به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اردیبهشت ۰۵، ۱۳۹۸

محمد جواد ظریف:

شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی دادیم
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که این کشور شش ماه پیش به آمریکا پیشنهاد تبادل زندانی داده است.
ظریف که به نیویورک سفر کرده در یک مراسم سخنرانی و پرسش و پاسخ گفت که آمریکایی‌ها تا الان به این پیشنهاد پاسخی نداده‌اند.

او گفت: "شش ماه پیش به آمریکایی‌ها گفتیم آماده تبادل زندانیان آمریکایی در ایران با ایرانیانی که به خاطر قوانین تحریم در آمریکا یا به خواست آمریکا در کشورهایی دیگر حبس شدند، هستیم. هیچ پاسخی نیامد. اگر حرفی غیر از این به شما بزنند دروغ می‌گویند."

آقای ظریف گفت که ایران اتهامات زندانیان خود در آمریکا را "ساختگی" می‌داند و آمریکا هم اتهام زندانیان خود را در ایران. او خطاب به آمریکا گفت: "بیاید تبادل (زندانی) کنیم. من آماده این کار هستم و اختیار کافی برای انجام آن را دارم."

زمانی که ظریف برای پیشنهاد تبادل زندانی از سوی ایران مشخص کرده تقریبا همان زمانی است که آمریکا تحریم‌های هسته‌ای ایران را برگرداند.

موضوع تبادل زندانی میان ایران و آمریکا پیش از این هم بارها مطرح شده است.

بلافاصله بعد از اجرای توافق هسته‌ای ایران در اواخر دی ماه ۱۳۹۴ خبر تبادل چند زندانی میان ایران و آمریکا منتشر شد که در آن زمان برای بسیاری خبری غیر منتظره بود.

حدود یک سال پیش هم مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، بدون آن که درباره آمادگی کشورش برای تبادل زندانی با ایران اظهار نظر کند، گفته بود آزادی زندانی‌های آمریکایی حداقل کاری است که ایران می‌تواند انجام دهد.

این اظهار نظر آمریکا بلافاصله بعد از خروج این کشور از توافق هسته‌‎ای ایران (برجام) صورت گرفت که به بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران منجر شد.

تحریم نفتی ایران از جمله این تحریم‌ها است که آمریکا دو روز پیش با تمدید نکردن معافیت خرید نفت ایران برای بعضی کشورها، اجرای آن را به صورت کامل آغاز کرد.

آقای ظریف در سخنان امروز خود در نیویورک گفت که ایران به صادرات نفت خود از طریق تنگه هرمز ادامه خواهد داد و هشدار داد که اگر آمریکا تلاش کند صادرات نفت ایران را متوقف کند باید برای پیامدهای آن آماده باشد.

بی بی سی  فارسی