به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۰۲، ۱۳۹۸

در انفجار‌های متعدد مرگبار در کلیساها و هتل‌های سریلانکا در روز عید پاک،

صدها نفر کشته و مجروح شدند
کلیسای سنت آنتونی در کلمبو , le 21 avril 2019.
وقوع ٨ انفجار در ٧ کلیسا و هتل، در ٣ شهر سریلانکا، تاکنون حداقل ۱۵۸ کشته و بیش از ۴۰۰ مجروح بر جای گذاشته است. این آمار موقتی است و خبرگزاری‌ها به نقل از منابع بیمارستانی و پلیس منتشر کرده‌اند و احتمالاً افزایش می‌یابد. این انفجارها بامداد یکشنبه اول اردیبهشت/۲۱ آوریل در حالی رخ داد که گروه‌هایی از شهروندان مسیحی سریلانکا مشغول برگذاری آئین‌های مذهبی عید پاک بودند و در چند محل‌ تجمع کرده بودند.
پلیس در سرتاسر سریلانکا وضعیت فوق‌العاده و مقررات منع آمد و شُد اعلام کرد. ارتش برای کنترل نقاط حساس سریلانکا و از جمله فرودگاه "کلمبو" به کمک نیروهای امنیتی آمده است. به دنبال این انفجارهای مرگبار، "رانیل ویکرماسینگه" نخست‌وزیر سریلانکا برگزاری نشست اضطراری پارلمان را خواستار شده است. دولت سریلانکا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در این کشور را مسدود کرده و پیام‌رسان‌ها را بسته است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

موج حملات با شش انفجار تقریباً هم‌زمان آغاز شد که ٣کلیسا و ٣ هتل را هدف قرار داد.
٣ انفجار در سه هتل لوکس در "کلمبو"، پایتخت سری‌لانکا و ٢ انفجار نیز در ٢ کلیسا در نزدیکی این شهر روی داد.
یک بمب نیز در کلیسایی دیگر واقع در "نگومبو" در شمال کلمبو منفجر شد.
با کمی تأخیر، انفجار هشتم گزارش شده است.

روآن گوناسکارا، سخنگوی پلیس سری‌لانکا می‌گوید همه انفجارها تقریباً همزمان و در حدود ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه روز یکشنبه به وقت محلی روی داده است.

این حملات، مسیحیان را که در کلیساها و دیگر نقاط برای اجرای مراسم عید پاک تجمع کرده بودند، هدف قرار داده است. تعدادی اتباع خارجی نیز در بین کشته‌شدگان هستند.

یک مقام پلیس می گوید که انفجار درکلیسای "سباستین قدیس" در "نگومبو" [ کلیسای کاتولیک] در شمال کلمبو بیش از۵۰ کشته داشته است. در همین حال حدود ۱۶۰ نفر تنها در یکی از کلیساهای مورد حمله به نام "سنت آنتونی" مجروح شدند.

بر اساس خبرگزاری فرانسه رئیس پلیس سریلانکا روز۱۱ آوریل (١٠ روز قبل) در پیامی محرمانه درباره احتمال حملات «قریب‌الوقوع» به کلیساها هشدار داده بود.
در بخشی از این پیام ادعا شده که یک سازمان اطلاعاتی خارجی، به سریلانکا درباره تدارک گروه موسوم به "جماعت توحید سریلانکا" برای حملات هشدار داد.

بسیاری از رهبران کشورهای جهان با ارسال پیام‌هایی این حملات مرگبار را محکوم کرده و با مردم و دولت سریلانکا اعلام همبستگی کرده‌اند.
نارندرا مودی، نخست وزیر هند در پیامی توییتری این حملات را محکوم کرده و گفته است که کشورش در کنار سریلانکا و مردم این کشور ایستادگی خواهد کرد.
عمران خان، نخست وزیر، پاکستان، نیز این حملات را بشدت محکوم کرده است.

رادیو بین المللی فرانسه