به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، دی ۰۷، ۱۳۹۹

روحانی و واکسن کرونا:

  پول داریم، به آمریکا اعتماد نداریم
دویچه وله - روحانی درباره تلاش دولت برای تهیه واکسن کرونا گفت پولی را تهیه کردیم ولی گفتند باید "دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا اجازه دهد" و به بانک آمریکایی واریز شود، اما آمریکا "دزد" است و ایران به این کشور اعتماد نمی‌کند.

دولت ایران تحت فشار شدید افکار عمومی برای تهیه واکسن کروناست و تاکنون روشن نیست چه اقدامی در این زمینه انجام داده است. رسانه‌های ایران گاه از واکسن تولید داخل گفته‌اند، گاه از تهیه واکسن چینی و گاه از کواکس، نهاد هماهنگ‌کننده تلاش‌های جهانی برای دسترسی کشورها به واکسن کووید-۱۹. در هرحال هنوز روشن نیست آیا واکسنی خریداری شده، اگر شده به چه میزان و از کجا.

ایران در رابطه با واکسن کرونای شرکت فایزر بیون‌تک نیز که اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا تزریق آن را شروع کرده‌اند، ابتدا گفته بود که امکان نگهداری و نقل و انتقال آن را ندارد. اما حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شش دی (۲۶ دسامبر) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «ما در نقل و انتقال یا نگهداری واکسن هیچ مشکلی نداریم.» مشکل به گفته او در "خرید" واکسن است.

یکی از مشکلات عمده بر سر راه خرید این واکسن به گفته خود مسئولان حکومتی این است که ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) نپیوسته و بسیاری از بانک‌ها حاضر به مبادلات مالی با این کشور نیستند. حسن روحانی در جلسه امروز، شنبه، با پرش از روی این مانع گفت: «من نمی‌خواهم الان وارد این موضوع شوم» و ترجیح داد به انتقادهایی که از جمهوری اسلامی می‌شود بپردازد.

از جمله این که: «اوایل شروع کردند که علیه ما بگویند جمهوری اسلامی واکسن نمی‌خرد، بعد گفتند جمهوری اسلامی توان نگهداری واکسن را ندارد، بعد گفتند اصلا جمهوری اسلامی پول خرید واکسن را ندارد که همه این موارد هم دیدند که رد شد اما دست‌بردار نیستند.» انتقادهایی که روحانی در نفی‌شان به آنها اشاره کرده، از زبان خود مسئولان بهداشتی و دولتی نیز شنیده شده است.

آمریکا "دزد" است

حسن روحانی در این جلسه به "فعالیت خبیثانه" آمریکا برای سنگ‌اندازی سر راه تهیه واکسن کرونا از سوی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «پولی را از بانکی تهیه کردیم تا واکسن را از کوواکس بخریم ولی گفتند باید اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا) اجازه دهد. آنقدر مردم و سازمان بهداشت جهانی را ترسانده‌اند. ما پول را تهیه کرده‌ایم، آن کشور با انتقال پول موافقت کرده است، اوفک هم قبول کرده ولی گفتند پول ابتدا باید به بانک آمریکایی بیاید.»

او سپس خطاب به سران آمریکا گفت: «چطور می‌توان به شما اعتماد کرد؟ شما که در دزدی معروفید! شما که مترصد هستید پولی از ما پیدا کنید تا آن را بگیرید! چگونه می‌توان به شما اعتماد کرد؟» و به این ترتیب بازهم این موضوع در هاله ابهام گذاشته شد که جمهوری اسلامی بالاخره کی اقدامی جدی برای تهیه واکسن می‌کند و بر سر پولی که به گفته روحانی برای خرید واکسن تهیه شده، چه خواهد آمد.

وزارت بهداشت دستورالعمل شفافی تدوین خواهد کرد

رواج فساد و رانت‌خواری گسترده در جمهوری اسلامی باعث بی‌اعتمادی شدید مردم شده و به این دلیل بسیاری گمانه‌زنی‌ها در رابطه با واکسن کرونا نیز رایج است. به همین علت حسن روحانی خطاب به وزیر بهداشت گفت: «اگر روزی واکسن به کشور وارد شد وزیر بهداشت باید روزانه گزارش دهد که چه مقدار واکسن وارد شده است، به چه کسانی تزریق شده و اولویت‌ها با چه کسانی است.»

او از وزیر بهداشت خواست این موارد را هر روز اعلام کند تا "دشمنان" نتوانند بهانه‌جویی کنند و با سوء استفاده از این مسائل بگویند که «واکسن در بازار سیاه است»، «معلوم نیست به چه کسانی تزریق شده»، «معلوم نیست کجا رفته» است؟

روز شنبه همچنین اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری گفت که دولت تلاش می‌کند واکسن را داخل ایران تولید کند، اما اگر بتواند از "هر جای دنیا واکسن معتبر و موثر تامین و وارد کند" این کار را می‌کند و "یک لحظه هم درنگ" نخواهد کرد. جهانگیری به مردم اطمینان داد: «وزارت بهداشت دستورالعمل های شفافی تدوین و اعلام خواهد کرد و احدی خارج از آن دستورالعمل‌ها نمی‌تواند به واکسن دسترسی پیدا کند.»

او تاکید کرد: «هیچ مقام دولتی و خانواده مقام دولتی حق ندارد خارج از آن دستورالعمل‌ها به واکسن دسترسی پیدا کند و همه مردم مشابه هم به واکسن دسترسی پیدا خواهند کرد.»

واکسن چینی بهتر از واکسن فایزر

محمداسماعیل اکبری، مشاور عالی وزیر بهداشت نیز در یک برنامه تلویزیونی گفته است که «عده‌ای در ذهن مردم جا انداخته‌اند که اگر واکسن خارجی بخریم، نجات پیدا می‌کنیم». او هشدار داده که « اینها تبلیغات تجاری است» و به «چه حسابی این فکر در ذهن مردم ما ایجاد شده که اگر پول بدهیم و واکسن فایزر را بخریم، نجات پیدا می‌کنیم؟». او تاکید کرده است که اصلا نسبت به کیفیت واکسن تردید ندارد.

مسئولان ایران هم‌زمان با ایجاد تردید نسبت به واکسن فایزر بیون‌تک مشغول خرید واکسن چینی هستند. کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر اعلام کرده است این سازمان از یک هفته پیش با هماهنگی حسن روحانی خرید واکسن چینی را آغاز کرده است و تاکید کرد که جای نگرانی نیست چون «سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت بر همه واکسن‌ها نظارت می‌کند.»

حسن روحانی نیز در سخنان خود در ستاد مقابله با کرونا گفت: «غیر از کوواکس، جای دیگری اگر واکسن مورد اعتمادی باشد و وزارت بهداشت و درمان اعلام کند که این واکسن مورد اعتماد است، ما حتما خریداری می‌کنیم. پول آن را تهیه می‌کنیم و به هر شرایطی که باشد، پول را منتقل می‌کنیم.»

دویچه وله