به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۲۷، ۱۳۹۶

# روحانی، پشیمانم!

حراج ثروت مملکت زیر پای نهادهای مذهبی
بعد از انتخاب کابینه و عملکرد فاجعه بار دولت در جریان زلزله ی کرمانشاه، بودجه ی سال ۹۷ که از سوی دولت به مجلس رفته است، سومین ضربه ی کاری بر اعتماد رای دهندگان به روحانی به شمار می رود ...

در فاصله ی چند ماه از عمر دولت دوازدهم، سیاست های حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی، موجی از اعتراض در میان مردم و پشیمانی از رای دادن به او، در میان حامیانش ایجاد کرده است.


تشکیل کابینه ای که با بی توجهی کامل به وعده های انتخاباتی حسن روحانی و با توافق با علی خامنه ای رهبر حکومت اسلامی صورت گرفت و عدم حضور زنان و اقلیت های مذهبی و حضور چهره های ضدکارگری از شاخص های آن بود، تحکیم رفاقت با فرماندهان سپاه پاسداران، عملکرد فاجعه بار در جریان زلزله ی کرمانشاه و سرانجام بودجه ی سال ۹۷ که بخش بزرگی از سرمایه ی مملکت را به پای نهادهای نظامی و مذهبی ریخته است، از جمله دلایل گسترش اعتراضات علیه دولت دوازدهم و پشیمانی بخش بزرگی از رای دهندگان به حسن روحانی است.

این روزها، بسیاری در جریان اعتصاب گسترده ی کارگران نیشکر هفت تپه و دردل های کارگران این شرکت قرار گرفته اند. آن ها برای دریافت حقوق های ماه ها عقب افتاده و سیرکردن شکم فرزندان خود مبارزه می کنند. این وضعیت تنها مربوط به کارگران نیشکر هفت تپه نیست. کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان و بسیاری از اقشار مختلف مردم در سراسر کشور با فقری روز افزون دست و پنجه نرم می کنند. 
دولت به جای آن که در فکر چاره جویی نسبت هیولای فقر و تنگدستی که بخش اعظم مردم ایران را تهدید می کند باشد، معترضین به این وضعیت را سرکوب می کند و بی مهابا بر بودجه ی نهادهای نظامی و مذهبی می افزاید.

در لایحه ی بودجه ای که دولت به مجلس داده است، بخشی از حراج ثروت مملکت زیر پای نهادهای مذهبی به شرح زیر است:

مرکز حوزه علمیه قم ۸۹۶ میلیارد تومان،

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۱۳۴ میلیارد تومان،

موسسه مذهبی "جامعه المصطفی العلمیه" (نهادی برای اشاعه اسلام شیعه در سایر کشورها) ۳۰۵ میلیارد تومان،

موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی وابسته به محمدتقی مصباح یزدی ۶ / ۲۸ میلیارد تومان،

"دایره‌المعارف فقه اسلامی" ۰۳۸ / ۵ میلیارد تومان،

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی زیر نظر حسن خمینی ۷ / ۵ میلیارد تومان

سازمان اوقاف و امور خیریه ۴۰۰ میلیارد تومان،

نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها ۱۴۲ میلیارد و ۷۲۰ هزار تومان.

مجموع حدود ۱۹۰۰ میلیارد تومان!

اخبار روز