به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۲۱، ۱۳۹۷

شاپرک شجری زاده از ایران خارج شد

کمپین حقوق بشر در ایران خبر داد شاپرک شجری‌زاده، یکی از زنانی که در محلی عمومی در اعتراض به حجاب اجباری، روسری خود را از سر برداشت و به دو سال حبس تعزیری و ۱۸ سال حبس تعلیقی محکوم شد، پیش از صدور حکم ایران را ترک کرده است. 


نسرین ستوده وکیل سرشناس حقوق بشر ایرانی که وکیل شجری‌زاده است، که خود به عهده داشتن وکالت معترضین به حجاب اجباری در زندان است، بازداشت‌های اخیر را «آشکارسازی خضونت علیه زنان» عنوان کرد. 

شجری‌زاده که بارها بازداشت شده، نخستین بار در بهمن ۱۳۹۶ روسری خود در محله قیطریه تهران برداشت و آن را به صورت پرچم تکان داد، و در پس از آن در ۱۸ اردیبهشت در شهر کاشان بازداشت شد. 

شجری‌زاده و دیگر زنانی که حجاب خود را در محل‌های عمومی در سراسر ایران برداشتند به عنوان دختران خیابان انقلاب شناخته می‌شوند. 
شجری‌زاده در ویدیوی که مسیح علی‌نژاد، به وجود آورنده کمپین چهارشنبه‌های سفید بر ضد حجاب اجباری در صفحه توییتر خود منتشر کرد، گفت که او کشور را ترک کرده است،‌ او گفته است احساس می‌کند مقامات «پرونده سازی» بر علیه او کرده‌اند و «در ایران احساس امنیت نمی‌کند.» 

دو تن از این زنان در حال حاضر با احکام زندان رو به رو هستند. نرگس حسینی دانشجوی ۳۲ ساله جامعه‌شناسی در تاریخ ۱۶ اسفند به ۲۴ ماه زندان-۲۱ ماه آن به صورت تعلیقی- و مریم شریعتمداری دانشجوی ۳۲ ساله علوم کامپیوتر در تهران، به یک سال حبس محکوم شدند. 

زنان ایرانی برعلیه حجاب اجباری که مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ به اشکال مختلفی اجرا شد، اعتراض کرده‌اند. اعتراض‌ها سال ۱۳۹۷ پس از آنکه ویدا موحد، مادر ۳۱ ساله، در تاریخ ۶ دی ۱۳۹۶ برروی جعبه پست برق در خیابان انقلاب ایستاد و روسری خود را همانن یک پرچم تکان داد، مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گرفت.