به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۲۲، ۱۳۹۹

آلودگی شدید هوا؛ بنفش شدن تهران و اصفهان، قرمز شدن برخی استان‌های دیگر

 نمایی از برج میلاد تهران در میان دود
وضعیت آلودگی هوای تهران از روز شامگاه یکشنبه ۲۱ دی با گذر از شاخص قرمز در برخی مناطق به وضعیت بنفش به‌معنای بسیار ناسالم رسید. همزمان در مناطقی از شهر اصفهان نیز وضعیت آلودگی هوا با عبور از شاخص قرمز به وضعیت بنفش رسیده است.

در حال حاضر میانگین شاخص کیفیت هوای پایتخت روی ۱۷۵ قرار گرفته، ضمن آن‌که به‌گفته شهرداری تهران، آلودگی هوا در برخی از نقاط تهران از حالت قرمز به رنگ بنفش درآمده است.

در مناطقی از شهر اصفهان نیز در شبانه‌روز گذشته شاخص آلودگی بین ۱۶۴ تا ۱۸۱ قرار گرفت که به معنای وضعیت قرمز و «ناسالم برای همه گروه‌های سنی» است ضمن آن‌که صبح امروز برخی مناطق این شهر پرجمعیت نیز با عبور از شاخص ۲۷۰ رسید به وضعیت بنفش به‌معنای «بسیار ناسالم» برای همه گروه‌های سنی رسیدند.

این درحالی است که اداره‌کل هواشناسی استان تهران پیش‌بینی کرده است که از ظهر امروز دوشنبه با پایان گرفتن وزش باد ملایم، آلاینده‌های هوای تهران از مقدار کنونی نیز بیشتر خواهد شد.

طی هفته‌های گذشته هشدارهای زیادی درباره آلودگی هوای کلان‌شهرهای ایران، خصوصا «دو برابر شدن میزان دی‌اکسید گوگرد» به خاطر استفاده از مازوت به عنوان سوخت نیروگاه‌ها منتشر شده است.

در میانه تایید و انکار مقامات حکومت ایران در رابطه با استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها، وزیر نفت جمهوری اسلامی این موضوع را سرانجام تایید کرد و گفت که به دلیل تحریم‌ها و عدم صادرات مازوت، چاره‌ای جز سوزاندن این سوختِ به‌شدت آلاینده در داخل کشور نیست.

عیسی کلانتری، رئيس سازمان حفاظت محیط زیست ایران که قبلا گفته بود مردم باید بین قطعی برق و مصرف مازوت یکی را انتخاب کنند، در تازه‌ترین اظهارنظر درباره وضعیت آلودگی هوا گفته است: «بهتر است که روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از سوخت مازوت استفاده نکنیم چون موجب آلودگی هوا می‌شود».

او با مقایسه وضعیت کنونی با دوران جنگ ایران و عراق گفته است: «در زمان جنگ هم روزی ۷ تا ۸ ساعت با خاموشی مواجه بودیم».

خبرگزاری فارس هم در گزارشی پیرامون آلودگی هوا در تهران نوشته است که منطقه سوهانک تهران و ازگل از جمله نقاط «بنفش» به لحاظ آلودگی هوا هستند و شاخص کیفیت هوا در آن‌ها بالاتر از ۲۰۲ گزارش شده است.

وضعیت آلودگی هوا در برخی استان‌های دیگر از جمله البرز، خوزستان و مرکزی نیز در شبانه‌روز گذشته قرمز گزارش شده است.

در استان البرز کیفیت هوا در شهرهای کرج، ملارد، هشتگرد و نظرآباد در شرایط قرمز و ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.

در اهواز، مرکز استان خوزستان، نیز شاخص شاخص آلودگی هوا بین ۱۵۵ تا ۱۶۲ گزارش شده که به‌معنای وضعیت قرمز و ناسالم برای همه گروه‌هاست. همزمان شهرهای شادگان و سوسنگرد در این استان نیز وضعیت مشابهی را از سر می‌گذرانند.

در استان مرکزی نیز رضا میرزایی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، اعلام کرد که افزایش همزمان آلاینده «دی اکسید گوگرد» و ذرات معلقِ کمتر از دو و نیم میکرون در روز گذشته، کیفیت هوا را برای همه گروه‌های سنی را در وضعیت ناسالم قرار داده است.

از برخی شهرهای استان‌های دیگر ازجمله قم نیز گزارش‌های مشابهی منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، علی‌رغم اعلام وزارت بهداشت و درخواست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران مبنی بر تعطیل شدن بازی شهرآورد امروز میان پرسپولیس و استقلال در تهران به دلیل قرمز و بنفش بودن شاخص آلودگی هوای تهران، تا این لحظه هنوز گزارشی از لغو از این بازی منتشر نشده است. قرار است این مسابقه از ساعت ۱۶:۳۵ امروز بدون تماشاگر برگزار شود.

شاخص کیفیت هوا به عنوان معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت گروه‌های سنی متفاوت است. از صفر تا ۵۰ این شاخص بیانگر شرایط پاک یا سبز، ۵۱ تا ۱۰۰ شرایط قابل قبول یا زرد، ۱۰۱ تا ۱۵۰ شرایط ناسالم برای گروه حساس یا نارنجی، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها یا قرمز، ۲۰۱ تا ۳۰۰ شرایط بسیار ناسالم یا بنفش و ۳۰۱ تا ۵۰۰ آن نیز بیانگر شرایط خطرناک است که با رنگ ارغوانی توصیف می‌شود.

بر اساس آمارهای رسمی، تهران در سال جاری فقط ۱۵ روز هوای پاک داشته است.

منبع: فارس، ایرنا، آرشیو رادیو فردا / ر.ش / ر.ح.