به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۰۴، ۱۳۹۶

در پی انتشار فیلم خصوصی شجریان

نمایش دست‌های لرزان استاد


گروه هنر:در همه دنیا، انتشار فیلم‌های خصوصی افراد مشهور یکی از راحت‌ترین‌ کارهایی است که صفحه‌ای را پربازدید می‌کند. از سال‌ها و دهه‌ها قبل یلوپیج‌ها کارشان همین بوده که با تیترکردن حواشی زندگی خصوصی سلبریتی‌ها، نسخه‌هایشان را بفروشند؛ هنوز که هنوز است این سنت پابرجاست، آنچه تغییر کرده صرفا نوع رسانه است. 

یلوپیج‌ها این روزها در اینستاگرام فعال‌ترین پیج‌ها را دارند و گاه تا مرز ممنوع‌الفعالیتی افراد مشهور پیش می‌روند. این صفحات مجازی گوشه‌هایی از زندگی افراد مشهور را به نمایش می‌گذارند که مخاطبان عام پیوسته علاقه به سرک‌کشیدن به زندگی آنها را داشته و دارند. همین اقبال عمومی باعث شده است تا تعداد بازدیدکننده‌های این صفحات بیشتروبیشتر شود، بنابراین قیمت صفحه بالاتر رفته و امکان آگهی‌گرفتن بالاتر می‌رود و به‌اصطلاح صفحه گران‌تری می‌شود. 
از سویی دیگر، برخی از فیلم‌های منتشرشده در این صفحات آن‌قدر جریان‌ساز بوده‌اند که به‌راحتی بیش از هر رسانه دیگری توانسته‌اند اثرگذاری‌شان را نشان دهند. 

در ماه‌ها و سال‌های گذشته، انتشار فیلم‌های خصوصی از آزاده نامداری، علی ضیاء یا رضا هلالی در فضای مجازی باعث نشان‌دادن وجه متفاوتی از زندگی، رفتار و عملکرد آنها داشت تا آنجا که تمامی این افراد مجبور به واکنش نشان‌دادن به افشاگری‌های فضای مجازی شدند. شاید امثال همین فیلم‌هاست که منجر به تولید برنامه‌ای مانند «اینسایدر» در دنیای هالیوود و موسیقی جهان شده است و چون ما در ایران امکان پرداختن رسمی به این حواشی را در رسانه ملی‌مان نداریم، لاجرم اینستاگرام و کانال‌های تلگرامی همچنان بهترین گزینه برای دنبال‌کردن چنین اخباری برای طرفداران خاص این ماجراجویی‌ها و حواشی ا‌ست.اما متأسفانه جمعه‌، اول دی‌ماه، فیلمی از محفلی خصوصی در شب یلدای امسال منتشر شد که در آن  استاد محمدرضا شجریان با مویی سپید، در کنار آخرین فرزندش، «رایان»، حضور دارد و یکی از حاضران در جشن در حال‌ گرفتن فال حافظ و قرائت آن است. 

در پایان این شعرخوانی، زمانی که همه برای فال خوش آمده در حال کف‌زدنند، دوربین روی دست‌های کم‌جان استاد می‌آید که توان دست‌زدن ندارند. 
فیلم در دو بخش در فضای مجازی پخش شد؛ اول از ابتدای قرائت غزل حافظ و دیگری از انتهای خوانش غزل تا کف‌زدن حاضران در جمع. در هر دو ویدئو که به‌نوعی در ادامه هم هستند و هر دو در یکی از پیج‌های اینستاگرام منتشر شده‌اند، استاد در سکوت کامل است؛ سکوتی که طبیعتا خودخواسته نیست. در انتهای دومین ویدئو هم لرزش دست‌ها نمایش داده می‌شود.در دو روز گذشته که این فیلم منتشر شده است، بسیاری از هواداران استاد شجریان بابت انتشار این فیلم خصوصی که تا به این لحظه هم واکنش خاصی را از سوی خانواده ایشان برنینگیخته، آزرده شدند. 

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل آن را باید در اسطوره‌ای‌بودن شخصیت شجریان به‌عنوان استاد مسلم آواز ایرانی و مهم‌ترین چهره موسیقی ایران دانست که حالا خدشه‌دار شده است. 
ضمن اینکه در این سال‌هایی که استاد درگیر بیماری شدند، خانواده ایشان با درایت کامل مدیریت انتشار اخبار و تصاویر استاد را برعهده داشتند و هیچ تصویر ناخواسته‌ای که نشانه‌های عمیق ضعف یا بیماری استاد در آنها مشهود باشد منتشر نشده بود. 
 بنابراین مخاطبان استاد با انتشار این تصاویر ناگهانی، آن هم تنها یک شب بعد از شب یلدا شوکه شدند. 
حالا باید در روزهای آینده منتظر ماند و دید این موج که به داستان‌های حاشیه‌ای اطراف بیماری استاد و وضعیت جسمی‌ ایشان می‌پردازد، اوج می‌گیرد یا فروکش می‌کند.

شرق