به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مهر ۲۶، ۱۳۹۶

رقّه، پایتخت خلافت خود خوانده داعش بدست نیروهای دموکراتیک سوریه آزاد شد

داعش در رقه سقوط کرد و رقه بدست نیروهای دمکراتیک سوریه کاملاً آزاد شد

شهر رقّه، نماد بدترین نوع وحشیگری و جنایت گروه جهاد گرای دولت اسلامی موسوم به داعش، روز سه شنبه، ١۷ اکتبر توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه» که از سوی آمریکا حمایت می شوند، آزاد شد و کاملاً تحت کنترل این نیروها افتاد. سقوط رقّه، شکست بزرگی برای داعش محسوب می شود. این گروه اینک به استثنای چند منطقۀ کوچک، تقریباً تمامی سرزمینِ «خلافت خود خوانده» را در عراق و سوریه از دست داده و نیروهای وابسته به آن پراکنده شده‌اند. به این ترتیب، نبرد رقّه که از ابتدای ماه ژوئن گذشته توسط «نیروهای دموکراتیک سوریه» متشکل از یگان های مدافع خلق کرد و واحدهای عرب با پشتیبانی هوایی و تداراکاتی آمریکا آغاز شده بود، به پایان خود رسید.

آزادی رقّه و سقوط کامل داعش در این شهر، روز سه شنبه، 17 اکتبر از سوی سخنگوی «نیروهای دموکراتیک سوریه» رسماً اعلام شد. در همین حال، دیده بان حقوق بشر سوریه آزادی رقّه را تأیید کرد و اعلام کرد که این شهر تحت کنترل کامل «نیروهای دموکراتیک سوریه» است.

براساس دیده بان حقوق بشر سوریه در این نبرد که بیش از چهار ماه به درازا کشید، 3250 نفر، از جمله 1130 غیر نظامی کشته شدند. بخش بزرگی از جهادگرایان داعش در این نبرد کشته شدند. بخشی از آنان فرار کردند، بخشی توسط نیروهای دموکراتیک سوریه دستگیر شدند، و بخشی دیگر با موافقیت های انجام شده، همراه با خانواده های خود شهر را تخلیه کردند.
هم اکنون عملیات پاکسازی شهر از وجود تله‌های انفجاری که توسط جهادگرایان کار گذاشته شده، آغازشده است.

از نیمه شب گذشته تا بامداد امروز، «نیروهای دموکراتیک سوریه»، بیمارستان مرکزی و استادیوم این شهر را که آخرین پایگاه مقاومت جهادگرایان بود، در هم شکستند.

رادیو بین المللی فرانسه