به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۲۲، ۱۳۹۶

واشینگتن‌تایمز مطرح کرد

آیا ۲۳ دی‌ماه روز مرگ «برجام» خواهد بود؟ 
مشاوران کنگره معتقدند که قانون‌گذاران هنوز قبل از فرا رسیدن موعد بررسی مجدد برجام توسط ترامپ، می‌توانند کاری انجام دهند. با این حال، واشینگتن‌تایمز به نقل از مشاوران کاخ سفید گفته ترامپ به خاطر عدم پیشرفت در کنگره، از آن خشمگین است؛ و احتمالا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) آمریکا را به طور کامل از برجام خارج خواهد کرد.

ضرب الاجل ترامپ به کنگره برای "اصلاح" برجام به پایان خود نزدیک می‌شود، با این حال، کنگره هنوز اقدامی برای ایجاد تغییرات مطلوب ترامپ در برجام، انجام نداده است.

به گزارش فرارو، ضرب الاجل برجامی دونالد ترامپ به کنگره روز سه شنبه به پایان می‌رسد با این حال، کنگره هنوز اقدامی برای ایجاد تغییرات مطلوب ترامپ در برجام انجام نداده است.

مدتی پیش ترامپ از صدور تاییدیه برجام خودداری کرد. با این اقدام ترامپ سرنوشت برجام به دست کنگره افتاد. اکنون با انتهای این ضرب الاجل و عدم اقدام کنگره، مجددا سرنوشت برجام به دست ترامپ افتاده است.

پس از عدم تایید برجام توسط رئیس جمهور آمریکا، یک ضرب الاجل غیر رسمی ۶۰ روزه برای کنگره تعیین شد تا در برجام بازنگری کند.

تلاش جمهوری‌خواهان کنگره، برای تصویب قانونی برای ایجاد مکانیسم "ماشه" جدید، جهت بازگرداندن تحریم‌های سخت علیه ایران راه به جایی نبرد. 

مشاوران کنگره معتقدند که قانون‌گذاران هنوز قبل از فرا رسیدن موعد بررسی مجدد برجام توسط ترامپ، می‌توانند کاری انجام دهند. با این حال، واشینگتن‌تایمز به نقل از مشاوران کاخ سفید گفته ترامپ به خاطر عدم پیشرفت در کنگره، از آن خشمگین است؛ و احتمالا در ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) آمریکا را به طور کامل از برجام خارج خواهد کرد.

در اکتبر گذشته، ترامپ از کنگره و متحدان آمریکا در برجام - بریتانیا، فرانسه و آلمان- خواست تا راه‌هایی برای آنچه او "نقص‌های جدی" برجام خواند، پیشنهاد کنند. 

این درخواست ترامپ درحالی مطرح شد که بازرسان سازمان ملل مکررا گفته‌اند ایران به متن برجام پای‌بند بوده است.

مارک دوبوویتز، کارشناس مسائل تحریم‌های ایران و مدیر عامل بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در گفت‌وگویی با واشینگتن‌تایمز گفته "با فرا رسیدن ژانویه (موعد بازبینی مجدد برجام توسط ترامپ)، رئیس جمهور شاید از این مسئله که نه کنگره و نه اروپایی‌ها به درخواست‌های او برای اصلاح توافق (هسته‌ای) پاسخی نداده‌اند، به شدت دلخور خواهد بود."

طبق قانونی که توسط کنگره در سال ۲۰۱۵ تصویب شده، رئیس جمهور باید هر ۹۰ روز تایید کند که ایران به برجام پای‌بند بوده و این توافق منافع ملی آمریکا را تامین می‌کند. ترامپ در اویل دولتش، دو بار رسما پای‌بندی ایران به برجام را تایید کرد با این حال، او آشکارا از تایید توافقی که در دوران تبلیغات انتخاباتی به شدت از آن انتقاد کرده، آزرده خاطر بود. 

ترامپ در اکتبر گذشته با اینکه پای‌بندی ایران به برجام را تایید نکرد، اما از اعلام خروج کامل آمریکا از این توافق امتناع کرد. در مقابل از کنگره خواست تا قانون اصلاح برجام را تصویب کند. برای انجام این کار، کاخ سفید به کنگره ۶۰ روز مهلت داد.

مشاوران باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا می‌گویند که او در حال مذاکره با دیگر قانونگذاران کلیدی همچون بنجامین کاردین، سناتور تام کاتن است تا درخواست‌های ترامپ برای تصویب قانون مزبور را محقق کند. 

اگر چنین قانونی قبل از ۱۳ ژانویه تصویب شود - با توجه به روزهای کاری محدود کنگره تا آن زمان، این سناریو نامحتمل است - نگرانی‌هایی درباره نحوه واکنش متحدان آمریکایی در اروپا که برجام را امضا کردند، وجود خواهد داشت. 

تحلیلگران معتقدند که تصویب هرگونه قانون که خواهان بازگشت تحریم‌ها علیه ایران باشد، باعث مطرح شدن درخواست از ایران برای مذاکره مجدد بر سر کل توافق هسته‌ای خواهد شد. انگیزه کمی برای بازگشایی پرونده برجام در اروپا وجود دارد.

سایت فرارو