به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، فروردین ۰۳، ۱۳۹۹

استانداری تهران: همه مراکز تجاری از یکشنبه تعطیل است

استانداری تهران با صدور ابلاغیه جدید دستور داده همه مراکز تجاری پایتخت به غیر از فروشگاه های زنجیره ای و داروخانه ها باید از روز یکشنبه، سوم فروردین، تعطیل شوند و با خاطیان برخورد خواهد شد.


همزمان استاندار تهران گفته "شیب شتابان" ابتلا به ویروس کرونا در این استان "متوقف" شده است. 
خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، شامگاه شنبه، دوم فروردین، به نقل از حمیدرضا گودرزی، معاون استاندار تهران نوشت: "موضوع تعطیلی مراکز تجاری استان تهران به فرمانداران ابلاغ شده است و اصناف تکلیف دارند نسبت به این کار اقدام کنند و با موارد تخلف نیز برخورد قانونی داشته باشند."

به گفته این مقام استان تهران از فردا، یکشنبه، تنها فروشگاه‌های زنجیره‌ای چون شهروند و رفاه و داروخانه‌های باز خواهند ماند. 

تعطیلی مراکز تجاری، رستوران‌ها و مراکز تفریحی یکی از راهکارهایی است که بسیاری از مقام‌های شهری در نقاط مختلف جهان در پیش گرفته‌اند تا شیب منحنی ابتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹ را مماس با امکانات پزشکی خود کنند. 
همزمان در خبری دیگر از پایتخت ایران، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران در حاشیه جلسه ستاد مقابله با کرونا گفته "شیب شتابان رشد مبتلایان" به این ویروس کاسته شده و در دو روز گذشته از درصد ابتلا در این استان نزولی بوده است. 
به گفته استاندار تهران در حالی که نرخ رشد ابتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹ در روز آخر اسفند ماه ۷ درصد بوده، در روز گذشته، یعنی اول فروردین ماه این نرخ به ۴.۹ درصد رسیده است. 
آمار رسمی اپیدمی جهانی کرونا ۲۰۱۹ در ایران روز شنبه، دوم اسفند بدین ترتیب اعلام شد؛ "۲۰ هزار و ۶۱۰ مورد ابتلای قطعی کووید-۱۹ شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۷ هزار و ۶۳۵ نفر بهبود یافته و یک هزار و ۵۵۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

تهران که پرجمعیت‌ترین شهر ایران است تاکنون بیشترین تعداد مبتلا و قربانی را گزارش کرده است. 
در همین حال، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز شنبه در جلسه ستاد ملی کرونا گزارش اولیه وزارت بهداشت را "بسیار امیدوارکننده" خواند.
آقای روحانی گفت: "نگران بودیم که این ایام یک اوج و پیکی داشته باشیم که تا امروز نبوده و امیدواریم روزهای بعد هم مشکل نداشته باشیم."
شواهد و گفته‌های برخی مقام‌های محلی و روزنامه‌نگاران حاکی از آن است که احتمالا شمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان کرونا در ایران بیش از آمار رسمی باشد.
کیانوش جهانپور، مدیرکل راوبط عمومی وزارت بهداشت ایران هم روز شنبه گفت در شبانه‌روز گذشته در پنج استان مورد جدید ابتلا شناسایی نشده است. روز قبل هم وزارت بهداشت ایران گفته بود در ۱۳استانی که شهروندان محدودیت تردد را رعایت کرده‌اند روند شیوع رو به کاهش بوده است.

بی بی سی