، نبود امکانات بهداشتی و پزشکی لازم، تراکم بالای جمعیت، جان بسیاری از زندانیان را تهدید می‌کند و موجب نگرانی خانواده های آنان شده است. با وجود ادعای سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به حدود هشتاد و پنج هزار زندانی و ادعای عفو گسترده زندانیان از سوی آیت الله خامنه‌ای، کماکان تراکم در زندان های کشور بالا است. همچنین امکانات بهداشتی برای ضدعفونی محیط زندان ها ناکافی است و در مواردی به دلیل عدم وجود نیروی کافی اعزام زندانیان بیمار به بیمارستان نیز به تاخیر افتاده است.

پیشتر در نخستین روز امسال حمید کشکولی، فرماندار الیگودرز به ایرنا گفته بود “زندانیان الیگودرز عصر امروز در یک اقدام خودسرانه و غیرقانونی اقدام به اعتراض در داخل زندان کرده بودند که نشر این خبر به بیرون از زندان موجب نگرانی برخی شهروندان شده بود.”

شورش در زندان الیگودرز یک روز پس از رویدادی مشابه در زندان پارسیلون خرم‌آباد رخ داد. در جریان این واقعه در آخرین روز سال ۹۸ درگیری میان زندانیان و زندانبانان زندان پارسیلون خرم‌آباد رخ داد. مقام‌های محلی و قضایی تایید کردند که ۲۳ نفر از زندانیانی که در زندان پارسیلون خرم ‌آباد از زندان گریخته‌اند. گفته شده هیچ یک از زندانیان متواری مرتکب جرایم “خطرناک” نشده و فرار زندانیان دست کم یک کشته و یک زخمی بر جای گذاشت. محمود ثمینی، معاون امنیتی استاندار لرستان گفته بود “در حین فرار یک نفر با تیراندازی مامورین کشته و یک نفر مجروح شد که به بیمارستان انتقال داده شد.”

بسیاری از خانواده های زندانیان در گفتگو با هرانا، خواستار تمهیدات ویژه سازمان زندانها از جمله ضدعفونی کردن محیط زندان، اعطای مرخصی در بیشترین تعداد ممکن، اعطای بسته‌های بهداشتی از جمله ماسک و ژل‌های ضدعفونی کننده و همچنین انتقال زندانیان مشکوک به بیماری به قرنطینه شده‌اند.

هرانا صبح امروز نیز در گزارشی از زندان‌های ارومیه و قرچک، از مرگ زندانیان بر اثر ابتلا به کرونا همزمان با افزایش مبتلایان خبر داده بود.