به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۲۵، ۱۳۹۶

یادداشت ۱۰۰۳ ـ هوشنگ طالع

برجامِ زشت فرجام
عاقدان قرارداد « مادر ترکمان‌چای‌ها » باید برابر ملت و مردم ایران پاسخ‌گو باشند.

هر روز که می‌گذرد در برابر « نرمش‌قهرمانانه » جمهوری اسلامی ، حکومت آمریکا گستاخ‌تر و جری‌تر می‌گردد .


به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، وزارت امور خارجه‌ی آمریکا، روز چهارشنبه به کنگره آگاهی داد که تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را به‌عنوان بخشی از برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام ادامه می‌دهد. «باراک اوباما» نیز پیش از ترک کاخ سفید در ماه ژانویه امسال این تعلیق را تمدید کرده بود.

تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران بخشی از توافق میان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی در تیرماه سال 1394 بود که در برابر ، جمهوری اسلامی ، صنایع پرتوان هسته‌ای را قربانی کرد  ؛  قلب تپنده‌ی واکنشگر( رآکتور )  آب سنگین اراک را به دست پهلوان سیدعلی‌اکبر ، بتون ریزی نمود ، مجلس شورای اسلامی در 20 دقیقع برجام ( مادر ترکمان‌چای‌ها ) را تصویب کرد و حکومت جمهوری اسلامی ، داوطلبانه قراداد الحاقی را به مورد اجرا گذارد و ...


« استوارت جونز » دیپلمات ارشد آمریکایی که مسئول امور خاورمیانه است، روز چهارشنبه ، ایران را به تلاش برای بر هم‌زدن ثبات منطقه متهم کرد و مدعی شد : « بازنگری در حال انجام باعث نخواهد شد تا ادامه مقابله با اقدامات برهم زننده ثبات در منطقه از سوی ایران متوقف شود، اقداماتی چون حمایت از اسد [رییس‌جمهوری سوریه]، پشتیبانی از حزب‌الله و... ».

جونز افزود:‌ « مهم‌تر این‌که آمریکا هرگز اجازه نمی‌دهد که رژیم ایران به سلاح هسته‌ای ، دست‌رسی پیدا کند ».

روزنامه بریتانیایی « فایننشال تایمز » روز دوشنبه 20 شهریورجاری ،  به‌نقل از سه مقام آمریکایی نوشته بود که شرکت‌های غیرآمریکایی که با ایران داد و ستد دارند، مشمول لغو تحریم‌ها خواهند بود.

هم‌زمان با این تصمیم، حکومت آمریکا ، هفت شخص حقیقی و حقوقی ایرانی و چینی را به‌ادعای دست داشتن در فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران ، بر فهرست تحریم‌های خود افزود .

در این فهرست ، نام سه شرکت چینی « شانگهای نورث بیزینزاینترنشنال»، « شانگهای گنگ کوان ترید » و « شانگهای نورث ترانس‌وی اینترنشنال» ، همراه با شرکت ایرانی « متین صنعت نیک‌اندیشان»به چشم می‌خورند .

در این میان ، حکومت بریتانیا نیز به گونه‌ی آشکار در کنار حکومت آمریکا قرار گرفت : موریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس در این‌باره گفت :  « یک بُعد برجام این است که ایران باید به تعهداتش در برجام پایبند باشد و ضمنا از ماجراجویی و توسعه‌طلبی در مناطق مختلف مانند یمن و سوریه دست بردارد » . وی افزود : « بُعد دیگر این است که ما معتقدیم ایران با جمعیت ۸۰ میلیونی که بیشینه‌ی آنان جوان هستند، می‌تواند مسیر دیگری انتخاب کند . از این‌رو ، آن‌ها باید بدانندکه دارند از برجام منتفع می‌شوند ؛ این نکته‌ای است که به وزیر تیلرسون [ وزیر امورخارجه‌ی آمریکا ] هم گفته‌ایم » .

هم‌زمان تیلرسون وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن اظهارنظردر باره‌ی تعهدات فراهسته‌ای تیم مذاکره‌کننده ایرانی در برجام گفت : « دولت ترامپ هم‌چنان در حال بررسی سیاست خود در قبال ایران است. هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است. باید تهدید ایران را به صورت کلی در نظر گرفت، نه فقط بُعد هسته‌ای آن را » . وزیر خارجه آمریکا افزود : « یکی از انتظارات از برجام این بود که به ثبات منطقه یاری نماید ؛ اما براین باوریم که اقدامات ایران در تناقض با این انتظار است. اقدامات ایران نه‌فقط باعث ثبات منطقه نیست ؛ بلکه تهدیدی برای ثبات منطقه است » .

آقایان : مردم ایران می‌دانند که برای جلب نظر آمریکا و رسیدن به یک توافق ( حتا توافق مرگ‌بار برجام ) تعهدات زیادی داده‌اید ؛ این تعهدات را آشکارا با مردم ایران در میان بگذارید و کنار بروید تا ملت و مردم ایران در برابر اوقیانوس « ندانم‌کاری‌‌‌ها » یا « دانم‌کاری‌ها » بتواند چاره اندیشی کند . فردا خیلی دیر است ؟!

با آرزوی پایندگی ایران


شنبه 25 شهریورماه 1396 ـ هوشنگ طالع