به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، دی ۲۳، ۱۳۸۹

       بنيامين نتانياهو
«تنها نگرانی جدی جهان اين است:
 ايران، ايران، ايران»
بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل می گويد تنها با تاکيد بر وجود يک گزينه نظامی معتبرعليه جمهوری اسلامی ايران، حاکمان تهران ممکن است که از برنامه هسته ای خود دست بکشند.
آقای نتانياهو گفت: «تنها نگرانی جدی جهان اين است: ايران، ايران، ايران.»
نخست وزير اسرائيل شامگاه سه شنبه در ديدار با نمايندگان دهها خبرنگار خارجی فعال در اسرائيل گفت: تنها باری که ايران برنامه هسته ای خود را مدتی متوقف کرد، زمانی بود که از احتمال جدی بودن گزينه نظامی ترسيده بود.
بنيامين نتانياهو در سخنرانی خود افزود: همان گونه که دو ماه پيش (در همايش سران و نمايندگان جوامع يهودی آمريکای شمالی) در نئو اورلئان آمريکا گفتم، تحريم ها عليه ايران زمانی کارساز است که با يک گزينه نظامی معتبر مورد حمايت قرار گيرد.
در همين حال، آقای نتانياهو در سخنرانی سه شنبه شب خود گفت: «بودن يک گزينه نظامی معتبر الزاما به معنی عملی کردن آن نيست.»
نخست وزير اسرائيل نگفت که آيا اسرائيل بايد گزينه نظامی را به عنوان آخرين راهکار عملی کند يا نه اما وی ابراز «اطمينان» کرد که تنها هدف برنامه هسته ای ايران، توليد بمب اتمی است؛ ادعايی که در طول سالها به طور سيستماتيک و قاطعانه از سوی ايران رد شده است.
آقای نتانياهو همچنين گفت: «مچ ايران بارها باز شد؛ سر بزنگاه فريبکاری هايشان برای ادامه برنامه هسته ای محرمانه اش بر ملا شده و درست در حالی که مشغول ساخت تاسيسات مهم هسته ای ديگری بوده، جهان به رازش پی برده است.»
نخست وزير اسرائيل در سخنرانی سه شنبه شب خود همچنين آشکارا گفت که با نظر مئير داگان، رييس پيشين موساد در زمينه موعد احتمالی که او برای دستيابی ايران به سلاح اتمی بيان کرد، مخالف است.
در زمانی که داگان به مدت هشت سال رييس موساد بود، هيچ يک از سه نخست وزيری که رييس او محسوب می شدند؛ آريل شارون، اهود اولمرت و بنيامين نتانياهو، با نظراتش به طور علنی مخالفت نکرده بودند و اصولا هيچ نظری از رييس موساد در رسانه ها منتشر نمی شد.
اين نخستين بار است که تنها با گذشت کمتر از يک هفته از پایان رياست داگان بر موساد، يک اختلاف مهم ميان او و نتانياهو از سوی خود نخست وزير اسرائيل علنی می شود.