به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، فروردین ۱۲، ۱۳۹۹

سرگردانی یک کشتی مسافری با چهار جسد روی آب‌ها

یک کشتی مسافربری به دلیل ابتلا تعدادی از سرنشینان خود به کووید ۱۹ نتوانسته تا کنون در هیچ بندری لنگر بیاندازد. چهار تن در این کشتی قربانی کرونا شده‌اند. کشتی مسافری «زندام» با ۱۲۰۰ مسافر و ۵۸۶ خدمه در آب‌ها سرگردان است. تا کنون چهار تن از سرنشینان این کشتی جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری کووید ۱۹ از دست داده و آزمایش کرونای دو تن دیگر مثبت بوده است. 

گفته شده ۵۳ مسافر و ۸۵ خدمه کشتی نیز با داشتن علائمی شبیه به علائم بیماری آنفلوانزا به تیم پزشکی مستقر در کشتی مراجعه کرده‌اند. 

کشتی زندام تا کنون اجازه لنگر انداختن در هیچ بندری را کسب نکرده است و تنها اجازه یافته به همراه کشتی «ام اس رتردام» از کانال پاناما عبور کند. کشتی رتردام برای کمک‌رسانی به زندام از جمله تأمین آذوقه، نیروی خدمه کمکی و همچنین ارسال تست‌های کرونا فرستاده شده است. 

شرکت حمل و نقل دریایی Holland America Line که مالک این کشتی‌هاست وضعیت موجود را دشوار خوانده است. اورلاندو اشفورپ رییس این شرکت گفته آنها همچنان در تلاش هستند تا بندری را بیابند که اجازه لنگر انداختن به این کشتی‌ها را دهد.

کشتی زندام روز ۷ مارس بندر بوئنوس آیرس را ترک کرد. شماری از کشورهای آمریکای لاتین از ترس شیوع احتمالی کرونا در خاک خود از پذیرش مسافران بیمار خودداری کردند. این کشتی چندین روز در نزدیکی ساحل پاناما لنگر انداخته بود. مقصد نهایی این کشتی در اصل بندر فورت لادردیل در ایالت فلوریدای آمریکاست، اما هنوز مشخص نیست که آیا مقامات این بندر اجازه لنگر انداختن به این کشتی را بدهند.

شهردار شهر فورت لادردیل لنگر انداختن این کشتی در این شهر را "غیرقابل قبول" دانسته و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده این شهر با داشتن هزاران بیمار مبتلا به ویروس کرونا در شرایط بحرانی به‌سر می‌برد و نمی‌تواند با پذیرش این کشتی بیش از این خطر کند.

تا بدین‌جا حدود ۴۰۰ مسافر کشتی زندام که در سلامت کامل بسر می‌بردند به کشتی ام اس رتردام منتقل شدند. 

دویچه وله