به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، دی ۰۹، ۱۳۹۹

اهدای جایزه حقوق بشر کانون وکلای آمریکا به نسرین ستوده

کانون وکلای آمریکا جایزه سالانه خود را به نسرین ستوده، وکیل مدافع و فعال حقوق بشر زندانی در ایران، اهدا کرد. خانم ستوده این جایزه را به خاطر "خدمات دلیرانه و بی‌دریغ در راه حقوق بشر" دریافت کرده است.

 کانون وکلای دادگستری آمریکا دوشنبه ۸ دی ماه (۲۸ دسامبر) نسرین ستوده، وکیل و حقوقدان ایرانی، را برنده جایزه سالانه حقوق بشر موسوم به النور روزولت معرفی کرد.

این کانون در بیانیه‌ای که در تارنمای خود منتشر کرده است، نسرین ستوده را به خاطر "فعالیت‌های دلیرانه و بی‌دریغ در خدمت به حقوق بشر" برای دریافت این جایزه شایسته دانسته است.

در این بیانیه از جمله آمده است که "فعالیت‌های خانم ستوده، نه تنها برای همکاران ایرانی او، که برای مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان الهام‌بخش است".

بیانیه به اختصار فعالیت‌ها و فداکاری‌های نسرین ستوده در دفاع از حقوق بشر در ایران را برشمرده و از تلاش‌های این وکیل دادگستری ستایش کرده است.

نسرین ستوده در پیامی ویدیویی از کانون وکلای دادگستری آمریکا تشکر کرد و آن را نشانه "همبستگی حرفه‌ای" با وکلای دادگستری در ایران دانست که به گفته او می‌تواند به تقویت و استقامت جامعه مدنی در ایران کمک کند.

در اعلام نام برندگان جایزه النور روزولت در سال ۲۰۲۰، افزون بر نسرین ستوده، این جایزه به دکتر آنتونی فائوچی رئیس مرکز مقابله با بیماری‌های مسری و عفونی آمریکا و همچنین، بیلی جین کینگ قهرمان بازنشسته تنیس و فعال مدنی تعلق گرفته است.

جایزه حقوق بشر النور روزولت که در سال ۲۰۱۸ از سوی گردانندگان مرکز حقوق بشر بنیاد نهاده شد، هر ساله به افراد و سازمان‌هایی تعلق می‌گیرد که در راه پیشبرد حقوق بشر در جهان خدماتی ارزنده انجام دادهند.

نسرین ستوده پیش از این نیز در سطح بین‌المللی مورد تقدیر و ستایش قرار گرفته و از جمله جایزه نوبل آلترناتیو و همچنین جایزه ساخاروف را دریافت کرده بود.

نسرین ستوده به حکم قوه قضائیه جمهوری اسلامی به خاطر اتهام‌های سیاسی مانند "اقدام علیه امنیت ملی" و "تبلیغ علیه نظام" به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

دویچه وله فارسی