به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، دی ۰۴، ۱۳۹۹

نشریه "نیویورکر" گزارش می‌دهد:

لقب جدید ترامپ چیست؟
"بازنده"
 کج خلقی‌های ترامپ پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، محافظه کاران آمریکایی را مجبور خواهد کرد تا به طور مکرر تایید کنند که وی، در جریان یک انتخابات عادلانه و درست، از بایدن شکست خورده است.

"سوزان گلسِر*" نویسنده و تحلیلگر ارشد "نشریه نیویورکر" در مقاله ای، بر این نکته تاکید می‌کند که لقب اصلی ترامپ پس از خروجش از قدرت در تاریخ ۲۰ ژانویه سال آتی میلادی، "بازنده" خواهد بود. در واقع، وی با اقدامات و رویه‌های مخرب و غیرسازنده اش، عملا طرفداران و حامیان خود را مجبور خواهد تا به شکستِ او شهادت دهند. گلسِر در این رابطه می‌نویسد:

«شش هفته پس از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، تئوری‌ها و دیدگاه‌های زیادی (که اغلب آن‌ها قانع کننده نیز به نظر می‌رسند)، جهت توضیح چراییِ رویکرد ترامپ مبنی بر عدم پذیرش پیروزی جو بایدن، ارائه شده‌اند. تاکنون، تصمیم ترامپ مبنی بر حمله به مشروعیت انتخابات آمریکا، به درستی، به مثابه اقدامی جهت حمله به دموکراسی، با استفاده از حربه ترویج اطلاعات غلط و نادرست ارزیابی شده است. ترامپ عملا خود را در قامت فردی دیکتاتور نشان داده که با بازیچه کردنِ حزب جمهوریخواه، روند آزادی و دموکراسی را در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به سخره گرفته است.

برخی بر این باورند که اقدامات جنجالی ترامپ پس از انتخابات اخیر در آمریکا، با این نیت انجام شده اند که فضا را برای بازگشت وی در سال ۲۰۲۴، همچنان محیا نگه دارند و موجب جلب میلیون‌ها دلار به سوی او در دوره پس از خروجش از کاخ سفید شوند. بدون تردید در توضیحِ چرایی عدم پذیرش پیروزی بایدن از سوی ترامپ، می‌توان به مجموعه‌ای از استدلال‌هایی که پیش از این ذکر شد، اشاره کرد».

به گزارش فرارو، با این همه، باید این نکته را در ذهن داشت که وقتی در مورد دونالد ترامپ سخن می‌گوییم، ساده‌ترین جواب‌ها در توضیح چرایی رفتار‌های او، احتمالا بهترین‌ها هستند. دلایل و محرک‌های ترامپ برای موضع گیری هایش پس از انتخابات اخیر آمریکا هر چه که باشد، نمی‌تواند منکرِ این حقیقت باشد که وی این اقدامات را از آن نظر انجام می‌دهد، زیرا عمیقا از اینکه یک "بازنده" نامیده شود، متنفر است. اینکه ترامپ را بازنده خطاب کنند، بدترین چیزی است که می‌تواند برای او رخ دهد و او احتمالا حاضر است هرکاری انجام دهد تا موصوف به یکچنین صفتی نشود. ترامپ در سال جاری و در بحبوحه تلاش‌های انتخاباتی در این کشور، "چاک شامر" رهبر اقلیت‌های سنای آمریکا را یک "بازنده تمام عیار" نامید. وی در موراد دیگری نیز به کرات مخالفان خود نظیر "اندرو کومئو" شهردار نیویورک یا "جان کلی" رئیس کارکنان کاخ‌سفید را بازنده خطاب کرده و انگار از این مساله لذت می‌برد. 

او حتی در یک موضع گیری عجیب، سربازان آمریکایی که در خارج از این کشور جان خود را از دست داده بودند را نیز "بازنده" خطاب کرد. زمانیکه سناتور "میت رامنی" (از حزب جمهوریخواه)، از رویه‌های جنجالی ترامپ انتقاد کرد، ترامپ به صراحت به او یادآوری کرد که در سال ۲۰۱۲ و در جریان انتخابات آمریکا، شکست سنگینی را متحمل می‌شد و در مقام یک بازنده، حق ندارد وی را سرزنش کند. با این حال، از تاریخ سه نوامبر سال جاری میلادی که انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا برگزار شد و وی (ترامپ) به نحو عجیبی نتیجه انتخابات را واگذار کرد، استفاده از واژه بازنده نیز به نحو خارق العاده‌ای از دایره واژگان دونالد ترامپ، ناپدید شده است.

ترامپ در تاریخ ۵ دسامبر، یعنی بیش از یک ماه پس از برگزاری انتخابات آمریکا، در جریان یک گردهمایی در جورجیای این کشور گفت که "اگر انتخابات را ببازد، در نقش یک بازنده مهربان و سخاوتمند ظاهر خواهد شد". چند روز قبل، کمیته آرا الکترال آمریکا تشکیل جلسه داد و در نهایت، پیروزی قطعی بایدن را اعلام کرد. با این حال، ترامپ نه تنها در نقش یک بازنده مهربان و سخاوتمند ظاهر نشد، بلکه هنوز هم بر ادعا‌های خود مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، پافشاری می‌کند. چند هفته قبل ترامپ در یکی از موضع گیری‌های پساانتخاباتی خود برای رسانه‌های آمریکایی اعلام کرد که شکی در خروج از قدرت، در صورتیکه که کمیته آرا الکترال آمریکا، پیروزی بایدن را به طور رسمی اعلام کند، به خود راه نخواهد داد. وی گفت: "بله من حتما پیروزی بایدن را به رسمیت خواهم شناخت و شما این را به چشم خواهید دید". وی اکنون دقیقا مخالفِ آنچه گفته عمل می‌کند.

احتمالا ترامپ فکر می‌کند که انکارِ مکرر و ادامه دارِ انتخابات آمریکا از سوی او، از وی تصویر انسانی مبارز را به مخاطبان عرضه خواهد کرد. شاید وی واقعا خودش را قانع کرده که ادعا‌های عجیب و غریب انتخاباتی اش، در برخی ایالات‌ها صحیح هستند.

من و دیگر تحلیلگرانِ شبیه من، تاکنون بار‌ها و بار‌ها نسبت به موفقیت نسبی ترامپ در قانع کردن شماری از رای‌دهندگان و همچنین سیاستمداران ارشد حزب جمهوریخواه در ایمان آوردن به این مساله که در جریان انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، تقلب روی داده، هشدار‌هایی داده ایم. متاسفانه اگر ترامپ قرار بود که نشان دهد که حزب جمهوریخواه به وی وفادار است، عمیقا در این مساله موفق شده است. چه کسی چهار سال قبل فکر می‌کرد که ترامپ بتواند حزب جمهوریخواه را تا جایی با خود همراه کند که این حزب حتی به دموکراسی آمریکایی، به خاطرِ ترامپ، پشت کند؟

با این همه، به شیوه دیگری نیز می‌توان به اقدامات و رویه‌های دونالد ترامپ از تاریخ سه نوامبر سال جاری میلادی تاکنون نگریست. ترامپ با اقدام خود جهت تحت فشار قرار دادن مسوولان مختلف ایالتی و واداشتنِ آن‌ها به طرح دعاوی حقوقی بر علیه صحت انتخابات آمریکا و در مقابل، شکست‌های مکرر این دعاوی، عملا موجب شده تا شکست و بازنده بودنِ او در نزد افکار عمومی برجسته‌تر شود.

فرماندارانِ جمهوریخواه در ایالت‌هایی نظیر آریزونا و جورجیا، به صراحت تایید کرده اند که ترامپ، انتخابات را باخته است. آن‌ها نه فقط به شکست ترامپ در ایالت هایشان بلکه در کل انتخابات آمریکا نیز اشاره کرده اند. برخی قضات جمهوریخواه نیز بر شکست وی صحه گذاشته اند. در این میان حتی برخی چهره‌های برجسته سیاسی و قضایی در آمریکا گفته اند که در انتخابات آمریکا، بر خلاف رویه‌های ترامپ، "نباید به وکلا توجه کرد، بلکه باید توجه اصلی را معطوف به رای دهندگان آمریکایی نمود". از سویی، موضع گیری‌های عجیب ترامپ بر علیه ساختار انتخاباتی آمریکا موجب شده تا عده‌ای در واشنگتن پایتخت آمریکا، طرفداری از ترامپ را کنار گذاشته و تمامیتِ کشورشان را اولویت قرار دهند. در واقع، آن‌ها در برهه کنونی، با درکِ ترامپ به عنوان تهدیدی علیه منافع ملی آمریکا، عملا حمایت از کشورشان را به طرفداری از ترامپ ترجیح داده اند.

با توجه به همه این مطالب باید گفت، برَند و نشان جدید ترامپ در عرصه سیاسی آمریکا را باید واژه "بازنده" دانست. او اکنون بازنده محض است. او عملا مقام‌های دولتی و طرفداران خود را به سمتی سوق می‌دهد که همگی آن ها، به بازنده‌بودنِ وی شهادت دهند. وی در شرایطی قدرت را در تاریخ ۲۰ ژانویه سال آتی ترک خواهد کرد که هم رئیس‌جمهوری استیضاح‌شده، و هم شکست خورده، خواهد بود. او نه تنها الان، بلکه برای همیشه یک "بازنده" خواهد بود.

فرارو