به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آبان ۲۵، ۱۳۹۵

ترامپ: مردم می‌ترسند چون من را نمی‌شناسند!

 تنها یک دلار از حقوق ریاست‌جمهوری را خواهم گرفت 

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در اولین مصاحبه خود پس از انتخابش به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا به سوالاتی درباره آینده ریاست جمهوری خود، دیدارش با رئیس جمهور فعلی آمریکا و آینده برخی از شعارهای انتخاباتی‌اش پرداخت.
به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در برنامه "۶۰ دقیقه" سی‌بی‌اس درباره پیش بینی‌اش نسبت به نتیجه انتخابات اظهار کرد: من واقعا احساس می‌کردم ما خوب عمل می‌کنیم. ما دست به کارهای بزرگی زدیم؛ من هرگز تجربه مشابهی نداشتم؛ این کار بسیار بسیار بزرگ و فوق‌العاده است.
وی درباره وقایع شب تاریخی پیروزی‌اش عنوان کرد: در شب انتخابات من متوجه بزرگی این اتفاق شدم و تقریبا نمی‌توانستم نفس بکشم و متوجه شدم که اکنون مسیر زندگی‌ام به طور کلی در حال تغییر است.
ترامپ سپس به تماس هیلاری کلینتون، رقیب دموکراتش در این انتخابات پرداخت و اظهار کرد: هیلاری با من تماس گرفت و به نظر من می‌توانم تصور کنم که این تماس چقدر برای او دشوار بود. هیلاری بیش از هر زمان دیگری قدرتمند بود و اگر این اتفاق برای من می‌افتاد چنین تماسی برای من فوق‌العاده دشوار بود. او در این تماس فقط به من تبریک و آفرین گفت و من هم با تشکر از وی پاسخ او را دادم اما واقعا معتقدم او زنی بسیار قوی و باهوش است.
رئیس جمهور منتخب آمریکا همچنین به تماس بیل کلینتون اشاره و تشریح کرد: روز بعد از انتخابات بیل با من تماس گرفت و خاطرنشان کرد که رقابت بسیار خوبی را شاهد بوده است.
ترامپ در پاسخ به ادعای مجری برنامه ۶۰ دقیقه سی بی اس درباره کمپین انتخاباتی‌اش که نه چندان دلچسب بود نیز عنوان کرد: این کمپین از هر دو طرف کثیف بود. به این معنی که رقبای من قوی بودند و من هم قوی بودم و اگر از من می‌پرسید آیا از اقدامی پشیمان شده‌ام باید بگویم که اکنون من در کنار شما اینجا نشسته‌ام و می‌دانم که قرار است ما در کشور دست به کار بزرگی بزنیم. ما قرار است آمریکا را دوباره به اوج بازگردانیم.
وی با این حال خاطرنشان کرد: من پشیمان نیستم اما آرزو می‌کنم که ای کاش این جریان انتخاباتی لطیف‌تر، معنادارتر و شاید بیشتر بر سیاست‌های طرفین متمرکز بود.
این میلیاردر نیویورکی سپس به دیدار اخیر خود با باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی آمریکا پرداخت.
وی ضمن اینکه خاطرنشان کرد که انتظار نداشت این دیدار ۹۰ دقیقه به طول بیانجامد، اظهار کرد: این دیدار تنها قرار بود یک گفت‌وگو کوتاه باشد اما یک ساعت و نیم به طول انجامید و می‌توانست ۴ ساعت دیگر به طول انجامد، ما حرف‌های زیادی برای گفتن داشتیم و اوباما مسائل خوب و بد و زیادی را با من به اشتراک گذاشت.
ترامپ در این باره توضیح داد: من در این دیدار درباره خاورمیانه که موضوع بسیار دشواری است گفت‌وگو کردم و من به خوبی رویکرد کامل او را درباره جریان‌های خاورمیانه دریافت کردم و از این مساله بسیار خوشحالم چراکه طی مدت کوتاهی قرار است من تمام این مسائل را مدیریت کنم. به نظر من اوباما بسیار فوق‌العاده بوده است، در کنار آن طی این مدت باهوش و انسان خوبی به نظر می‌آمد. او شوخ طبعی بجایی دارد که می‌تواند حتی در خلال صحبت‌های جدی از آنها استفاده کند.
رئیس جمهور منتخب آمریکا همچنین خاطرنشان کرد که در این دیدار درباره برخی پیروزی‌ها و همچنین برخی مسائل که وی احساس خوبی نسبت به آنها نداشته از جمله برخی مسائل در خاورمیانه، مساله کره‌شمالی و برنامه طرح مراقبت درمانی اوباما (اوباما کر) گفت‌وگو کرده‌اند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا اوباما از وی خواسته برنامه رفاهی دولت دموکرات را حذف نکند، عنوان کرد: او از من چنین درخواستی نکرد چراکه به اعتقاد او این برنامه سختی‌ها و مزایای خود را دارد و مساله این است که ما به این فهم مشترک رسیدیم.
وی در همین حال متذکر شد، با وجود اختلافاتی که میان وی و اوباما وجود داشته به اعتقاد او این گفت‌وگو به طرز غیرقابل باوری جذاب بوده و دو طرف به خوبی توانستند با یکدیگر گفت‌وگو کنند.
ترامپ در بخش دیگری از اظهاراتش به تصویری که رسانه‌ها از وی ساختند، اشاره و اظهار کرد: من انسان موقر و متینی هستم و گمان می‌کنم که رسانه‌ها تلاش دارند من را جور دیگری جلوه دهند، به اعتقاد من آنها مرا به گونه یک مرد عصبانی و وحشی معرفی می‌کنند، در حالی که این چنین نیست، من آدم بسیار آرامی هستم.
این نامزد جمهوری خواهان که با پیروزی غیرقابل باورش در مقابل کلینتون دموکرات نه تنها آمریکا بلکه کل جهان را شوکه کرده است، همچنین به برخی ادعاها درباره پیروزی‌اش پاسخ داد.
ترامپ در این باره عنوان کرد: برخی معتقدند که پیروزی من به معنی رد دولت اوباماست اما به اعتقاد من این چنین نیست بلکه اکنون زمانی رسیده که سیاستمداران برای مدتی طولانی مردم را ناامید کرده‌اند. دولت‌ها در جبهه مشاغل مردم را ناامید کرده‌اند حتی در جبهه‌های جنگ، مردم از دولت‌ها ناامید شده‌اند.
وی سپس به پیام کمپین خود در قبال جنگ‌های بین‌المللی آمریکا اشاره کرد و افزود: ما حدود ۶ تریلیون در خاورمیانه هزینه کرده‌ایم؛ رقمی که ما می‌توانستیم با آن دو بار کشورمان را بازسازی کنیم و کافی است که به جاده‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و فرودگاه‌های ما نگاهی بیندازید تا ببینید که چقدر این زیرساخت‌های ما فرسوده شده است و من به جد معتقدم که رای مردم تنها در رد وقایعی بوده است که طی مدت‌های طولانی از سوی دولتمردان به آنها تحمیل شده است.
رئیس جمهور منتخب آمریکا پس از آن به مسائلی اشاره کرد که جمهوری‌خواهان و وی درباره آن اتفاق نظر دارند.
ترامپ در این باره توضیح داد: مساله مراقبت‌های درمانی، مهاجرت و کاهش نرخ مالیات از جمله مسائلی است که جبهه جمهوری خواهان کاملا درباره آن اتفاق نظر دارند.
وی در ادامه به پیروزی جمهوری خواهان در هر دو مجلس آمریکا اشاره و خاطرنشان کرد که اکنون با این پیروزی‌ها حزب جمهوری خواه می‌تواند پس از مدت‌ها برنامه‌های مدنظر خود را به آسانی عملی کنند.
این میلیاردر نیویورکی سپس مجبور شد به اشاره مجری برنامه سی بی اس به اظهارات اخیرش مبنی بر اینکه لابی‌گرها، مالک سیاستمداران و برنامه‌های آنها هستند پاسخ دهد.
وی در این باره تشریح کرد: حقیقتا همین ماجرا در جریان است و وقتی صحبت از لابی‌گرها می‌شود مساله منافع ویژه‌ای است که در میان قرار گرفته است.
ترامپ ضمن خاطر نشان کردن این موضوع که وی حامی لابی‌گرها نیست، ادامه داد: لابی‌گرها تنها افرادی هستند که شما در تمامی گروه‌ها می‌توانید با خود همراه کنید و حقیقت این است که همه در مسائل مختلفی از جمله صنعت گاز و نفت برای خود لابی‌گرهایی دارند.
وی در پاسخ به اعتراض مجری برنامه مبنی بر اینکه برخی از این لابی‌گرها در تیم انتقالی ترامپ فعالیت دارند، ادامه داد: ما تلاش داریم تا واشنگتن را پاکسازی کنیم. این مشکل سیستم است. در حال حاضر ما تلاش خواهیم کرد تا این سیستم را پاکسازی کنیم و محدودیت‌هایی برای پول‌هایی که از خارج وارد کشور می‌شوند، قرار دهیم؛ محدودیت‌هایی که ممکن است بسیاری از مردم آنها را دوست نداشته باشند اما ما برای پاکسازی این سیستم دست به اقدامات بسیاری خواهیم زد. اما حقیقت این است که هرکسی که برای دولت کار می‌کند پس از ترک دولت لزوما به یک لابی‌گر تبدیل می‌شود، منظور من این است که کل این مجموعه یک لابی بسیار عظیم است.
ترامپ در ادامه این مصاحبه از نام بردن گزینه‌های احتمالی کابینه‌اش خودداری کرد و در عوض درصدد آن بر آمد تا از واکنش سران کشورهای مختلف جهان نسبت به خبر پیروزی‌اش به عنوان "نمادی از بزرگی آمریکا" یاد کند.
ترامپ همچنین به انتخاب رئیس دادگاه عالی این کشور به عنوان امری ضروری اشاره کرد و به برخی انتقادات در این باره واکنش نشان داد.
در این میان برخی از تلاش ترامپ برای انتخاب قاضی‌ای مخالف با سقط جنین انتقاد می‌کنند و آن را در تضاد با حقوق شخصی افراد می‌دانند.
ترامپ در این باره توضیح داد: من حامی زندگی هستم و قضاتی که در این دادگاه انتخاب خواهند شد، حامی زندگی خواهند بود. اما این حقیقت وجود دارد که ما راهی بسیار طولانی برای تغییر قانون موجود پیش رو داریم و می‌توان گفت که در نهایت بانوانی که به دنبال این اقدام هستند می‌توانند در ایالت‌هایی دیگر که این امر در آن مجاز است دست به سقط جنین بزنند.
رئیس جمهور منتخب آمریکا همچنین به ادعای خود در طول رقابت انتخاباتی مبنی بر اینکه "کلینتون فاسد را به دلیل استفاده از سرورهای شخصی در ارسال و دریافت ایمیل‌های کاری و محرمانه به زندان خواهد فرستاد"، اشاره و عنوان کرد: من در مورد این موضوع فکر خواهم کرد اما مساله مهم این است که کلینتون دست به اقدامات بسیار بدی زده است.
وی با این حال خاطرنشان کرد: من تمایلی به آسیب رساندن به بیل و هیلاری کلینتون ندارم آنها انسان‌های خوبی هستند و من هم نمی‌خواهم به آنها ضربه بزنم و امیدوارم که در این مورد به طور اخص در برنامه ۶۰ دقیقه آینده گفت‌وگو کنیم.
ترامپ در بخش دیگری از این مصاحبه به برخی گزارش‌ها مبنی بر اینکه حامیانش به اقلیت‌های آمریکایی از جمله لاتین تبارها و مسلمانان توهین کرده و به آنها آسیب می‌رساند واکنش نشان داد و از حامیان خود خواست تا دست از این اقدام بردارند.
وی ضمن اینکه تعداد این افراد را بسیار اندک توصیف کرد، صراحتا از حامیان خود خواست تا این اقدام "وحشتناک" را متوقف کنند چراکه او تلاش دارد کشور را بار دیگر متحد کند.
ترامپ همچنین خطاب به افرادی که نسبت به ریاست جمهوری او و ایجاد شکاف در کشور ابراز نگرانی کرده‌اند، عنوان کرد: به هیچ وجه نترسید. ما قرار است کشور را به اوج برگردانیم اما در حال حاضر به هیچ وجه وحشت نکنید.
رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در تلاش برای آرام کردن فضای ملتهب کشورش پس از انتخابات گفت: آنها به خیابان‌ها ریخته‌اند تنها به این دلیل که مرا نمی‌شناسند.
خبرنگار سی‌.بی‌.اس گفت: آن مردم، آمریکایی‌هایی هستند که می‌ترسند و برخی از آنها هنوز هم در خیابان‌ها هستند و علیه شما تظاهرات می‌کنند؛ علیه حرف‌های شما.
ترامپ گفت: این تنها به این علت است که آنها مرا نمی‌شناسند. فکر نمی‌کنم که آنها مرا بشناسند. من قطعا به آنها می‌گویم که نباید بترسید. نترسید. ما قرار است دوباره وجهه کشورمان را باز گردانیم. اما قطعا شما نباید بترسید.
اعتراضات ضد ترامپ در واکنش به نتایج انتخابات هشتم نوامبر هنوز در سراسر آمریکا ادامه دارد. آنها در اعتراض به لحن سخنان نژادپرستانه ترامپ به خیابان‌ها آمدند و معتقدند که او نمی‌تواند رئیس‌جمهوری تمام مردم آمریکا باشد. ترامپ در جریان کارزار انتخاباتی خود سخنان تند و تیزی ایراد کرده که هم از جنبه داخلی و هم خارجی منتقدان زیادی داشته است.
ترامپ در اولین واکنش به اعتراضات مردمی در پیامی توئیتری نوشت: «معترضان حرفه‌ای، به تحریک رسانه‌ها، در حال اعتراض کردن هستند! آنها خیلی بی‌انصاف هستند.» با این حال او بعدا از سخنانش کوتاه آمد و گفت که او "عاشق شور و شوق برای کشور بزرگ آمریکاست" که توسط "گروه کوچکی از معترضان" به نمایش درآمده است.
با این حال او یک بار دیگر در مصاحبه با سی‌.بی‌.اس به معترضان با لفظ "حرفه‌ای‌ها" اشاره کرد و گفت: "اوه فکر می‌کنم برخی از آنها حرفه‌ای باشند... آره!" 
ترامپ درباره احتمال برکناری مدیر اف بی آی نیز گفت: من واقعا دوست دارم با جیمز کومی، رئیس اف بی آی صحبت کنم. قبل از صحبت در این باره ترجیح می‌دهم اول با خود او صحبت کنم.
وی همچنین گفت که در دوران ریاست جمهوری‌اش حقوقی دریافت نخواهد کرد و حتی نمی‌داند یک رئیس‌جمهور چقدر حقوق می‌گیرد.
ترامپ گفت: اگر براساس قانون باید یک دلار بگیرم، بنابراین سالانه یک دلار می‌گیرم، من حتی نمی‌دانم این حقوق چقدر هست. شما میدانید؟
وقتی خبرنگار سی بی اس گفت که حقوق رئیس جمهور 400 هزار دلار در سال است، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا گفت. نه من حقوق نمی‌گیریم. من این پول را نمی‌گیرم. 
به این ترتیب ترامپ بعد از هربرت هوفر و کندی سومین رئیس‌جمهور آمریکا خواهد شد که حقوقی دریافت نمی‌کند.
وقتی از ترامپ پرسیده شد که آیا هنوز هم معتقد است در روند انتخابات آمریکا دستکاری شده و آرای الکترال مشکل ساز هستند -همانطور که قبل از انتخابات گفته بود- گفت: من هنوز هم به این حرف اعتقاد دارم بخاطر اینکه پیروز شدم تغییر عقیده نداده‌ام.