به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، فروردین ۱۲، ۱۳۹۹

شورش در دو زندان اهواز؛ «کشته شدن سه زندانی و مجروح شدن تعدادی دیگر»

گزارش‌های دریافتی رادیو فردا حاکی است که در پی شورش در دو زندان سپیدار و شیبان اهواز دستکم سه زندانی کشته شده و تعدادی دیگر هم مجروح شده‌اند. پس از انتشار گزارش‌ها درباره کشته شدن سه زندانی در زندان سپیدار اهواز در روز دوشنبه، زندان شیبان اهواز هم روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین شاهد اعتراض زندانیان بود که باعث شد این زندان به محاصره نیروهای امنیتی در آمده و آنها به سمت زندانیان گاز اشک‌آور شلیک کنند.

زندانیان زندان شیبان اهواز نیز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زده بودند که باعث درگیری نیروهای امنیتی با آنها شد.

اخیار رسیده به رادیو فردا حاکی است که سه نفر از زندانیان این زندان به کرونا مبتلا شده‌اند اما به بیمارستان منتقل نشده‌اند و در خود زندان قرنطینه هستند.

در همین حال، کریم دحیمی فعال حقوق بشر در مصاحبه با رادیو فردا گفت که زندان شیبان اهواز به محاصره نیروهای سپاه پاسداران درآمده و آنها به سوی زندانیان گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند.

در همین حال در فیلم‌های منتشر شده از بیرون زندان شیبان اهواز صدای شلیک ممتد شنیده می‌شود. خانواده‌های تعدادی از زندانیان نیز در بیرون از زندان تجمع کرده‌اند.

به گفته آقای دحیمی، در بند پنج این زندان، زندانیان سیاسی و در بند هشت نیز زندانیان اهل سنت زندانی هستند.

زندان شیبان در شمال اهواز و خارج از شهر واقع شده است.

آقای دحیمی همچنین گفت که سه نفر از زندانیان زندان سپیدار اهواز کشته شده‌اند.

گروهی از خانواده‌های زندانیان زندان سپیدار اهواز دوشنبه شب در مقابل این زندان تجمع کرده بودند. این تجمع در پی انتشار گزارش‌هایی درباره شورش در زندان سپیدار اهواز و کشته شدن چند زندانی صورت گرفت.

حیدر عباس‌زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان، در این زمینه گفته است: «تعدادی از زندانیان بند ۲ زندان سپیدار اهواز ۱۱ فروردین قصد آشوب و ایجاد ناآرامی داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی آرامش به زندان برگردانده شد و در حال حاضر هیچ گونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد».

او اعلام کرد که هیچ یک از زندانیان موفق به فرار نشدند.

در گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اعلام شده بود که تعدادی از زندانیان فرار کرده‌اند. همچنین فیلمی از به آتش کشیده شدن بخشی از زندان منتشر شده بود.

با این حال فرمانده انتظامی خوزستان گفت: «تعدادی از زندانیان اقدام به سوزاندن چند سطل زباله در درون این زندان کردند که عوامل امنیتی و انتظامی حاضر در زندان، این آتش‌سوزی‌های محدود را هم مهار کردند».

در جریان بحران کرونا، مسئولان قضایی اقدام به دادن مرخصی به برخی از زندانیان کردند. قوه قضائیه ایران می‌گوید این اقدام را برای جلوگیری از شیوع کرونا در زندان‌ها انجام داده و تاکنون ۱۰۰هزار زندانی به مرخصی رفته‌اند.

برخی از زندا‌ن‌های ایران در روزهای گذشته شاهد اعتراض زندانیان به ندادن مرخصی و شرایط زندان بودند که در پاره‌ای موارد به شورش منجر شد.

تاکنون زندان‌های تبریز، الیگودرز، فشافویه تهران، سقز و همدان شاهد این ناآرامی‌ها بوده‌اند.

به‌دنبال این اتفاقات، ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، روز ۹ فروردین دستور داد که «مراقبت‌های امنیتی» از زندان‌ها افزایش یابد.

نهادهای مدنی و حقوق‌بشری تاکنون در گزارش‌های جداگانه از مرگ ۱۰ زندانی در زندان‌های فشافویه تهران،‌ قرچک ورامین و ارومیه خبر داده‌اند. قوه قضائیه چنین اخباری را تایید نکرده است.

سازمان عفو بین الملل روز هفتم فروردین به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران خواستار آزادی بلادرنگ و بدون قید و شرط زندانیان سیاسی شده بود.

رادیو فردا