به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادی



جمعه، فروردین ۳۰، ۱۳۹۸

مبداً شجریان - مقصد: فروغ/ نام خیابان روح‌دار

خیابان یازدهم به نام «فروغ فرخزاد»
 شورای شهر تهران با یک اقدام جدید نام تعدادی از معابر تهران را به اسامی هنرمندان و شاعران تغییر داد. این اتفاق اگرچه کمی دیر انجام شد اما باز فرخنده است و مغتنم. نکته جالب توجه این است که برخی از این هنرمندان هنوز در قید حیات هستند و از طرفی دیگر معیار فقط جایگاه هنری آنان است و بدون در نظر گرفتن سلیقه‌های سیاسی انتخاب شده‌اند.

اتفاقا این شکل برخورد نگاهی امروزی و وحدت‌گرا به همراه دارد که باعث می‌شود مردم شهر تهران با هر سلیقه و نگاه سیاسی این هنرمندان را متعلق به خود بدانند. همانطور که سعدی و حافظ را متعلق به تمام ایران می‌دانیم و هیچ گروه یا سلیقه‌ای آنرا نمی‌تواند مصادره کند این هنرمندان هم به تمام مردم ایران تعلق دارند و هنر و آثار آنان جزیی از میراث فرهنگی تمام ایرانیان است.

فروغ فرخزاد، محمدرضا شجریان، سیمین بهبهانی، محمد علی سپانلو، منوچهر آتشی، محمد علی کشاورز، علی حاتمی، عزت الله انتظامی، داوود رشیدی و ... هر کدام رای سیاسی یا تفکر خاص خود داشته‌اند اما آنچه مهم است این است که این جهت‌گیری سیاسی آنها هیچ‌وقت در آثار آنها وارد نشده است و هنر آنها فراتر از سیاست و بازی‌های سیاسی است.

شاید برخی از این اسامی کمتر برای مردم آشنا باشد مانند پروین دولت آبادی (بنیانگذار شورای کتاب کودک)، اسماعیل شاهرودی (شاعر پیرو سبک نیمایی)، بیژن ترقی( شاعر، ترانه سرا) اما اگر همین اسم خیابان یا کوچه باعث شود که شخص یا اشخاصی به آنها کنجکاو شده و از این طریق با آثار این هنرمندان آشنا شوند هم کم اتفاقی نیست، پرواضح است که از این دست سیاست‌گذاری‌ها که باعث شود جامعه هر چه بیشتر از مواهب فرهنگی خود استفاده کند، تصمیمی درست و نیکوست.

اگرچه برخی انتقاد کرده اند که اکثر این اسامی در مناطق بالای شهر تهران است ولی استدلال شورای شهر این است که بر اساس محل زندگی این هنرمندان اسامی این نام گذاری انجام شده است یا کوچه‌های محدوده خانه شاعران در محدوده تقاطع کلاهدوز - شهید نعمتی (منطقه 3 ) را برای شاعران معاصر انتخاب کرده‌اند، ولی واقعا چه اشکال دارد که در جنوب شهر تهران هم شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.

در شهرستان‌ها معمولا از شاعران یا هنرمندان بومی خود برای نام گذاری خیابان‌ها و کوچه‌ها استفاده می‌کنند ولی با توجه به این اقدام شورای شهر تهران چه نیکوست که در سراسر کشور چنین رویه‌ای پیش گرفته شود و در شهرهای بزرگ و شهرستان‌ها هم همانطور که دیده‌ایم خیابان حافظ، مولوی، سعدی، خیام، این سینا و ... داریم خیابان‌های شجریان، اخوان ثالث، حاتمی و ... هم داشته باشیم.

تنها نکته‌ای که می‌ماند در این نام گذاری‌ها به بازیگران و شعرا توجه بیشتری شده است امید که در قدم بعدی سایر رشته‌های هنری چون ادبیات، نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی و ... هم مد نظر قرار گیرد.

اسامی خیابان‌ها:

خیابان سپند در محدوده اقدسیه و منطقه یک به نام «عزت‌الله انتظامی»
بلوار فلامک جنوبی و شمالی واقع در محدوده شهرک قدس و منطقه ۲ به نام «محمدرضا شجریان»
خیابان معارف واقع در محدوده اوین و منطقه ۲ به نام «داوود رشیدی»
خیابان ۲۴متری محدوده سعادت آباد و منطقه ۲ به نام «محمدعلی کشاورز»
خیابان کوکب در محدوده شهرآرا و منطقه ۲ به نام «غلامحسین امیرخانی» (خوشنویس)
خیابان نیلوفر محدوده اختیاریه و منطقه ۳ به نام «علی نصیریان»



خیابان هشتم به نام «مهدی اخوان ثالث»


خیابان دوم در خیابان شهید نعمتی واقع در محدوده شهید کلاهدوز به نام «منوچهر آتشی»
خیابان سوم در خیابان شهید نعمتی واقع در محدوده شهید کلاهدوز به نام «عمران صلاحی»
خیابان چهارم در همین محدوده به نام «محمد قهرمان»
خیابان پنجم به نام «بیژن ترقی»
خیابان ششم به نام «اسماعیل شاهرودی»
خیابان هفتم به نام «پروین دولت آبادی»
خیابان هشتم به نام «مهدی اخوان ثالث»
خیابان نهم به نام «سیمین بهبهانی»
خیابان یازدهم به نام «فروغ فرخزاد»
خیابان دوازدهم به نام «فریدون مشیری»
خیابان شانزدهم به نام «محمدعلی سپانلو»
خیابان هجدهم به نام «سید کریم امیری فیروزکوهی»

عصر ایران ؛ نهال موسوی