به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، مهر ۰۴، ۱۳۹۶

جشن تولد ٧٧ سالگی خسرو آواز ایران

استاد محمدرضا شجریان ، حسین علیزاده و همایون شجریان 
گروه هنر: ‌جشن تولد استاد محمدرضا شجریان ۱۳۹۶ با حضور جمعی از علاقه‌مندان سینما و موسیقی، چهارشنبه‌شب ۲۹ شهریور در سینما عصر‌جدید تهران برگذار شد.


این جشن به همت نشر «لنجوان» و همکاری مجموعه فصلنامه «سرزمین هنر» و «وب‌سایت هنرلند» (honarland.ir) با حضور پرشور طرفداران این استاد آواز ایران در فضایی دوستانه شکل گرفت.
در آغاز مراسم، مجری برنامه، کامران فلاحتی، ضمن خوشامد به حضار، با خواندن متنی شور‌انگیز، ‌این مراسم را ضیافت خاطره‌ها دانست.
او گفت: «این مراسم درواقع ضیافت قدردانی از اسطوره‌هایی که افسانه نیستند، است. اتفاقا آنها واقعی هستند و به زندگی ما هویت می‌دهند؛ هویتی که با تاریخ ما گره خورده و با آن زندگی می‌کنیم و عاشق می‌شویم».

سپس درحالی‌که پخش آوای ربنا هنوز از صداوسیما ممنوع است، ‌نوای دلپذیر «ربنا...» فضای سالن را پر کرد و در ادامه، شرکت‌کنندگان مراسم برای سلامتی استاد شجریان صلوات فرستادند. استاد شجریان مدتی است به دلیل ابتلا به بیماری درگیر مراحل مختلف درمان است و به همین دلیل نتوانست در این مراسم شرکت کند.


سپس سعید ناظمی، ‌غزل جدید خود را در وصف خسرو آواز ایران قرائت کرد که با تشویق حاضران مواجه شد. پس از آن غلامرضا رضایی، یکی از شاگردان مکتب استاد، قطعه‌ای آوازی با اشعاری از حافظ را اجرا کرد.


در ادامه، مجید درخشانی در سخنانی، از مقام استاد شجریان تقدیر به عمل آورد. او در بخشی از سخنان خود گفت: «از اینکه جمعی از علاقه‌مندان فرهنگ و هنر این مراسم را برپا کردند به‌نوبه خود تشکر می‌کنم. این نشان‌دهنده علاقه مردم کشورمان به هنرمندان محبوبی مانند استاد شجریان است. افسوس که ایشان بیمار هستند و امیدواریم هرچه‌زودتر شرایط حضورشان در برنامه‌های هنری فراهم شود».


در ادامه، درخشانی به ذکر خاطراتی از آخرین برنامه‌هایی پرداخت که در خارج از کشور با استاد شجریان برگزار کرده بودند و افزود: «استاد شجریان در تمام این سفرها دائم آرزو می‌کردند که بتوانند برنامه‌های بهتر از آن را در داخل کشور و برای مردم عزیز ایران انجام دهند».


سپس کیک تولد ۷۷ سالگی استاد محمدرضا شجریان به دست مجید درخشانی بریده و شیرینی این جشن مردمی میان حاضران پخش شد. در پایان، فیلم «دلشدگان»، اثر زنده‌یاد علی حاتمی در حضور بیش از ۵۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در این جشن به نمایش درآمد. لازم به یادآوری است که قطعات موسیقی این فیلم به‌یادماندنی با صدای استاد شجریان خوانده شده است.


محمدرضا شجریان، زاده اول مهر ۱۳۱۹ مشهد، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و خوشنویس اهل ایران است.


او از برجسته‌ترین هنرمندان موسیقی سنتی ایرانی است و آلبوم‌های بسیاری را در این زمینه منتشر کرده و به دلیل نوع صدا و سبک مخصوص به خود و تصنیف‌های ملی میهنی که اجرا کرده، شناخته می‌شود. همچنین محمدرضا شجریان، بنیان‌گذار گروه شهناز و مبدع چند ساز موسیقی است. او علاوه بر آوازخوانی، علاقه زیادی به خوشنویسی ایرانی دارد و تاکنون چندین ساز جدید در موسیقی ایرانی ابداع کرده است.

شرق