به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۲۵، ۱۳۹۶

داستاني عاشقانه براي نوجوانان منتشر شد

روايتي تازه از وامق و عذرا 

«وامق و عذرا» نام افسانه‌اي كهن است كه ريشه يوناني دارد و نخستين‌بار«عنصري» شاعر معروف دوره غزنويان آن را به نظم درآورد. داستان حكايتي از عشق دو دلداده را بازگو مي‌كند با اين مضمون كه «عذرا» كنيزكي در زمان «اسكندر ذوالقرنين» بوده كه جواني به اسم «وامق» فريفته او مي‌شود. اين افسانه تا به حال به روايات گوناگون توسط نويسندگان مختلف بازنويسي شده است. ازجمله اين آثار مي‌توان به كتاب «وامق و عذرا» اثر ميرزا محمد صادق نامي به قلم مريم لطف‌علي اشاره كرد كه در قالب مجموعه «عاشقانه‌هاي ادبيات فارسي» منتشر شده است.

در مجموعه «عاشقانه‌هاي ادبيات فارسي» كه توسط انتشارات «گوهر انديشه» چاپ شده است، منظومه‌هاي عاشقانه ايران به نثر و زباني ساده و روان براي استفاده بيشتر نسل نوجوان بازنويسي شده است؛ برخي از اين آثار مربوط به قبل از پيدايش اسلام و همراه با داستان‌هاي حماسي- ايراني و برخي ديگر مربوط به زمان بعد از ظهور اسلام و همراه با داستان‌هاي رايج بين اعراب است.
كتاب «وامق و عذرا» اثر «ميرزامحمدصادق موسوي اصفهاني»، متخلص به «نامي»، شاعر، منشي و وقايع‌نگار كريم‌خان زند است. او پنج مثنوي به تقليد از خمسه نظامي با عنوان «نامي‌نامه» سروده كه عبارتند از: درج گوهر، خسرو و شيرين، ليلي و مجنون، وامق و عذرا و يوسف و زليخا كه متاسفانه يوسف و زليخاي او موجود نيست. مثنوي وامق و عذراي او چهارمين داستان از خمسه ميرزا محمد صادقي نامي (٥٣٥ ـ ٦١٢ه. ق) است كه آن را در ٢٧١٦ بيت و به تقليد از خمسه نظامي سروده است و قصه علاقه و اشتياق وامق، شاهزاده يمني، با عذرا، دختري پاك‌دامن و زيباست  و قبل از پيدايش اسلام به وقوع پيوسته است.

در بخشي از پيشگفتار نوشته شده است: «پارسي‌زبانان نخستين گروهي بودند كه داستان‌هاي ايراني يا غيرايراني رايج بين مردم را جمع‌آوري كرده و آثار ارزشمندي در قالب نظم يا نثر خلق كردند. در كنار همه ويژگي‌هايي كه در زبان و ادب پارسي سراغ داريم، وجود داستان‌هاي لطيف و عاشقانه يكي از برجسته‌ترين و بارزترين جنبه‌هاي زبان و ادب پارسي است. ايرانيان علاقه فراواني به بيان عشق و محبت و دوستي در قالب نظم و نثر داشته‌اند و به همين دليل شاعران و نويسندگان بزرگ ايراني بخشي عمده‌اي از آثار خود را به اين نوع از ادبيات (عاشقانه) و بيشتر در قالب داستان اختصاص داده‌اند كه گاهي هم اين داستان‌هاي عاشقانه آيينه‌اي براي نشان دادن احساسات و عواطف مردم و گاه خود شاعر بوده است.»
«وامق و عذرا» پيش از اين به روايات مختلف و توسط نويسندگان ديگر بازنويسي شده است.  انتشار داستان‌هايي براي نوجوان‌ها گاهي اوقات با اگر و اماهايي رو به رو شده است با اين حال برخي از ناشران در تلاش هستند تعدادي از آثار كلاسيك عاشقانه ايران و جهان را براي اين گروه سني منتشر كنند. برخي نيز براي جذب بيشتر نوجوان‌ها به انتشار كتاب‌هاي مصور همت مي‌گمارند تا به اين شيوه رغبت بيشتري براي خواندن اين آثار نزد اين گروه سني ايجاد كنند.
كتاب « وامق و عذرا» در ١٥٢ صفحه با شمارگان هزار نسخه و قيمت ٧٥ هزار ريال از سوي انتشارات گوهر انديشه منتشر شده است.