به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، فروردین ۰۸، ۱۳۹۹

اعلامیه سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا

جان زندانیان سیاسی در خطر است
زندانیان سیاسی را  بدون قید و شرط آزاد کنید 
در آغاز سال جدید  با شیوع ویروس کرونا خطر بزرگی جان زندانیان سیاسی را تهدید می‌کند. به همین خاطر است که نسرین ستوده و عده زیادی از زندانیان اعتصاب غذا کرده‌اند. زندانیان به شرایط خشونت‌آمیز و غیرانسانی در زندان‌ها معترض هستند. 
نوروز که باید سرشار از شادی و امید برای همگان باشد، در فضای اندوه گسترش اپیدمی کرونا و بحران شدید اقتصادی برگذار می‌شود. ما وظیفه داریم به یاری زندانیان سیاسی، مانند نسرین ستوده ها و نرگس محمدی ها  و بسیاری دیگر که بی‌گناه به زندان افتاده‌اند بشتابیم و آزادی بی قید و شرط آنها را خواستار شویم. 

در آغاز سال جدید شاهد فشارهای سیاسی و اجتماعی شدیدتری بر مدافعان حقوق بشر در ایران و خانواده های زندانیان سیاسی هستیم، وضعی که از داخل و خارج کشور فریادهای اعتراض بسیاری را  برانگیخته است. سران جمهوری اسلامی هنوزنتوانسته اند و نخواهند توانست صدای دادخواهی ملت ایران را خاموش سازند. و مدافعان حقوق بشر در ایران، مصمم تر از قبل به فعالیت های حقوق بشری پرداخته اند.

می‌دانیم که ایرانیان سال خیلی بدی را پشت سر گذاشتند. و حکومت با بیرحمی و خشونت به سرکوب کسانی پرداخت که به نام عدالت به خیابان ریختند، و صدای خود را علیه بیداد و اختناق بلند کردند. امروز فعالان و کوشندگان سیاسی در زندان تحت فشار های شدید روحی و جسمی بسر میبرند و از وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.  

این نخستین بار نیست که موضوع زندانیان سیاسی به مسئله ای حاد تبدیل می شود. در دوره حساس کنونی، ارتجاعِ حاکم از هیچ گونه اقدام غیر انسانی و بی رحمانه در زندان ها به ویژه در حق زندانیان سیاسی ابایی نداشته است.

احساس مسئولیت نسبت به سرنوشت ملت و آینده کشور حکم می کند که اجازه ندهیم نومیدی و انفعال در جوانان نفوذ کند. درست است که مسئولان این نظام از تمکین در برابر حق و عدالت و خواست اکثریت مردم امتناع نمودند و راهپیمایی های مسالمت آمیز ملت بزرگ ایران را با خشونت در هم شکسته اند، اما این به معنای پایان ماجرا نیست زیرا مردم در این آزمون مهم تاریخی، قدرت ملی خود را بازیافتند و به لحاظ اخلاقی پیروز شدند. آنان ثابت کردند که از بلوغ فکری و رشد اخلاقی بالایی برخوردارند و بدون مداخله قدرتهای خارجی در اموری که به ملت ایران مربوط است و هیچگاه به سود کشور ما نبوده قادر به پیروزی بر دیکتاتوری و ارتجاع حاکم هستند. مردم ما هر نوع خشونت و افراطی گری را رد می کنند و اجازه نمی دهند دفاع مدنی آنها از مسیر اعتدال و مسالمت جویی خارج شود.

از طرف دیگر بسیاری از خانواده هایی که فرزندانشان در حال خدمتند، نگران بهداشت پادگان‌ها هستند و از حال عزیزانشان بی خبرند. آنها نمی‌توانند با فرزندانشان تماس بگیرند. تنها برخی از سربازهایی که برای مرخصی از پادگان خارج می‌شوند، حال سربازان دیگر را اطلاع می‌دهند. با این حال بسیاری از سوال‌های آنها بی‌پاسخ می‌ماند. به گزارش ایسنا، جوان‌ها به گذراندن دوره آموزشی رفته اند. عده‌ای به کرمان رفته‌اند و برخی دیگر به مرزن‌آباد چالوس. اینها سربازان سهمیه نیروی انتظامی‌اند. پادگان ها از مراکزی است که امکان تماس و آلودگی به ویروس در آنها بسیار بالا است؛ گاهی چند صد سرباز در یک آسایشگاه و پادگان مستقر می‌‎شوند بطوری که می‌تواند موجب سرایت ویروس کرونا شود. ما همگی وظیفه داریم به وضع خطرناک این سربازان وظیفه توجه کنیم، آنان را دریابیم و درباره ی وضع جسمی آنان اعلام خطر کنیم.

ما به نام ملت ایران اعلام می کنیم که همه ی زندان های مدافعان آزادی را تجاوز به حقوق اساسی ملت ایران می دانیم و در شرایط خطرناک کنونی بیش از هر زمان هر گونه فشار بر زندانیان سیاسی  و سربازان وظیفه و ادامه ی وضع خطرناک کنونی آنان را به شدت محکوم کرده خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط همه زندانیان سیاسی و مرخصی سربازان وظیفه هستیم. 
تنها راه برون رفت از بحران کنونی ، پذیرش خواست ملت ایران، یعنی برقراری حکومت قانون، و حرکت به سوی مردمسالاری و برقراری یک حکومت ملی است.
                                                                                                   
۷ فروردین ماه ۱۳۹۹                                 
سازمانهای جـبهه ملّـی ایـران در اروپا 
دکتر علی راسخ افشار، دکتر پرویز داورپناه، علی شاکری زند، مهندس مهدی مقدس زاده.