به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، تیر ۲۰، ۱۳۹۷

اعتراض نسرین ستوده به حکم زندان شاپرک شجری‌زاده

نسرین ستوده، وکیل دادگستری که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برد، در نامه از زندان اوین به جعفری دولت‌آبادی داداستان تهران، به حکم زندان شاپرک شجری‌زاده اعتراض کرده است.
شاپرک شجری‌زاده

نسرین ستوده خطاب به دادستان تهران: «از قضات خود بخواهید احکام خود را سه رقمی کنند، حبس‌هایتان را سنگین‌تر کنید، الفاظ زشت به کار ببرید، نتیجه‌ای نخواهد داد، زیرا زنان تصمیم گرفته‌اند بر بدن خویش فرمانروایی کنند و مردان ما نیز از این رفتا‌رها که توهینی به شخصیت و اراده‌ی آنان است، دوری می‌جویند.»


نسرین ستوده، وکیل دادگستری که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برد، در نامه از زندان اوین به جعفری دولت‌آبادی داداستان تهران، به حکم زندان شاپرک شجری‌زاده اعتراض کرده است.


شاپرک شجری‌زاده، ‌یکی از معترضان به حجاب اجباری  به دو سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شده است. خانم شجری‌زاده این خبر را دو روز پیش در گفت‌وگوی زنده با مخاطبانش در اینستاگرام‌‌لایو در اختیار مخاطبانش قرار داد.
شاپرک شجری‌زاده اوایل اسفند ۱۳۹۶ به دلیل برداشتن روسری در خیابان قیطریه تهران بازداشت و چند روز بعد به قید وثیقه آزاد شد. او سپس روز ۱۸ اردیبهشت برای دومین بار در کاشان بازداشت و پس از حدود ۱۰ روز آزاد شده بود.
نسرین ستوده وکالت پرونده او را بر عهده دارد. خانم ستوده روز چهارشنبه ۲۳ خرداد در منزل شخصی‌اش در تهران بازداشت شد.
نامه نسرین ستوده از زندان درباره حکم شاپرک شجری‌زاده در برخی کانال‌های تلگرامی، از جمله تلگرام «عیسی سحرخیز» منتشر شده است.

دادستان محترم شهر تهران
آنگاه که به آموختن علم حقوق پرداختم، هرگز گمان نمی‌کردم نامه نوشتن به دادستان پایتخت ایران مستلزم پاسخگویی به افکار عمومی باشد، اما این اتفاق افتاده است، اظهارات شما به عنوان کسی که باید داد مردمان را بستاند همیشه تعجب برانگیز بوده است، اما در آخرین اظهارات‌تان که در روزنامه مورخ ۹۷/۰۴/۱۱ منتشر شده است، دو نکته مهم وجود داشت که مرا واداشت نکات زیر را برایتان توضیح دهم:
الف – شما اظهار داشته‌اید شرکت در تظاهرات غیر قانونی است و سپس با زبان همیشگی که شایسته‌ی مقامات نظامی است، ضمن جلوگیری از آزادی بیان شهروندان این کار را بدون ارائه‌ی هیچ دلیل و منطقی غیر قانونی اعلام کرده‌اید.
در حالی که اصل ۲۷ قانون اساسی، آزادی اجتماعات را بدون نیاز به اخذ مجوز به رسمیت شناخته است.
در جریان تصویب این اصل در مجلس خبرگان قانون اساسی، اصل ۲۷ با چهار بار جرح و تعدیل به رای گذاشته شد. هر بار که پیشنهاد آزادی اجتماعات با اخذ مجوز از مراجع ذیربط داده شد، نمایندگان خبرگان قانون اساسی تعمدآٌ به آن اصلاحات رای ندادند و دست آخر این اصل با تاُکید بر عدم ضرورت اخذ مجوز تصویب شد.
نیازی نیست از شما بخواهم صورت مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی را بخوانید. فرض بر آن است که آن را مطالعه کرده‌اید.
ب – شما در پاسخ به افکار عمومی که از صدور حکم دو سال حبس برای بی‌حجابی شگفت زده شده است، اظهار داشته‌اید که برای این کار در آخرین پرونده ۲۰ سال حبس صادر شده است! آقای دادستان!  تا آنجا که من بیرون از زندان بوده‌ام  برای متهمان این پرونده‌ها ۱ و ۲ سال حبس صادر شده بود.
شاید در آخرین پرونده‌ای که دادگاه آن دو روز قبل از بازداشتم تشکیل شده بود، قاضی چنین حکم حیرت آوری صادر کرده باشد، زیرا:
قاضی اطلاع داشت موکلم برای سفری به خارج رفته است، پس موقعیت خوبی است تا به دیگران درس عبرت داده شود زیرا همانطور که شما هم اشاره کردید اصولاٌ دستگاه قضا به وسیله‌ای برای ایجاد رعب و وحشت و عبرت دیگران تبدیل شده است که جای بسی تاُسف است.
و احیاناٌ دستور بازداشت من نیز در صورت صحت فرض بالا، به عنوان وکیل پرونده بی‌دلیل نبوده است.
شکایت بازپرس پرونده نیز که از کاشان ارسال کرده بود اتفاقی و یک تصمیم شخصی نبوده است، آقای دادستان! افکار عمومی از واکنش دستگاه قضا در قبال بی حجابی و سکوت سنگین همین دستگاه در قبال اسید پاشان و متجاوزان حیرت زده است.
اکنون از قضات خود بخواهید احکام خود را سه رقمی کنند، حبس هایتان را سنگین‌تر کنید، الفاظ زشت به کار ببرید، نتیجه‌ای نخواهد داد، زیرا زنان تصمیم گرفته‌اند بر بدن خویش فرمانروایی کنند و مردان ما نیز از این رفتا‌رها که توهینی به شخصیت و اراده‌ی آنان است، دوری می‌جویند.
در پایان آرزو می‌کنم که هرگز شما را با ترازوی مشابه اظهارات‌تان قضاوت نکنند این اظهارات مسالمت‌جویانه نیست. نمی‌خواهم بگویم خشونت‌آمیز است، زیرا هیچ دادستانی نباید اظهارات خشونت‌آمیز داشته باشد.
راستی آقای دادستان، فرزندان‌تان در باره‌ی اظهارات‌تان چه فکر می‌کنند؟ آیا شما می‌دانید؟ و آیا هرگز از آنان پرسیده‌اید؟
نسرین ستوده
تهران – زندان اوین
تیر ۹۷