به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، دی ۱۸، ۱۳۸۹

اسرائیل: عدم امکان دستیابی ایران به بمب اتمی پیش از سال ۲۰۱۵

بر پایه ارزیابی سازمان امنیت اسرائیل، ایران تا پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی قادر به ساخت بمب اتمی نخواهد بود. داگان، در مراسم تودیع خود به عنوان رئیس سازمان امنیت اسرائیل تصریح کرد که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی موثر بوده است.
مئیر داگان، در مراسم واگذاری سمت خود، در آخرین ارزیابی خود در مقام رئیس سازمان امنیت اسرائیل (موساد) روز پنج‌شنبه (۱۶ دی / ۶ ژانویه) تاریخ جدیدی برای دستیابی احتمالی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای ارائه داد.
وی گفت که تحریم‌های کنونی جامعه جهانی علیه ایران یکی از دلایل ناکامی ایران برای ساخت بمب اتمی است.
داگان در سخنرانی خود که متن آن در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است، بار دیگر تاکید کرد که حمله نظامی به ایران صرفاَ به عنوان آخرین گزینه‌ی اسرائیل مجاز خواهد بود. رئیس سازمان امنیت اسراییل در ژوئن ۲۰۰۹ میلادی بر خلاف سخنان اخیر خود تاریخ دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ‌افزار هسته‌ای را ۲۰۱۴ ذکر کرده بود.
به گفته دادگان مشکلات فنی در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران یکی دیگر از دلایل به تعویق افتادن ساخت بمب هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی است. در دوران ریاست داگان در سازمان امنیت اسرائیل، مقامات رسمی این کشور چند بار ارزیابی‌های خود را از زمان دست‌یابی ایران به بمب اتمی تغییر دادند.
در ۲۰۰۳ میلادی ساخت بمب اتمی برای سال ۲۰۰۷ پیش‌بینی شد و در سال ۲۰۰۷ این تاریخ به سال ۲۰۰۹ میلادی تغییر یافت. اندکی بعد سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان سال سرنوشت‌ساز در برنامه اتمی ایران ذکر شد.
مشکلات ایران دلیل تغییر ارزیابی‌هاست
مقامات رسمی ایران بارها کوشیدند که آسیب مشکلات فنی‌از جمله حمله‌ی سایبری به تأسیسات اتمی را ناچیز جلوه دهند، اما در گزارش مؤسسات پژوهشی نظیر "موسسه علوم و امنیت بین‌المللی" در واشنگتن به تخریب دست‌کم هزار دستگاه سانتریفوژ در نطنز اشاره شده است.
داگان طی مراسم رسمی مسئولیت سازمان امنیت اسرائیل را به "تامیر پاردو"، جانشین خود واگذار کرد. داگان در این مراسم یادآور شد که حزب‌الله به عنوان، دستیار لبنانی ایران در منطقه بیشتر از ۹۰ درصد دیگر کشورهای جهان توان موشکی در اختیار دارد.
منبع: دویچه وله