به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مهر ۱۱، ۱۳۹۵

معاون مرکل بار دیگر در تهران

زیگمار گابریل
سیاست یک گام به پیش و دو گام به پس

آلمان‌ها با سیاست یک گام به پیش و دو گام به پس، مسیر توسعه روابط با ایران را در عصر پسابرجام طی می‌کنند. 

زیگمار گابریل، معاون صدراعظم این کشور امروز برای دومین‌بار به ایران می‌آید و قصد دارد روابط اقتصادی بین دو کشور را بازسازی کند. 

درعین‌حال دست پیش گرفته و هنوز به تهران نرسیده، برای ما شرط و شروط تعیین می‌کند.
شرط و شروطی که به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه «پذیرفتنی نیست».
گابریل به اشپیگل گفته بود بهبود روابط با ایران منوط به به‌رسمیت‌شناخته‌شدن موجودیت اسرائیل از سوی تهران است. 
این همان شرطی است که آنگلا مرکل در بهمن‌ گذشته برای توسعه روابط با ایران گذاشته بود. تکرار این درخواست‌های نابجا، از سوی تهران بی‌پاسخ نیست و ازهمین‌رو سخنگوی وزیر خارجه ایران دراین‌باره تأکید کرد: «مناسبات تهران و برلین بر پایه منافع و احترام متقابل بنا شده و در این رابطه هیچ‌گونه پیش‌شرطی پذیرفتنی نیست و دخالت هرگونه عامل ثالث را کاملا مردود و مخل روابط دوجانبه می‌دانیم». 
او افزود: «جمهوری اسلامی ایران دفاع از حقوق مردم فلسطین را جزء تغییرناپذیر سیاست خارجی خود می‌داند و از آرمان فلسطین هیچ‌گاه و تحت هیچ شرایطی دست نخواهد کشید».

زیگمار گابریل همچنین گفته بود قصد دارد از فرصت این سفر برای رایزنی درباره مسائل و روابط اقتصادی و وضعیت وحشتناک سوریه استفاده کند، همان‌طور که در آخرین سفرش به روسیه نیز چنین کرده است. او اعلام کرده است در سفرش به تهران درباره مسائل حقوق ‌بشری، کنترل تسلیحات و مسائل دیگر، ازجمله بحران سوریه، با مقامات ایرانی رایزنی خواهد کرد. 

قاسمی نیز طرح مسئله حقوق ‌بشر از سوی معاون صدراعظم آلمان را نامربوط خواند و گفت: 
«جمهوری اسلامی ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی‌دهد. در شرایطی که تروریسم بین‌المللی منافع همه کشورها را تهدید می‌کند، انتظار می‌رود کشورهای جهان، به‌ویژه آنهایی که قربانی تروریسم بوده و هستند مبارزه جدی و بی‌امان با تفکرات افراطی و محافل تروریست‌پرور را سرلوحه کار خود قرار دهند». 
او در پاسخ به سؤالی درباره چشم‌انداز روابط دو کشور نیز اظهار کرد: 
«جمهوری اسلامی ایران و آلمان ظرفیت‌های بالقوه بسیار بالایی در مناسبات دوجانبه در تمامی زمینه‌ها دارند و باید مقامات آلمانی به‌ منظور تحقق مطلوب همکاری‌ها دقیقا این نکته را مورد توجه داشته باشند که روابط دو کشور همواره بدخواهانی داشته و دارد که هیچ‌گاه از تخریب روند روبه‌رشد آن به‌ویژه در مواقع حساس فروگذار نکرده و نمی‌کنند؛ بنابراین توصیه این است با دقت و توجه بیشتری به اظهار نظر بپردازند».


خبر کوتاه شده ی روزنامه شرق