به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مهر ۰۶، ۱۳۹۶

نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان اعلام شد

کمیسیون عالی همه‌پرسی اقلیم کردستان چهارشنبه ۲۷ سپتامبر، یک روز پیش از موعد مقرر اعلام کرد که ۹۲,۷۳ درصد کسانی که در همه‌پرسی اقلیم کردستان شرکت کرده‌اند به جدایی اقلیم از عراق رأی داده‌اند.

از ۳ میلیون و ۸۵ هزار و ۹۳۵ تعرفه‌ای که شمرده شده، ۲ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۴۷۱ تعرفه حاوی رأی «آری» به استقلال اقلیم کردستان است.
کمیسیون عالی همه‌پرسی استقلال اعلام کرده که از میان این آرا، ۷۹ هزار و ۳۷۹ تعرفه باطل شدند و ۱۷۰ هزار و ۶۱۱ تعرفه هم به دلیل شکایات واصله بازخوانی شده است.
همه‌پرسی استقلال کردستان، دوشنبه ۲۵ سپتامبر در میان تهدیدات دولت مرکزی عراق، ایران و ترکیه آغاز شد و در آرامش به پایان رسید. میزان مشارکت ۷۸ درصد گزارش شده است.
برگه‌های همه‌پرسی استقلال کردستان به زبان‌های کردى، ترکی، ترکمانی، عربی و سریانى بود. شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی به این پرسش پاسخ می‌دادند: آیا مایل‌اید منطقه کردستان و مناطق کردنشین خارج از اقلیم، دولتی مستقل باشد؟ آری؟ یا نه؟
در همه‌پرسی استقلال کردستان، شهروندان عراقی در اقلیم کردستان و مناطق کرد‌نشین حق مشارکت داشتند. رأی دهندگان در ۶۸۴۶ حوزه رأی‌گیری، آرای خود را به صندوق انداختند و ۱۷۳۷ کمیته نیز بر همه‌پرسی نظارت می‌کردند. این کمیته‌ها علاوه ‌بر اربیل، سلیمانیه و دهوک، بر همه‌پرسی در مناطق خارج از اقلیم کردستان، به‌ویژه در استان‌های کرکوک، نینوا وصلاح‌الدین نیز نظارت داشت.
شامگاه گذشته، مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در سخنانی که از تلویزیون اقلیم پخش شد اعلام کرده بود که حامیان جدایی از عراق در همه‌پرسی استقلال پیروز شده‌اند. او گفته بود:
«شما مردم کردستان اجازه ندادید اراده‌تان را در هم بشکنند و اکنون در همه‌پرسی استقلال اکثریت شما به استقلال آری گفته‌اید و به حمله شیمیایی و نسل‌کشی‌های دیگر پاسخ نه داده‌اید و حالا ما وارد صحنه تازه‌ای شده‌ایم.»
دولت مرکزی عراق همه‌پرسی استقلال کردستان را به رسمیت نمی شناسد و خواهان ابطال آن است. پارلمان عراق، در جلسه روز چهارشنبه ۵ مهر/ ۲۷ سپتامبر خود حیدر عبادی نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور را ملزم کرده که دستور استقرار نیروهای امنیتی در مناطق مورد مناقشه از جمله در کرکوک را صادر کند،چاه‌های نفت کرکوک را در اختیار بگیرد و استاندار این شهر را برکنار کند.
در جلسه پارلمان عراق، وزرای دفاع و مشاور امنیت ملی دولت عراق هم حضور داشتند.
یک هیأت‌بلندپایه نظامی عراقی نیز برای هماهنگ کردن عملیات به تهران رفته است.

رادیو زمانه