به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۰۱، ۱۳۹۹

آژانس دارویی اروپا واکسن فایزر-بیون‌تک را برای استفاده در اتحادیه اروپا تائید کرد

 اداره دارویی اروپا روز دوشنبه با استفاده از واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» برای پیشگیری از ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» موافقت کرد. برخی از کشورها از جمله بریتانیا و ایالات متحده آمریکا پیش از این با تائید استفاده از واکسن شرکت های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» روند واکسیناسیون را آغاز کرده بودند. مقامات اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرده بودند که واکسیناسیون در ۲۷ کشور عضو این اتحادیه از روز ۲۷ دسامبر (هفتم دی) آغاز خواهد شد.

امر کوک، مدیر اجرایی اداره دارویی اروپا گفت که نظر مساعد این نهاد نسبت به استفاده از واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» مسیر را برای صدور مجوز فروش آن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را همراه با «موازین ایمنی»، «کنترل ها» و «وظایف» مرتبط هموار می کند.

وی تصمیم روز دوشنبه اداره دارویی اروپا را نتیجه بسیج دانشمندان، شرکت های داروسازی، نهادهای نظارت کننده، کارکنان بخش بهداشت و درمان و بیماران در سراسر جهان دانست.

مدیر اجرایی اداره دارویی اروپا افزود که ارزیابی علمی این نهاد برای تائید استفاده از واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» براساس «استحکام شواهد علمی از میزان ایمنی، کیفیت و کارایی» این واکسن انجام شده و عامل دیگری در این روند نقش نداشته است. او افزود که شواهد به دست آمده نشان می دهد که فواید استفاده از واکسن «فایزر» و «بیون تک» به مراتب از خطرات احتمالی آن بیشتر است.

«شواهدی از عدم کارایی واکسن در برابر نوع جهش‌یافته ویروس در دست نیست»
آژانس دارویی اروپا همچنین روز دوشنبه اعلام کرد که هیچگونه «مدرکی» مبنی بر عدم کارایی واکسن شرکت های «فایزر» و «بیون تک» در برابر نوع جهش یافته ویروس کرونا در دست نیست.

شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا در بریتانیا طی روزهای گذشته نگرانی هایی را بابت کارایی واکسن های تولید شده پدید آورده است.

مقر آژانس دارویی اروپا در شهر آمستردام در هلند قرار دارد.

یورونیوز فارسی