به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آذر ۰۴، ۱۳۹۵

آیا هیلاری کلینتون درخواست بازشماری آرا می کند؟

افزایش تردیدها درباره نتایج انتخابات آمریکا در ایالت‌های کلیدی 

به گزارش خبرنگار «پارسینه» به نقل از گاردین، تعداد دانشگاهیان و فعالان مدنی که از مقامات آمریکایی می خواهند آرای انتخابات ریاست جمهوری را در ایالت های کلیدی بازشماری کنند، رو به افزایش است.
ائتلاف نامنسجمی که به کمپین هیلاری کلینتون برای پیوستن به این درخواست فشار وارد می کند، آماده می شود تا ابتدای هفته آینده جزئیات نگرانی هایش را به روسای کمیته کنگره و مقامات فدرال گزارش کند.
این گزارش که تا کنون به 18 صفحه رسیده، بر روی نتایج انتخابات در ایالت های میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین متمرکز است.

دکتر باربارا سیمونز، از مشاوران کمیسیون کمکی انتخابات ایالات متحده و کارشناس رای گیری می گوید: من مایلم صحت آرا بررسی شوند. پس از انتخابات ما به بازشماری صندوق ها نیاز داریم.
گروه دوم توسط جان بونفیز، بنیانگذار «موسسه حقوق رای گیری ملی» و پروفسور الکس هالدرمن، مدیر مرکز امنیت رایانه دانشگاه میشیگان، هدایت می شود. آنها نیز به دنبال اعمال فشار برای بازبینی نتایج هستند و با سیمونز ارتباط دارند.
این تحولات پس از آن صورت می گیرد که مقامات امنیتی ایالات متحده یک ارزیابی عمومی را منتشر کردند که نشان می داد هکرهای روسی پشت نفوذ به سیستم های رای گیری رایانه ای محلی بوده اند و همچنین در سرقت ایمیل های مقامات حزب دموکرات در پیش از انتخابات دست داشته اند.
کلینتون که طی ماه های پیش از انتخابات در نظرسنجی های سه ایالت پنسیلوانیا، ویسکانسین، و میشیگان قاطعانه پیشتاز بود، در نهایت در دو ایالت نخست نتیجه را به ترامپ واگذار کرد و در ایالت سوم که نتایج آن هنوز اعلام نشده است هم احتمالا بازنده خواهد بود.
کنجکاوی ها درباره ویسکانسین بیشتر از آن جهت است که پیروزی ترامپ در محله هایی که رای گیری الکترونیکی صورت می گرفته نسبت به جاهایی که رای گیری فقط کاغذی بوده، نامتناسب است. هرچند، نیت سیلور، کارشناس انتخابات و بنیانگذار سایت «فایو ثرتی ایت»، می گوید با در نظر گرفتن نژاد و سطح تحصیلات رای دهندگان، این عدم تناسب رنگ می بازد، چرا که نتایج این محله ها با آرای سراسری هماهنگ است.
سیلور و تعدادی دیگر از تحلیل گران انتخابات، با این ادعا که شمارش آرای ایالت های کلیدی باعث نگرانی درباره کل نتیجه انتخابات می شود، موافق نیستند.
با این وجود، ده ها استاد دانشگاه متخصص در امنیت سایبر، پدافند، و انتخابات در دو روز گذشته نامه ای سرگشاده را خطاب به رهبران کنگره امضا کرده و اظهار داشته اند که در مورد گزارش هایی درباره دخالت خارجی «عمیقا آزرده»اند و از قانون گذاران می خواهند که به سرعت واکنش نشان دهند.
پیش از این هم بخری نمایندگان ارشد کنگره از جمله سناتور لیندزی گراهام و الیجا کومینگز خواستار تحقیقات بیشتر درباره میزان دخالت روسیه در انتخابات شده بودند.
شماری از کارشناسان و دانشگاهیان غیرحزبی هم در ارتباط با عوامل اجرایی ستاد انتخابات کلینتون هستند. مجله «نیویورک» هم گزارش داده است که کنفرانسی بین فعالان مدنی و جان پودستا، رییس کمپین کلینتون، برگزار شده است.
در همین حال، تعدادی از دموکرات های بلندپایه در مورد تلقین اختلال در انتخابات به شدت بی میل هستند، چرا که کلینتون و همراهانش ترامپ را به خاطر مطرح کردن امکان تقلب در انتخابات، به شدت مورد انتقاد قرار داده بودند.
اما برخی دیگر به طور عمومی این درخواست را مطرح می کنند. هما عابدین، دستیار سابق کلینتون در فیسبوک خود نوشت: تغییر تنها 55 هزار رای ترامپ به کلینتون در ایالت های پنسیلوانیا، میشیگان، و ویسکانسین تمام چیزی است که برای پیروزی نیاز داریم.
افرادی که در پیگیری این درخواست مشارکت دارند پیش از این جیل استین، کاندیدای حزب سبز در انتخابات ریاست جمهوری خواسته بودند که او درخواست بازبینی نتایج را مطرح کند. اما استین با بیان این که کمپینش منابع مالی لازم برای چنین کاری را ندارد، این درخواست را رد کرد.