به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۲۹، ۱۳۹۸

درخواست مرکل از شهروندان آلمان برای مبارزه با گسترش کرونا

صدراعظم آلمان در نطقی تلویزیونی به دلیل بحران کرونا به طور مستقیم با شهروندان آلمان صحبت کرد. مرکل محدودیت‌های تازه‌ای را در زندگی عمومی اعلام نکرد اما از شهروندان خواست به طور اکید اقدامات پیشگیرانه را به کار گیرند. 
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شامگاه چهارشنبه ۲۸ اسفند (۱۸ مارس) در نطقی تلویزیونی شهروندان آلمان را مورد خطاب قرار داد و از آنان خواست همراه با دولت تمام تلاش‌شان را به کار گیرند تا از گسترش سریع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ جلوگیری کنند. 

صدراعظم آلمان در سخنان خود تاکید کرد که همچنان روزانه بررسی می‌شود که آیا اتخاذ اقدامات شدیدتری برای محدودیت‌های عمومی لازم است یا خیر. مرکل از شهروندان آلمان خواست "مقررات تعیین شده را به طور اکید رعایت کنند". 

به گزارش خبرگزاری آلمان مرکل نسبت به گسترش سریع کووید-۱۹ به شهروندان هشدار داد و از آنان خواست در همبستگی و رعایت نظم و انضباط در مبارزه با گسترش ویروس کرونا بکوشند. 

او این امر را یک "وظیفه تاریخی" خواند و گفت "این مبارزه را تنها می‌توان با هم انجام داد". 

صدراعظم آلمان گفت كه اوضاع بسیار جدی است. مرکل در این سخنرانی تلویزیونی تاکید کرد که حل این بحران "به همه و بدون استثناء همه ما بستگی دارد".

او از همه شهروندان خواست که برای کند کردن روند گسترش کرونا در کشور به فوریت تماس‌های اجتماعی را به حداقل رسانده و ارتباطات غیر ضروری را قطع کنند.  

مرکل تصریح کرد که این وضعیت نیاز به درجه بالایی از جدیت و انضباط همه دارد. او گفت که "اوضاع جدی است و باز است" و این بدان معنی است که غلبه به این شرایط به نحوه تنظیم و اجرای مقررات هم بستگی دارد.

مرکل محدودیت‌های تازه و شدیدتر و اقدامات انضباطی اضافی برای زندگی عمومی مردم در آلمان اعلام نکرد و گفت که دولت آلمان تمام تلاش خود را برای کنترل این بحران به کار گرفته است و اگر ضروری باشد با توجه به روند اوضاع، مقررات دیگری تعیین خواهد شد.  

پشنیبانی دولت از بخش اقتصاد 

اقتصاد آلمان زیر فشار شدید ناشی از بحران کرونا قرار گرفته است. صدراعظم آلمان بار دیگر پشتیبانی همه جانبه دولت را از کارفرمایان و کارکنان در این زمینه اعلام کرد و گفت: «ما می‌توانیم و همه امکانات را به کار خواهیم گرفت تا آنچه لازم است برای حمایت از کارآفرینان و کارگران به کار گیریم.»

مرکل برای کمک به وضعیت وخیم اقتصادی شرکت‌های متوسط و حمایت از کارهای کوتاه مدت تضمین داد و ضمن اعلام پشتیبانی کامل دولت گفت که "کشور این امتحان دشوار را پشت سر خواهد گذاشت". 

تا کنون چنین ضمانت دولتی برای اقتصاد از زبان اولاف شولتس، وزیر دارایی، و پتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان، بیان شده بود اما لازم بود که این تضمین بار دیگر از زبان صدر اعظم آلمان نیز شنیده شود.

مرکل در سخنان خود خاطرنشان کرد که اقتصاد امتحان سختی را از سر می گذراند. او گفت: «شرکت های بزرگ درست مثل شرکت‌های کوچک، مغازه‌ها، رستوران‌ها و دارندگان شغل‌های آزاد شرایط دشواری را می‌گذرانند و در هفته‌های آینده نیز شرایط دشوارتر خواهد شد.»

صدراعظم آلمان همزمان در مقابله با بحران اطمینان داد: «دولت فدرال هر آنچه در توان دارد انجام می‌دهد تا تأثیرات اقتصادی را کاهش دهد و مهم‌تر از همه تلاشش را برای نجات مشاغل به کار خواهد گرفت. »

ابراز اطمینان نسبت به تامین مواد غذایی

صدراعظم آلمان در سخنرانی خود سعی کرد نگرانی‌ها در باره امکان کمبود عرضه مواد غذایی را برطرف کند و نسبت به تامین مواد غذایی اطمینان داد. مرکل در این باره گفت: «همه می‌توانند اعتماد داشته باشند که در همه اوقات مواد غذایی تأمین می شود» و «اگر قفسه‌ها یک روز خالی می‌شوند، دوباره پر خواهند شد.»

مرکل مردم را از خرید زیاد کالا برحذر داشت و نسبت به هراس‌های غیرضروری از کمبود هشدار داد. در این راستا صدراعظم آلمان از کارکنان سوپرمارکت‌ها برای کار زیاد به ویژه در شرایط  فعلی سپاسگزاری کرد.

فشار بر سیستم درمانی و بهداشتی  

آنگلا مرکل ضمن دادن هشدار نسبت به وارد آمدن فشارهای زیاد به سیستم درمانی کشور تاکید کرد: «آلمان دارای سیستم بهداشتی عالی، شاید یکی از بهترین‌ها در جهان است. این می‌تواند به ما اطمینان دهد. اما فشار بر بیمارستان‌ها زیاد خواهد بود اگر بیماران زیادی در مدت زمان کوتاهی به دلیل عفونت‌های ناشی از کرونا به آنجا مراجعه کنند.» 

صدراعظم آلمان از کادر درمانی، پزشکان و کارکنان بیمارستان‌ها و پرستارها برای کار فوق العاده آنان در شرایط بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ و کمک به بیماران تقدیر کرد. 

به جز سخنرانی‌های سنتی سال نو این اولین بار بود که در مدت ۱۵ ساله دوره صدارت مرکل، صدراعظم در یک سخنرانی تلویزیونی مردم کشور را مورد خطاب قرار می‌داد. 

دویچه وله فارسی