به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مهر ۰۷، ۱۳۹۶

آمریکا: در صورت درخواست، آماده میانجیگری بین بغداد و اقلیم کردستان عراق هستیم

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید، روابط آمریکا با کردها تغییر نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ششم مهر گفته است، درصورتی که از ایالات متحده در خواست میانجیگری شود، واشینگتن آماده است تا زمینه مذاکرات بین بغداد و کردهای عراقی را فراهم کند.
به گزارش رویترز، هدر نائورت،‌سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود اظهار داشت: اگر تقاضا شود، ایالات متحده آماده است به تسهیل مذاکرات دو طرف کمک کند.
وی تاکید کرده است: ایالات متحده تمایل ندارد دست به اقدامی بزند که باعث افزایش تنش شود.
گزارش ها همچنین حاکی است که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در خصوص همکاری نظامی ایران و عراق، گفته است:ما مخالف هرگونه خشونت هستیم .
هدر نائورت در ادامه تصریح کرده است: ما دوست کردها هستیم. ما همچنین با دولت مرکزی عراق دوستیم و خواهان عراقی باثبات و یکپارچه هستیم.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکادر پاسخ به پرسشی در خصوص درخواست از ایالات متحده برای بستن کنسولگری خود در اربیل گفته است که چنین چیزی را نشنیده است.
وی با این حال تاکید کرده است: از منظر ما، روابط ما با کردها،تغییر نخواهد کرد.
همه پرسی استقلال کردستان عراق روز دوشنبه با مشارکت ۷۲ درصد واجدان شرایطب رگزار شد. بیش از ۹۲ درصد شرکت کنندگان در این همه پرسی از استقلال اقلیم کردستان عراق حمایت کردند.
دولت و پارلمان عراق مخالف برگزاری این همه پرسی بودند و ان را براساس قانون اساسی این کشور «غیرقانونی» اعلام کردند.
دولت مرکزی عراق هم اینک اقدامات تنبیهی علیه اقلیم کردستان آغاز کرده است. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق تا روز جمعه به حکومت اقلیم مهلت داده است تا کنترل فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را به دولت مرکزی واگذار کند.
مدیرکل فرودگاه اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق، نیز اعلام کرده است که از شامگاه جمعه هفتم مهر، تمامی پروازهای بین‌المللی از این فرودگاه و به مقصد این فرودگاه لغو می‌شود.
حیدر العبادی در پارلمان این کشور گفت، ما هیچ گونه گفت گویی با اقلیم کردستان عراق در خصوص نتایج همه پرسی نخواهیم داشت، اگر آنهاخواهان گفت وگو هستند، اقلیم کردستان می بایست همه پرسی و نتیجه آن را ملغی کنند.
علام آمادگی سازمان ملل برای میانجیگری
در همین حال، وزارت خارجه عراق روز پنجشنبه گفته است،سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است جهت حل بحران میان بغداد و اقلیم کردستان بر سر همه پرسی استقلال میانجیگری کند.
به گزارش رویترز، یان کوبیس، مسئول هیات سازمان ملل در عراق،در جریان دیدار با ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق این پیشنهاد را مطرح کرده است.
پیش از این آمریکا با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرده و گفته بود که این رخداد باعث بی‌ثباتی بیشتر در منطقه خواهد شد.

رادیو فردا