به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مهر ۰۷، ۱۳۹۶

واشینگتن خواستار تشدید بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران شد

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، روز پنج‌شنبه ۶ مهر/ ٢۸ سپتامبر با صدور بیانیه‌ای خواستار تشدید بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران شد. این بیانیه در واقع واکنش آمریکا به موضع دولت روسیه در مورد یکی از بندهای توافق هسته‌ای با ایران، "بند T " ضمیمه اول برجام است. اعلام موضع جدید آمریکا در باره تشدید بازرسی ها به دنبال درخواست دیروز "یوکیا آمانو"، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قدرت‌های بزرگ جهانی درباره شفاف‌سازی یک بخش مهم از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران صورت می گیرد.

نیکی هیلی امروز گفت که برخی کشورها [روسیه] می‌خواهند از ایران در برابر بازرسی‌ها محافظت کنند و در نبود بازرسی‌ها، توافق هسته‌ای یک وعده پوچ است. وی افزود که «ایران اجازه بازرسی از سایت‌های نظامی خود را نمی‌دهد، در حالی که آژانس می‌گوید نباید تفاوتی میان سایت‌های نظامی و غیرنظامی باشد».

شفاف‌سازی مورد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره نحوه راستی‌آزمایی و نظارت بر "بند T" ضمیمه اول برجام است. براساس این بند، «فعالیت‌هایی که می‌تواند در طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای نقش داشته باشند» ممنوع شده‌اند، اما درباره اینکه راستی‌آزمایی درباره مفاد این بند باید چگونه انجام شود، توضیحی داده نشده است.

روسیه با استناد به مفاد "بند T" ضمیمه اول برجام، می‌گوید راستی‌آزمایی از این بند در حیطه وظایف آژانس نیست؛ در حالی که آژانس و قدرت‌های غربی خصوصاً آمریکا، با موضع روسیه در این خصوص مخالفند.

هیئت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل با اشاره به موضع دولت روسیه در مورد "بند T" ضمیمه نخست برجام، به نقل از نیکی هیلی نوشته است: «اگر برجام قرار است معنایی داشته باشد، همه باید درکی مشترک از تمام بندهای آن داشته باشند».

رادیو بین المللی فرانسه