به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۰۱، ۱۳۹۹

الیوت آبرامز از قتل‌های هدفمند چهره‌های کلیدی حکومت ایران دفاع کرد

الیوت آبرامز فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا. 
 الیوت آبرامز، فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، در گفتگو با بخش فرانسوی زبان "تایمز اسرائیل" با اشاره به ترور محسن فخری زاده، چهره مخفی برنامۀ اتمی ایران، از قتل‌های هدفمند اعضای کلیدی حکومت اسلامی ایران دفاع کرده و گفته است : "اشتباه است اگر تصور کنیم که کارکنان کلیدی حکومت ایران قابل تعویض یا جایگزینی هستند."

در تأئید ادعای خود آبرامز به قتل قاسم سلیمانی، فرماندۀ پیشین سپاه قدس، توسط آمریکا اشاره کرده و گفته است که نامبرده مسئول حملات گذشته و آینده علیه نیروهای آمریکایی در منطقه بود. آبرامز از اعلام هویت مسئول قتل محسن فخری زاده خودداری کرد و تنها به گفتن این عبارت بسنده نمود که "اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند."

فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران سپس تأکید کرده است : "هیچکس به اندازه محسن فخری‌زاده از پروندۀ هسته‌ای ایران مطلع نبود. او سازمانده اصلی برنامۀ اتمی ایران و واسطۀ اصلی میان برنامۀ سلاح‌های اتمی و عالیترین رهبران ایران بود و در نتیجه فکر می کنم که کنار رفتن او از این کارکرد آهنگ برنامۀ سلاح‌های اتمی ایران را کُند می‌کند."

الیوت آبرامز در جای دیگری از سخنانش از تحریم‌های تهاجمی دولت ترامپ به عنوان جزء دیگری از راهبرد گسترده تر آمریکا برای کُند کردن برنامۀ اتمی ایران یاد کرد و افزود که تحریم‌های آمریکا اهرمی است ضروری برای مذاکره جهت دستیابی به یک توافق اتمی که به برنامۀ موشک‌های بالستیکی و برتری طلبی رژیم ایران در منطقه خاتمه دهد."

آبرامز بار دیگر از برجام به عنوان توافقی ناقص یاد کرده و افزوده است که او و دیگر مقامات دولت ترامپ با گروه دورۀ انتقالی رئیس جمهوری منتخب آمریکا، جو بایدن، ملاقات کرده و کوشیده‌اند آنها را متقاعد کنند که دیگر در وضعیت سال ٢٠١٥ به سر نمی بریم. در این ملاقات او و اعضای دولت ترامپ به گروه انتقالی جو بایدن یادآور شده‌اند که "در این فاصله خیلی چیزها عوض شده و فرمول هایی که به توافق برجام منجر شدند امروز دیگر چندان مناسب نیستند."

الیوت آبرامز ابراز اطمینان کرده است که جو بایدن فعالیت‌های صورت گرفته توسط گروه ترامپ را تماماً تغییر نخواهد داد. او با اشاره به کثرت تحریم‌های وضع شده توسط دولت ترامپ علیه نقض حقوق بشر در ایران و تروریسم دولتی این کشور گفته است که لغو این تحریم‌ها میّسر نخواهد بود به ویژه اگر افراد تحریم شده از ناقضان حقوق بشر در ایران و یا از اعضای سپاه قدس باشند.

او گفته است برغم تفاوت نظر میان جو بایدن و دونالد ترامپ، توقف تحریم‌ها علیه ایران آسان نخواهد بود. آبرامز پیش بینی کرده است که مذاکره میان حکومت ایران و جو بایدن بسیار پیچیده خواهد بود. او بعید دانسته که تمام تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو شوند. آبرامز ضمن پشتیبانی از سیاست "فشارهای حداکثری" علیه حکومت ایران تنها ابراز تأسف کرده که دونالد ترامپ این فشارها را با تأخیر آغاز کرد.

قرار است مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا ششم ژانویه آینده دور سفر رسمی را به خاورمیانه انجام بدهد. در این سفر که با ملاقات مایک پنس و رهبران اسرائیل آغاز خواهد شد، معاون رئیس جمهوری آمریکا در پایتخت‌های دیگر کشورهای منطقه نیز توقف خواهد کرد. 

رادیو بین المللی فرانسه