به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۰۸، ۱۳۹۵

واکنش نمایندگان مجلس به تلاش شبانه برای بازداشت محمود صادقی

تجمع مقابل خانه محمود صادقی
پس از آن که مأموران امنیتی جمهوری اسلامی، یکشنبه‌شب هفتم آذرماه، در تلاشی ناکام برای بازداشت محمود صادقی، نماینده مجلس، در مقابل خانه او تجمع کردند، برخی از نمایندگان این تلاش را محکوم کردند.


محمود صادقی، یکشنبه شب در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت که هنگام بازگشت به خانه، ماموران با حکم جلب سعی در بازداشت او داشتند اما او "با مقاومت" خود را داخل خانه رساند.

صادقی تأکید کرد که "این مسئله مغایر با قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی است."
این نماینده مجلس که طی روزهای گذشته به دلیل درخواست حسابرسی از رئیس قوه قضائیه مورد انتقاد این قوه قرار گرفته و به دادسرا احضار شده بود، همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت: "براساس ماده 9 این قانون نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رای خود کاملا آزاد هستند و نمی‌توان آن‌ها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد."
چند روز پیش رسانه‌های ایران خبر دادند که دادستانی از صادقی به خاطر اظهارنظر درباره یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار افشاگر تخلفات شهرداری تهران، شکایت کرده و جواد ساداتی نژاد، دیگر نماینده مجلس نیز از صادقی به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذعان عمومی شکایت کرده است.

واکنش‌ها به تلاش برای بازداشت شبانه صادقی

به دنبال خبر تلاش برای بازداشت صادقی، جمعی از هواداران او مقابل خانه‌اش تجمع کردند که پس از ساعتی با درخواست برادر این نماینده مجلس متفرق شدند.
خبرگزاری دانشجویان ایران گزارش داد که به دنبال این تجمع، یک خودروی گشت انتظامی با فاصله از خانه این نماینده مجلس، توقف کرده بود و تعدادی نیروهای لباس شخصی نیز در اطراف خانه او به چشم می‌خوردند.
در واکنش به اقدام شبانه برای جلب محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس، مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس، شامگاه یکشنبه، گفت: "اقدام شبانه برای جلب این نماینده بدون اطلاع مجلس، اول از همه بی‌احترامی به مجلس شورای اسلامی و مردمی است که به آنها رأی داده‌اند و این رفتار را حتما پیگیری خواهیم کرد و از حیثیت مجلس دفاع می ‌کنیم."
همچنین علی مطهری دیگر نایب رئیس مجلس گفت: "ما شاهد این هستیم که نماینده‌ای از قوه قضاییه انتقاد می کند و بلافاصله علیه او اعلام جرم می‌شود در حالی که این فرد فقط خواسته که راجع به موضوعی توضیح داده شود".
محمدجواد فتحی، نماینده مردم تهران نیز از پیگیری علی لاریجانی رییس مجلس و توقف روند جلب محمود صادقی خبر داده است.
این در حالی است که بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید، با انتقاد از تلاش ماموران برای جلب شبانه محمود صادقی اعلام کرد: "برای بررسی جوانب این مسئله روز سه شنبه نشست فوق‌العاده هیات رییسه فراکسیون امید برگزار خواهد شد."
رادیو زمانه