به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۲۹، ۱۳۹۵

اعتراض سازمان عفو بین‌الملل به پخش "اعترافات تلویزیونی" محکومان به اعدام در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در اطلاعیۀ مطبوعاتی به تاریخ ١٧ نوامبر/٢٧ آبان می‌نویسد که بعد از اعدام ٢٥ سنی به اتهام وابستگی به گروه‌های مسلح (دوم ماه اوت ٢٠١٦)، جمهوری اسلامی ایران اینک ویدئوهایی را به اسم "اعترافات" اعدام‌شدگان در رسانه‌های دولتی پخش می‌کند.

 به گفتۀ مدیر تحقیقات بخش خاورمیانۀ سازمان عفو بین‌الملل «با نشان دادن تصاویر اعترافات محکومان به مرگ در تلویزیون دولتی، مقامات ایرانی می‌خواهند مردم را در مورد مقصر بودن آنان اقناع کنند». ولی این سازمان مدافع حقوق بشر گوشزد می‌کند که با توجه به محاکمات ناعادلانه، مقامات جمهوری اسلامی قادر به پنهان کردن حقیقت نیستند.
 به گزارش عفو بین‌المللی، ویدئوهای پخش‌شده با عنوان‌هایی از قبیل «در دست شیطان» و یا «درعمق تاریکی» تلاش می‌کنند تا با تکیه بر شگردهای دراماتیک بر بیننده تأثیر بگذارند.

اما محکومان به مرگ در تصاویری که در زندان، به کمک تلفن موبایل ضبط شده بوده است، خود گفته‌اند که به اجبار و بعد از "ماه‌ها شکنجه" در زندان‌های وزارت اطلاعات، ناچار به اعتراف تلویزیونی شده‌اند.


سازمان عفو بین‌الملل توضیح می‌دهد که در دوم ماه اوت گذشته، ٢٥ نفر که اکثراً طی سال‌های ٢٠٠٩ تا ٢٠١١ به زندان افتاده بودند، همگی اعدام شدند، اگر چه مقامات ایرانی از اعدام ٢٠ نفر سخن گفتند. طی ٢٠٠٩ تا ٢٠١١، برخوردهای مسلحانه و آدمکشی در کردستان شدت گرفته بود.
در اطلاعیۀ عفو بین‌الملل آمده است که اینک سه ماه بعد از اعدام این افراد، جمهوری اسلامی هیچگونه اطلاعاتی در بارۀ فعالیت‌های "جنایی" محکومان ارائه نکرده است.
سازمان عفو بین‌الملل تأکید می‌کند که «مقامات ایرانی باید بلافاصله ضبط و پخش تصاویر "اعتراف"هایی را که زیر شکنجه به دست آمده، متوقف کنند».
رادیو فرانسه