به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، فروردین ۱۱، ۱۳۹۹

ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران در چرخش بود

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد مقابله با کرونا در ایران به تاخیر در شناسایی ویروس اذعان کرد و گفت چرخش ویروس جدید کرونا خزنده و بدون علامت بود. تا نهم فروردین ۲۵۱۷ تن بر اثر کرونا درگذشته‌ و ۳۵۴۰۸ نفر مبتلا شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تا ۹ فروردین را ۳۵۴۰۸ نفر اعلام کرد. کیانوش جهانپور گفت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۹ نفر از بیماران جان خود را از دست داده‌اند و حال ۳۲۰۶ بیمار دیگر نیز وخیم است. او آمار کل درگذشتگان در ایران را ۲۵۱۷ نفر عنوان کرد و اجرای طرح بسیج ملی مقابله با کرونا و تقویت بیماریابی، افزایش آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت و عمل نکردن بخشی از جامعه به توصیه‌ها را از دلایل افزایش تعداد موارد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در کشور خواند.

توضیح جهانپور، تاییدی است بر این که آمار رسمی وزارت بهداشت شامل همه مبتلایان نیست. تجمیع آمار استان‌ها، گزارش رسانه‌های مستقل و گفته‌های شاهدان عینی نشان می‌دهد که تا هفته اول فروردین، دستکم ۳۰۰۰ نفر در ایران قربانی ویروس کرونا شده‌اند. 

هم‌زمان، دو دانشیار ایرانی در دانشگاه‌های ویرجینیا و ام آی‌ تی  آمریکا در یک بررسی علمی مبتنی بر "توسعه و تخمین مدلی دینامیکی از گسترش بیماری و تطبیق آن با داده‌های رسمی و غیررسمی" نتیجه گرفته‌اند که تعداد مبتلایان به کرونا در ایران تا اول فروردین می‌تواند ۹۰۰ هزار نفر و شمار جان‌باختگان ۱۵ هزار نفر باشد. 

در مقاله این دو از جمله آمده که به دلایلی چون ظرفیت‌های محدود آزمایشگاهی و کیت‌های تست، تاخیر در فرایند تست و کم عارضه بودن بیماری در اکثر مبتلایان، درصد اندکی نزدیک به پنج ممیز دو درصد کل بیماران تست شده‌اند و در بین فوت‌شدگان هم تست بعد از مرگ حدود ۲۶درصد است.

در این میان، علی‌اکبر حق دوست، رئیس کمیته اپیدمپولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا اذعان کرد که ویروس جدید کرونا از اوایل بهمن به صورت "خزنده و بدون علامت" چرخش داشته و به همین دلیل با تاخیر شناسایی شده است. حسن روحانی هم پیش‌تر با رد پنهان‌کاری در موضوع کرونا گفته است: «ما۳۰ بهمن متوجه شدیم که کرونا به ایران آمده است.»

حق‌دوست شهرهای جنوبی و غربی را نقاط مورد انتظار برای پیک بعدی کرونا دانسته و گفته که کرونا تا آخر تابستان و تابستان‌های آینده در ایران خواهد بود.

او تاکید کرده که تهران هنوز به اوج بیماری نرسیده و یادآور شده که به دلیل عدم وجود واکسن و دارو، تنها مسیر کنترل ویروس، تغییر رفتار و سبک زندگی است. علی اکبر حق‌دوست که معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز هست، اضافه کرده که نباید انتظار بازگشایی زودهنگام مدارس و دانشگاه‌ها را داشت و امتحان‌ها نیز احتمالا به تعویق خواهند افتاد.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در این میان اعلام کرد که کلیه محدودیت‌های مربوط به "طرح فاصله‌گذاری اجتماعی" تا ۲۰ فروردین ادامه خواهند داشت. ربیعی از دو تصمیم جدید در ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد. خبرگزاری ایسنا به نقل از ربیعی نوشت: «اولین تصمیم این است که چناچه فرد مبتلا از پروتکل‌های بهداشتی تبعیت نکرد، کمیته اجتماعی - امنیتی تمهیدات لازم مبنی بر وادار کردن این افراد را پیش خواهد برد و ابلاغ خواهد کرد. این افراد به اجبار قانون نباید حامل ویروس شود. لذا با تخلفات به جد برخورد خواهد شد.»

حسن روحانی پیش از اعلام این تصمیم به خبرنگاران گفته بود که وزارت بهداشت طرحی ارائه داده که هر کس به ویروس کرونا مبتلا شده، موظف است دو هفته در قرنطینه بماند.

ربیعی عنوان کرده که تصمیم دوم در راستای حمایت از قشرهای پایین و آن دسته از شهروندانی است که امکان مناسب برای بستری کردن افراد مبتلا در خانواده را ندارند: «... بسیاری منازل کوچک است یا اتاق زیادی ندارد. به همین علت فرد مبتلا همه افراد خانواده را دچار رنج می‌کند. لذا دولت در جهت حمایت از این خانواده‌ها امکان بستری شدن بیماران در نقاهتگاه‌های دولت با هزینه دولت را فراهم می‌کند.»

دویچه وله فارسی