به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اردیبهشت ۰۱، ۱۳۹۸

سفیر فرانسه در واشنگتن:

طرح «معامله قرن» شکست می‌خورد؛ «آپارتاید» در اسرائیل رسمی می‌شود
Gérard Araud از سال ٢٠١٤ تا آوریل ٢٠۱٩ سفیر فرانسه در ایالات متحده آمریکا بوده است.
"ژرار آرو" سفیر فرانسه در واشنگتن، در آخرین روز مأموریتش در آمریکا با نشریه آمریکایی "آتلانتیک" گفتگوی مفصلی انجام داده است. در این گفتگو آرو درباره طرح صلح دونالد ترامپ برای اسرائیل و فلسطین موسوم به "معامله قرن" گفته که این طرح محکوم به شکست است. سفیر فرانسه در واشنگتن همچنین گفته با اعلام طرح صلح ترامپ در آینده یک دولت آپارتاید [رژیم اسرائیل] رسمی می‌شود. او در این باره تصریح کرده که آنها در عمل، هم‌اکنون نیز «آپارتاید» هستند.

ژرار آرو* در بخش دیگری از این گفتگو خروج ناگهانی دونالد ترامپ از توافق اتمی ایران را حیرت‌انگیز توصیف کرده است. او گفته:« ما با دولت [آمریکا]، در حال مذاکره درباره توافقی برای اضافه‌کردن متممی درخصوص فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای و تروریسم بودیم و به حصول یک توافق در این باره، بسیار نزدیک شدیم که دونالد ترامپ به طور ناگهانی تصمیم گرفت که آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کند.

ژرار آرو*، همان کسی است که اظهارات روز شنبه گذشته‌اش درباره توافق هسته‌ای ایران و تأکید بر این موضوع که «ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد بود» جنجال‌ساز شد.
سفیر فرانسه در واشنگتن، در آخرین روز مأموریتش به‌عنوان دیپلمات فرانسوی، در آمریکا با نشریه "آتلانتیک" گفتگو کرده است. در این گفتگو ژرار آرو درباره موضوعات مختلفی از جمله طرح صلح دونالد ترامپ برای صلح میان فلسطینیان و اسرائیل موسوم به "معامله قرن"، توافق هسته‌ای ایران، توافق اقلیمی پاریس، روابط تجاری، پوپولیسم و.. اظهار نظر کرده است.

در اینجا فرازهایی از اظهارنظرهای وی خصوصاً درباره طرح صلح دونالد ترامپ موسوم به "معامله قرن" و توافق هسته‌ای ایران تأکید شده است. 
نشریه آتلانتیک از او می پرسد: سوابق کاری شما از خاورمیانه آغاز شده است، وضعیت خاورمیانه را با توجه به مطرح شدن طرح صلح [ترامپ] چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ژرار آرو: «من به "جارد کوشنر" (داماد و مشاور دونالد ترامپ) نزدیک هستم ... همواره تاریخ بشر نشان داده است، هنگامیکه که مذاکره‌ای بین دو طرف اتفاق می‌افتد، طرف قدرتمندترشرایط خود را به طرف ضعیف‌تر تحمیل می‌کند. این پایه و اساس طرح صلح جارد کوشنر است. این طرح به چیزی که اسرائیلی‌ها می‌خواهند، بسیار نزدیک است؛ [اما] آیا محکوم به شکست است؟ باید بگویم ٩٩ درصد بله، ولی یک درصد هم احتمال شکست نخوردن وجود دارد، اگر ترامپ به طرز استثنایی بتواند بر اسرائیلی‌ها فشارآورد؛ زیرا وی در اسرائیل بسیار محبوب است».

آتلانتیک: اما ترامپ تا کنون اسرائیل را تحت فشار قرار نداده است.
ژرار آرو: دقیقاً همین طور است. ولی او ممکن است این کار را انجام دهد. یک بار دونالد ترامپ به امانوئل ماکرون (رئیس‌جمهور فرانسه) گفت که «من همه چیز به اسرائیلی‌ها دادم، آنها هم باید چیزی به من بدهند»... او در اسرائیل بسیار بیشتر از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل محبوب‌است. در نتیجه اسرائیلی ها به ترامپ اعتماد می کنند.همانطور که کوشنر به گفت دوم اینکه فلسطینی‌ها هم گمان می‌کنند که طرح معامله قرن آخرین شانس آنها برای به‌دست آوردن استقلال محدود است. جاردکوشنر (داماد و مشاور ارشد ترامپ) هم قرارا است پول بسیار زیادی به فلسطینی‌ها  پیشنهاد کند. و این موضوع را نیز فراموش فراموش نکنیم که کشورهای عربی نیز پشت این ماجرا با آمریکایی‌ها هستند. این یک طرح 50 صفحه است، به ما گفته شده، بسیار دقیق تهیه است؛ ما نمی دانیم چه چیزهای در برنامه است، اما خواهیم دید.
اما مشکل اینجاست که عدم تناسب قدرت بین دو طرف وجود دارد وطرف قوی تر [اسرائیل]، ممکن است تصمیم بگیرد که به طرف دیگر (فلسطینان) امتیازی ندهد. وضعیت موجود برای اسرائیل بسیار مطلوب است. آنها کرانه باختری را دارند اما همزمان نیازی به اتخاذ تصمیمات دردناک درباره فلسطینی‌ها ندارند. اگر بخواهند می‌توانند آنها [فلسطینان] را کاملاً بدون دولت کنند، یا آنها را شهروند اسرائیلی کنند. البته تل‌آویو، فلسطینی‌ها را شهروند اسرائیل نمی‌کند و این وضعیت یعنی آپارتاید. بنابراین آنها مجبور خواهند شد آن را رسمی کنند، که ما می‌دانیم که وضعیت، آپارتاید است. در نتیجه، به طور رسمی یک کشور آپارتاید [اسرائیل] وجود خواهد داشت. آنها در عمل در حال حاضر (یک کشورآپارتاید) هستند».

آتلانتیک: شما چگونه احساس می کنید کوشنر به برنامه صلح نزدیک شده است؟ به نظر شما، کوشنر چه رویکردی در قبال طرح صلح دارد؟
ژرار آرو: او کاملاً در فضای بنگاه معاملات ملکی و مستغلات است. او بسیار باهوش، اما شدیداً بی‌جرأت است؛ او از تاریخ چیزی نمی‌داند. البته چیز بدی نیست، چون ما فعلاً می‌خواهیم راهکاری پیدا کنیم... او بسیار حامی اسرائیل است و از این نکته غفلت دارد که اگر به فلسطینی‌ها فقط دو گزیۀ تسلیم شدن یا خودکشی را ارائه دهیم، به طور قطع آنها گزینه دوم را انتخاب می‌کنند؛ اما کسی مانند کوشنر نمی‌تواند این موضوع را درک کند».

در بخش دیگری از این گفتگو، موضوع توافق هسته ای ایران و تصمیم دونالد ترامپ به خروج از این توافق، در شرایطی که اروپایی‌ها خصوصاً فرانسوی‌ها با مقامات ارشد دولت آمریکا در حال مذاکره هستند و این مذاکرات درباره اضافه کردن یک متمّم به توافق هسته ای ایران، ابعاد موشکی، نقش منطقه ای ایران و تروریسم پیشرفت بسیار قابل ملاحظه ای کرده است، مطرح می شود

آتلانتیک از سفیر فرانسه در واشنگتن می پرسد: چه زمان‌هایی بود که فکر نمی‌کردید دیگر از سوی ترامپ حیرت‌زده و شوکه شوید؟
ژرار آرو در پاسخ این پرسش، به دو مورد اشاره می کند: رویکرد دونالد ترامپ درباره توافق اقلیمی پاریس و توافق هسته ای با ایران. او در باره موضوع توافق هسته‌ای ایرانی می گوید که «ما در حال مذاکره با دولت [آمریکا] درباره اضافه‌ کردن متممی به توافق هسته‌ای ایران بودیم و درخصوص ابعاد موشک‌ها و تروریسم و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، در این مذاکرات پیشرفت بسیبار زیادی کرده بودیم و میتوان گفت که ما به حصول یک توافق در این باره بسیار نزدیک شده بودیم؛ اما ناگهان دونالد ترامپ تصمیم به خروج از توافق هسته ای با ایران گرفت». 

آتلانتیک: چقدر [به یک توافق] نزدیک بودید؟
ژرار آرو: «برخی می‌گویند ٩٠ درصد؛ نمی‌دانم ! درحال مذاکره بودیم؛ هیچ بحرانی هم در مذاکرات نبود؛ اما ناگهان همه چیز فرو ریخت. ترامپ یک شبه تصمیم گرفته بود. هیچکسی در این باره هشداری دریافت نکرده بود و فردای آن شب نیز کسی نمی‌توانست برای ما توضیح دهد که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران چه معنایی برای ما دارد».
در بخش های دیگر این گفتگو، سفیر فرانسه در واشنگتن، نقطه نظرهای خود را در باره آسیب هایی که دونالد ترامپ بر اتحاد فراآتلانتیک وارد آورده است، درباره پایان یکجانبه‌گرایی و خاتمه یافتن نقش آمریکا به عنوان ژاندارم جهان، پوپولیسم و دیگر موضوع ها بیان می‌کند.

یادآور می شویم ژرار آرو، سفیر فرانسه در واشنگتن، شامگاه شنبه ١٢ آوریل در حساب کاربری‌ خود، در توئیتر نوشت که «ایران بعد از انقضای برجام، مجاز به غنی‌سازی اورانیوم نخواهد بود».
او همچنین در توئیتر نوشت: «اینکه گفته شود ایران بعد از انقضای برجام مجاز به غنی‌سازی اورانیوم خواهد بود، اشتباه است. ایران باید به موجب "پیمان منع اشاعه" و "پروتکل الحاقی" و تحت نظارت‌های شدید، ثابت کند که فعالیت‌های هسته‌ایش صلح‌آمیز هستند».

او در ادامه نوشت: «همانگونه که سال ۲۰۰۲ گفتیم که طبق پیمان منع اشاعه، غنی‌سازی اورانیوم بدون داشتن یک برنامه‌ غیرنظامی باورپذیر در زمینه هسته‌ای غیرقانونی است، قادر خواهیم بود در سال ۲۰۲۵ هم در صورت لزوم واکنش نشان دهیم. آن موقع تحریم‌هایی اعمال شدند؛ تحریم‌ها می‌توانند مجدداً اعمال شوند. بعد از برجام، هیچ بند "زوال‌پذیری" وجود ندارد.» وی تصریح کرد که «روسیه، اورانیوم غنی‌شده نیروگاه هسته‌ای بوشهر را تأمین می‌کند. بنابراین هیچ دلیل قابل درکی وجود نخواهد داشت که ایران بعد از برجام، اقدام به غنی‌سازی وسیع اورانیوم کند.»

رادیو بین المللی فرانسه