به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۰۷، ۱۳۹۸

آمریکا برای تحریم‌های خود علیه سپاه پاسداران معافیت‌هایی در نظر گرفت

دولت آمریکا که چندی پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروههای تروریستی خود قرار داد و تحریم‌هایی را علیه این نهاد وضع کرد، روز چهارشنبه ۲۴ آوریل اعلام کرد معافیت‌هایی را در این رابطه در نظر گرفته است.

بر اساس دستورالعملی که "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا صادر کرده و در نشریه رسمی دولت فدرال آمریکا موسوم به "فدرال رجیستر" منتشر شده است، به‌رغم تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از سوی دولت آمریکا، مقامات دولت‌ها یا شرکت‌های خارجی که مراوداتی با سپاه پاسداران یا نهادها و شرکت‌های زیرمجموعه آن داشته‌اند مشمول مقررات منع سفر به آمریکا نخواهند شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا تأکید کرده که اعطای این معافیت به‌نفع امنیت ملی آمریکاست، اما انتظار می‌رود این اقدام خشم تندروهای کنگره را که همواره خواستار افزایش فشار بر ایران هستند در پی داشته باشد.

چند روز پیش خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام فعلی و سابق آمریکایی گزارش داده بود، ایالات متحده با عقب نشینی از تصمیم خود استثناهای گسترده ای در نظر گرفته تا سازمانهای مردم نهاد، شرکتها و دولتهای خارجی به دلیل تعامل با سپاه پاسداران به طور خودکار با تحریم های آمریکا مواجه نشوند.

رویترز نوشته بود: این استثناها از تحریم های آمریکا همچنین به مدیران خارجی اجازه می دهد تا در ایران به تجارت بپردازند وبه گروه های فعال در زمینه کمک های بشردوستانه که در شمال سوریه، عراق و یمن فعال هستند، اجازه می دهد تا بدون بیم از اعمال خودکار تحریم های آمریکا به کار خود ادامه دهند.

رئیس جمهوری آمریکا ۱۹ فروردین ماه در اقدامی مغایر با قوانین و عرف بین المللی، با انتشار بیانیه ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که بخشی از نیروهای رسمی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران است، در فهرست سازمانهای تروریستی این کشور قرار داد.

شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در اقدامی متقابل فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاوورمیانه موسوم به "سنتکام" را جزو گروه های تروریستی معرفی کرد.

رادیو فرانسه