به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آذر ۳۰، ۱۳۹۹

آخرین و گران ترین «یلدای قرن» با طعم کرونا

 سفره شب یلدای ۱۳۹۹، گران‌ترین سفره قرن
 آخرین شب یلدای قرن یکشنبه شب است و این بار، دور هم جمع شدن مردم ایران احتمالاً به دو معنا برای آن‌ها گران تمام خواهد شد: نخست اینکه کرونا همچنان در مهمانی‌های خانوادگی قربانی می‌گیرد و دوم هم اینکه قیمت اقلامی که در سفره شب یلدا حضور دارند، سر به فلک می‌کشد.

به گزارش پارسینه، آخرین شب یلدای قرن یکشنبه شب است و این بار، دور هم جمع شدن مردم ایران احتمالاً به دو معنا برای آن‌ها گران تمام خواهد شد: نخست اینکه کرونا همچنان در مهمانی‌های خانوادگی قربانی می‌گیرد و دوم هم اینکه قیمت اقلامی که در سفره شب یلدا حضور دارند، سر به فلک می‌کشد.

سال ۱۳۹۸ هم برای ایرانی‌ها سال توام با تورم سنگین بود و البته از آن زمان تاکنون، فشار تورم بر خانوار ایرانی تشدید هم شده است اما در مورد خاص هزینه یک سفره شب یلدا، ایرانی‌ها به طور متوسط سال گذشته چقدر هزینه کرده اند؟

هزینه سفره شب یلدای سال ۱۳۹۸ چقدر بود؟

بررسی‌های میدانی برخی خبرگزاری‌های داخلی از هزینه سفره شب یلدا در آذرماه سال گذشته، نشان می‌دهد که سفره شب یلدا شامل آجیل، میوه و شیرینی برای یک خانواده ۴ نفره، به طور متوسط بین ۳۰۰ هزار تومان تا بیش از یک میلیون تومان هزینه در بر داشته است.

آذرماه سال گذشته، قیمت هر کیلوگرم آجیل شیرین بین ۱۲۵ تا ۱۸۰ هزارتومان قیمت داشت. سال گذشته، گران‌ترین مغز آجیلی با قیمت کیلویی ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، پسته بود که البته مغز بدون پوست آن ۲۰۰ تا ۲۶۰ هزار تومان قیمت داشت. بعد از آن نیز مغز بادام با قیمت هر کیلو ۱۲۰ تا ۲۰۰ هزارتومان و بادام هندی با قیمت هر کیلو ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان قرار داشت. مغز فندوق نیز در آذرمان سال گذشته، بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ هزارتومان قیمت گذاری شده بود.

به این ترتیب، با احتساب قیمت انواع دیگر آجیل همچون انواع تخمه، توت و برگه زردآلو، هزینه آجیل شب یلدا برای یک خانواده ۴ نفره در مناطق شهری ایران، با احتساب دو کیلوگرم آجیل، در آذرماه سال گذشته بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان تمام می‌شد.

قیمت هر کیلو انار هم در آستانه شب یلدای سال ۱۳۹۸، بین ۶ تا ۲۳ هزار تومان، قیمت هر کیلو هندوانه بین ۴۵۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان و قیمت هر کیلو خرمالو نیز بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان بود. در بازار مرکبات نیز قیمت هر کیلو پرتقال جنوب بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان، پرتقال شمال بین ۶ تا ۷ هزار تومان، نارنگی بین ۸ تا ۱۲ هزار تومان، سیب درختی بین ۵ تا ۹ هزار تومان و لیمو شیرین نیز حدود ۵ هزار تومان بود.

با این حساب، در آذرماه سال گذشته، قیمت یک سبد میوه پذیرایی با ۴ نوع میوه و کیفیت متوسط، چیزی حدود ۶۰ هزار تومان بود. همچنین قیمت هرکیلوگرم کیک یلدایی در قنادی‌های سطح شهر تهران حدود ۵۵ هزارتومان، انواع شیرینی‌تر ۳۵ هزارتومان، شیرینی دانمارکی، زیان و پاپیونی ۲۸ هزارتومان و کیک یزدی ۲۱ هزارتومان قیمت گذاری شده بود.

سفره شب یلدای ۱۳۹۹، گران‌ترین سفره قرن

امسال، اما وضعیت قیمت‌ها با سال ۱۳۹۸ بسیار متفاوت است و این در حالی است که خانوار ایرانی، در طول یک سال گذشته، یکی از شدیدترین موارد کاهش درآمد و افزایش قیمت‌ها در طول دهه‌های اخیر را تجربه کرده است.

قیمت هنداونه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اقلام حاضر در سفره شب یلدای ایرانیان، امسال حدود ۹ هزار تومان است و این در حالی است که هر عدد هندوانه در شب یلدای سال گذشته، حدود ۴ هزار تومان تمام می‌شد.

امسال قیمت هر کیلو انار شیراز بین ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان، قیمت هر کیلو انار دماوند ۱۲ تا ۱۹ هزار تومان و انار ساوه هم قیمتی بین ۷ تا ۱۲ هزار تومان دارد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قیمت پسته هم از کیلویی ۲۲۰ هزار تومان آغاز می‌شود و تا ۳۶۰ هزار تومان هم قیمت گذاری شده است.
 
طرح نظارت بر بازار شب یلدا در بافق آغاز شد

قیمت گردو هم نسبت به سال گذشته رشد دوبرابری داشته است، درحال حاضر قیمت گردو با پوست بالای ۱۱۰ هزار تومان است و قیمت مغز گردو هم تقریبا دو برابر شده و بالای ۲۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت تخمه کدو هم که طرفداران خودش را در سفره شب یلدا دارد، امسال افزایش داشته و در حالی که سال گذشته هر کیلو از آن بین ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان، قیمت خورده بود امسال از ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.