به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۱۰، ۱۳۹۵

اوپک بر سر کاهش تولید نفت به توافق رسید؛ ایران مستثنی شداعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای اولین بار در هشت سال اخیر، بر سر کاهش صادرات نفت به توافق رسیدند.

به گزارش رادیو فردا، خبرگزاری رویترز از وین گزارش داده که عربستان سعودی در نهایت پذیرفت تا تولید روزانه خود را از ۱۰ میلیون و ۵۴۰ هزار بشکه به ۱۰ میلیون و ۶۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

در این گزارش گفته شده که ایران نیز مجاز شد تا تولید روزانه خود را به سه میلیون و ۷۹۷ هزار بشکه برساند تا همطراز تولید آن قبل از آغاز تحریم‌های بین‌المللی بشود.

تولید نفت کشورهای عضو اوپک در حال حاضر، ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است و آن گونه که رویترز می‌گوید وزیران انرژی و نفت کشورهای عضو توافق کرده‌اند تا این میزان را به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش دهند.

قرار است جزئیات بیشتر درباره تولید نفت کشورهای مختلف، در گفت‌وگوهای بیشتر مشخص شود.

توافق کشورهای اوپک برای کاهش تولید، افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی را به دنبال داشت. بازارهای مالی در آمریکا هم افزایش فوق‌العاده‌ای داشتند.

از جمله قیمت هر بشکه نفت برنت با هشت درصد افزایش به بیش از ۵۰ دلار رسید. به جز ایران که قرار شد تولید نفتش را از میزان پیش از تحریم‌ها بیشتر نکند، کشورهای لیبی و نیجریه هم از کاهش تولید مستثنی شدند.

کشورهای اوپک و به ویژه عربستان سعودی، رایزنی‌های گسترده‌ای با روسیه هم برای کاهش تولید انجام دادند.

روسیه عضو اوپک نیست اما موافقت کرده تا با هدف افزایش قیمت جهانی نفت، از تولید خود بکاهد.

کشورهای عضو اوپک تقریبا یک سوم مصرف نفت جهان را تولید می‌کنند.