به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۰۸، ۱۳۹۶

آیت‌الله سیستانی با جدایی کردستان از عراق مخالفت کرد

آیت‌الله علی سیستانی در پیامی که از سوی نماینده او احمد صفی در نماز جمعه کربلا قرائت شد، با جدایی اقلیم کردستان از عراق مخالفت کرد.
مرجع شیعیان عراق از دولت اقلیم خواست به قانون اساسی عراق پایبند بماند و از طریق مذاکره با بغداد اختلافات خود را در چارچوب قانون اساسی حل کند.

آیت‌الله سیستانی در این پیام گفته است هرگونه تلاش برای جدایی کردستان از عراق پیامدهای ناگواری برای مردم اقلیم کردستان خواهد داشت.
این نخستین پیام آیت‌الله سیستانی از سال ۲۰۱۶ تاکنون است.
مرجع شیعیان عراق در فوریه ۲۰۱۶ در اعتراض به فساد در نظام سیاسی عراق، از هرگونه دخالت در امور سیاسی کناره‌گیری کرده بود.

شیعیان کرد و عرب و ترکمن و شبک و فیلی و خانقینی حدود ۲۵ درصد جمعیت اقلیم کردستان عراق را تشکیل می‌دهند.
دولت عبادی از اقلیم کردستان خواسته است نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان را باطل کند. در این همه‌پرسی که دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شد، ۹۲,۷۳ درصد به جدایی اقلیم از عراق رأی داده‌اند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اواخر اوت سال جاری بعد از دیدار و گفت‌وگو با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که چنانچه بغداد بدیل بهتری برای همه‌پرسی استقلال کردستان عراق ارائه ندهد، همه‌پرسی برگزار می‌شود اما اقلیم کردستان همچنان با بغداد در گفت‌وگو می‌ماند با این هدف که کردستان و عراق «دو همسایه خوب» برای یکدیگر باشند.

سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق پنجشنبه ۲۸ سپتامبر اعلام کرد که دولت مرکزی عراق فعلاً در مقابله با اربیل به گزینه نظامی متوسل نمی شود و بیشتر ترجیح می‌دهد با تدابیر قانونی، سیاسی و با محاصره اقتصادی اقلیم کردستان مانع جدایی کردستان از عراق شود. توافق بغداد با آنکارا بر سر صدور مستقیم چاه‌های نفت اقلیم و توقف پروازهای بین‌المللی از فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه بخشی از این تمهیدات اقتصادی‌ست.

بغداد از اقلیم کردستان خواسته علاوه بر فرودگاه‌های اقلیم، گذرگاه‌های مرزی را هم تحویل دهد. جمعه ۲۹ سپتامبر شبکه روداو به نقل از یک مقام آگاه گزارش داد که اقلیم کردستان از تحویل دادن گذرگاه‌های مرزی‌اش به بغداد خودداری کرده است.
بغداد اعلام کرده که شنبه ۳۰ سپتامبر سه کاروان نظامی ارتش عراق را برای بازپس‌گیری گذرگاه‌های مرزی عازم اقلیم کردستان می‌کند.

ایسنا