به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مهر ۰۷، ۱۳۹۶

اردوغان: همه‌پرسی استقلال کردستان غیرقانونی ا‌ست

همه‌پرسی استقلال کردستان «غیر الزام‌آور» و «غیر قانونی»
دیدار اردوغان و پوتین در آنکارا: توافق «دو دوست» درباره مسائل منطقه از جمله اقلیم کردستان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در یک نشست خبری مشترک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، همه‌پرسی استقلال کردستان را «غیر الزام‌آور» و «غیر قانونی» خواند و یک بار دیگر آن را محکوم کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پنجشنبه ۲۹ سپتامبر برای دیدار و گفت‌وگو با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به آنکارا سفر کرد. دو طرف درباره سوریه و به ویژه درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان با یکدیگر تبادل نظر کردند.
اردوغان در یک نشست خبری مشترک با پوتین که از تلویزیون ترکیه پخش می‌شد، گفت همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق با وجود همه مخالفت‌ها برگزار شد و این یک اشتباه بزرگ بود.
نشست خبری مشترک اردوغان و پوتین بعد از دیدار و رایزنی‌های رؤسای جمهور دو کشور در کاخ ریاست جمهوری برگزار می‌شد. سفر پوتین به آنکارا بیش از چند ساعت به درازا نکشید. اردوغان و پوتین از یکدیگر به عنوان «دوست» یاد کردند و گفتند درباره مسائل منطقه با هم به توافق رسیده‌اند.
اردوغان در این نشست خبری گفت ترکیه اقدامات بازدارنده‌ای علیه اقلیم کردستان در نظر گرفته با این هدف که مطمئن شود اشتباه دیگری در منطقه اتفاق نمی‌افتد. رئیس جمهور ترکیه گفت هیچکس حق ندارد با ماجراجویی‌هایش منطقه را به آتش بکشد.
اردوغان گفت درباره همه‌پرسی استقلال کردستان با پوتین مذاکره کرده است.
رئیس جمهور ترکیه بر اهمیت یکپارچگی عراق و حفظ مرزهای جغرافیایی و وحدت این کشور برای ثبات در منطقه خاورمیانه تأکید کرد.
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این نشست خبری گفت نظر کرملین درباره همه‌پرسی استقلال کردستان را پیش از این وزارت خارجه روسیه به اطلاع همگان رسانده است.
بعد از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان در ۲۵ سپتامبر سال جاری، مسکو اعلام کرده بود که به خواست و اراده کردها برای تشکیل یک دولت مستقل احترام می‌گذارد و از بغداد خواسته بود با مقامات اقلیم درباره خواسته‌های آنان مذاکره کند. مسکو از اربیل هم خواسته بود از اعلام یک‌جانبه استقلال و جدایی از عراق خودداری کند.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره همه‌پرسی استقلال کردستان گفته شده بود:
«مسکو اعتقاد دارد که در حال حاضر بسیار مهم است که طرفین از هر اقدامی که باعث درگیری‌های بیشتر در منطقه خاورمیانه شود، اوضاع خاورمیانه را پیچیده‌تر کند و به بی‌ثباتی منطقه دامن بزند خودداری کنند.»
دولت عبادی از اقلیم کردستان خواسته است نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان را باطل کند. در این همه‌پرسی که دوشنبه ۲۵ سپتامبر برگزار شد، ۹۲,۷۳ درصد به جدایی اقلیم از عراق رأی داده‌اند.
سعد الحدیثی، سخنگوی دولت عراق پنجشنبه ۲۸ سپتامبر اعلام کرد که دولت مرکزی عراق فعلاً در مقابله با اربیل به گزینه نظامی متوسل نمی شود و بیشتر ترجیح می‌دهد با تدابیر قانونی، سیاسی و با محاصره اقتصادی اقلیم کردستان مانع جدایی کردستان از عراق شود.
ترکیه با دولت عبادی توافق کرده است از این پس فقط با بغداد درباره صادرات نفت مناطق خودمختار کردستان مذاکره کند. با توقف پروازهای بین‌المللی در فرودگاه اربیل و سلیمانیه که به دستور دولت مرکزی عراق از بعد از ظهر جمعه ۲۹ سپتامبر به اجرا درمی‌آید، توافق نفتی بین آنکارا و بغداد گام دیگری برای تحریم اقلیم کردستان به شمار می‌آید.

رادیو زمانه