به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۳۱، ۱۳۹۸

اعلام فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره کن؛

عدم حضور سینمای ایران 
در هفتاد و دومین جشنواره سینمایی کن که در روزهای ۱۴ تا ۲۵ مه (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) در شهر ساحلی "کَن" در جنوب فرانسه برگزار می‌شود، ۱۹ فیلم از کشورهای مختلف در بخش مسابقه حضور دارند. امسال از سینمای ایران هیچ فیلمی به کَن راه نیافته است.

تیِری فرمو، رئیس این جشنواره روز پنج‌شنبه ۱۸ آوریل/ ۲۹ فروردین در یک نشست خبری اعلام کرد که تازه‌ترین فیلم‌های "پدرو آلمادووار"، "کِن لوچ"، "تِرانس مالیک"، "خاویر دولان" و "برادران داردن"، در بخش مسابقه هفتاد و دومین دوره این جشنواره حضور خواهند داشت.
وی همچنین گفت که آخرین اثر "کوئانتن تارانتینو" به نام "روزی روزگاری در هالیوود" با بازی "لئوناردوُ دی کاپریو" و "براد پیت" هم اگرچه قرار بود در بخش مسابقه حضور یابد، اما عوامل فیلم خبر دادند که تدوین آن هنوز پایان نیافته است. رئیس جشنواره البته گفت که جای این فیلم در میان دیگر آثار برای نمایش در جشنواره امسال همچنان حفظ شده است.

"پدرو آلمادووار"، کارگردان اهل اسپانیا که در سال ۲۰۱۷ رئیس هیئت داوران این جشنواره بود امسال با فیلم "درد و شکوه" بازمی‌گردد. داستان فیلم درباره یک کارگردان افسرده و مالیخولیایی است و "آنتونیو باندراس" در آن نقش‌آفرینی می‌کند.

فیلم "یک زندگی پنهان" از "ترانس مالیک" کارگردان آمریکایی نیز با حضور در جشنواره امسال با دیگر آثار رقابت خواهد کرد. این کارگردان در سال ۲۰۱۱ با فیلم "درخت زندگی" موفق به دریافت نخل طلای کن شده بود.

"متأسفیم، دلتنگت شدیم" فیلمی از "کِن لوچ" کارگردان بریتانیایی هم در جشنواره امسال خواهد بود. این کارگردان پیش از این دو بار نخل طلای کن را دریافت کرده است.

"برادران داردن" هم با سابقه دو بار دریافت نخل طلای این جشنواره، این بار با فیلم " احمد جوان" به جشنواره می‌آیند. این فیلم درباره افراط‌گرایی یک نوجوان است.

فیلم " روبه" از " آرنو دِسپلشین" کارگردان فرانسوی از دیگر فیلم‌های برگزیده برای بخش مسابقه است و داستان آن براساس یک اتفاق واقعی ساخته شده است.

"خاویر دولان" کارگردان اهل کبِک هم که سه سال پیش جایزه اصلی هیئت داوران کن را کسب کرده بود، امسال با فیلم "ماتیاس و ماکسیم" به جشنواره می‌آید. خود کارگردان نیز در فیلم نقش‌آفرینی می‌کند.

"الیا سلیمان" هم با فیلم "بهشت حتماً همین است"، در بخش رقابتی جشنواره کن امسال حضور دارد. این فیلم درباره فلسطینی‌های مهاجر در کشورهای دیگر است.

در میان آثار راه‌یافته به بخش مسابقه، فیلم‌های چهار کارگردان زن نیز حضور دارند که از جمله آنها فیلم‌های "پرتره دختر جوان در آتش" از "سلین شیاما" و " سیبیل" از "ژوستین تریه" است. هر دو کارگردان فرانسوی هستند.

همچنین فیلم "کلود لولوش" کارگردان فرانسوی به نام " زیباترین سال‌های یک زندگی"، در بخش خارج مسابقه به نمایش درخواهد آمد. این فیلم در واقع ادامه فیلم پیشین او "یک مرد و یک زن" است که در سال ١٩۶۶ برنده نخل طلای کن شده بود.

همچنین فیلم زندگینامه "التون جان" خواننده انگلیسی با نام "راکتمن" با بازی "تورون اگرتون" در نقش اصلی هم در این رویداد بزرگ سینمایی شرکت خواهد کرد.

در حالی که در سال‌های گذشته معمولاً آثاری از سینمای ایران در بخش مسابقه حضور داشت، امسال هیچ فیلمی از این کشور به کن راه نیافته است.

پیش از این اعلام شده بود که "الخاندرو گونزالس" کارگردان مکزیکی به عنوان رئیس هیئت داوران این جشنواره انتخاب شده است.