به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۰۹، ۱۴۰۲

دستگیری هم‌زمان دست‌کم ۹ معلم و فعال کارگری در آستانه روز جهانی کارگر

دست‌کم ۹ معلم و فعال کارگری و صنفی روز جمعه هشتم اردیبهشت به صورت هم‌زمان بازداشت و به اوین منتقل شدند. به گفته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، ماموران امنیتی با یورش به خانه محمد حبیبی، سخنگوی زندانی کانون صنفی معلمان تهران، جمعی از معلمان و فعالان کارگری را دستگیر کردند.


ریحانه انصاری‌نژاد، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، آنیشا اسدالهی، سروناز احمدی، کامیار فکور، حسن ابراهیمی، ژاله روحزاد و الدوز هاشمی تعدادی از افرادی هستند که در جریان حمله روز جمعه ماموران حکومتی بازداشت شدند.

بر اساس گزارش این تشکل صنفی، روز جمعه، هشتم اردیبهشت ماموران امنیتی با یورش به خانه محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، تعدادی از معلمان حاضر در این دیدار و ‌نیز تعدادی از فعالان صنفی و مدنی مدافع حقوق کارگران را با خشونت بازداشت کردند که در جریان این حمله یکی از معلمان زن «دچار حمله قلبی» و به بیمارستان منتقل شد.

خبرگزاری هرانا نیز با اشاره به این دستگیری‌ها نوشت: «برخی از گزارش‌های تایید نشده حاکی از بازداشت خدیجه پاک‌ضمیر، همسر آقای حبیبی است.»

شماری از این فعالان بازداشت شده، پیش از این و در روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ با استناد به بخشنامه قوه قضاییه در خصوص «عفو زندانیان» آزاد شده بودند.

این دستگیری گسترده در آستانه روز جهانی کارگر و نیز روز معلم انجام گرفته است.

در سال‌های گذشته ماموران حکومتی به منزل فعالان سیاسی و مدنی حمله‌ور شده و آنان را بازداشت و برایشان پرونده‌سازی کرده‌اند اما در این مدت، امری بی‌سابقه بوده که جمعی از فعالان صنفی برای دیدار با خانواده یک فرد بازداشتی به خانه او رفته و دستگیر شده باشند.

از سوی دیگر در طول یک هفته اخیر کارگران بیش از ۱۱۰ کارگاه و شرکت فعال در صنایع نفت، پتروشیمی، گاز، فولاد و مس دست به اعتصاب گسترده و هماهنگ زدند و در اعتراض به مشکلات معیشتی کارگاه‌های خود را تخلیه کردند.

بر اساس گزارش‌ها شماری از این کارگران اعتصاب‌کننده تهدید به اخراج و جایگزینی با نیروهای جدید شده‌اند.

روز گذشته (هشتم اردیبهشت) نیز سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از اعتراضات و اعتصابات کارگران پروژه‌ای شرکت نفت اعلام کرد.

کارگران پروژه‌ای خواستار افزایش دستمزد مطابق با تورم و پیشنهاد لیست افزایش حقوق ۷۹ درصدی کارگران در این رابطه، پیگیری و به تصویب رساندن شرایط کاری ۲۰ روز کار، ۱۰ روز استراحت و ... هستند.

ایران اینترنشنال