به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، بهمن ۰۶، ۱۳۹۹

آمریکا 'با تایید اسرائیل گنبد آهنین را در پایگاه‌های خلیج فارس نصب می‌کند'

 سیستم پدافند موشکی گنبد آهنین شهرهای اسرائیل را در برابر راکت‌هایی که از غزه پرتاب می‌شود حفاظت می‌کند
روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داده است که آمریکا به زودی سکوهای سیستم دفاع موشکی "گنبد آهنین" اسرائیل را در تعدادی از پایگاه‌های خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس مستقر می‌کند.

به نوشته هاآرتص مقام‌های اسرائیلی به دلیل حساسیت موضوع برای آمریکایی‌ها، نگفته‌اند که این سیستم در چه کشورهایی نصب خواهد شد اما گفته‌اند که اسرائیل پشت درهای بسته موافقت کرده که سکوهای گنبد آهنین را برای دفاع آمریکایی‌ها در برابر حملات احتمالی "ایران و گروه‌های وابسته‌اش" در اختیار ایالات متحده قرار داده است.

این روزنامه به نقل از منابع امنیتی اسرائیل نوشت که آمریکا تایید مقام‌های ارشد اسرائیلی را برای شروع استقرار گنبد آهنین در بعضی از پایگاه‌های خود از جمله در خاورمیانه، اروپا و خاور دور دریافت کرده است.

سازمان دفاع موشکی اسرائیل وابسته به وزارت دفاع، حدود سه هفته پیش دومین سکوی دفاع موشکی گنبد آهنین را تحویل وزارت دفاع آمریکا داد.

دو کشور در ماه اوت سال ۲۰۱۹ قرارداد تحویل دو واحد از این سیستم پدافند موشکی را امضا کرده بودند که ساخت شرکت "سیستم‌های دفاعی پیشرفته رافائل" اسرائیل است.

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، در مراسم تحویل دومین سکوی گنبد آهنین به آمریکا گفت: "اطمینان دارم که این سیستم برای دفاع از سربازان آمریکایی در برابر موشک‌های بالستیک و تهدیدهای هوایی به ارتش ایالات متحده کمک خواهد کرد."

راه‌اندازی خط تولید در آمریکا
هاآرتص گزارش داده است که شرکت رافائل با مشارکت شرکت فناوری‌های ریتیون، از بزرگ‌ترین شرکت‌های سازنده تجهیزات نظامی در آمریکا، خط تولید سکوهای سیستم دفاع موشکی گنبد آهنین را در آمریکا راه‌اندازی خواهد کرد.

سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین از شناخته‌شده‌ترین تجهیزات دفاعی اسرائیل است که نسل اول آن در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و قادر است موشک‌ها را ردگیری و با شلیک راکت‌های رهگیر آنها را قبل از اصابت به هدف منهدم کند.

این سیستم که هاآرتص آن را "یکی از گوهرهای صنایع تسلیحاتی اسرائیل" توصیف کرده آسمان شهرهای اسرائیل را در برابر حملات موشکی و راکتی محافظت می‌کند.

مقام‌های اسرائیلی به هاارتص گفته‌اند که علاوه بر کشورهای حاشیه خلیج فارس، انتظار می‌رود این سیستم به دلیل نگرانی‌ آمریکا از جانب روسیه، در شرق اروپا هم مستقر شود.

سال ۲۰۱۸ یک روزنامه سعودی گزارش داده بود که ریاض با وساطت واشنگتن قرارداد خرید یک سکوی گنبد آهنین را با اسرائیل امضا کرده است، اما وزارت دفاع اسرائیل بلافاصله این گزارش را تکذیب کرد.

مقام‌های اسرائیلی به هاآرتص گفته‌اند که بعد از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان در سپتامبر ۲۰۱۹ عربستان و کشورهای دیگر منطقه درخواست‌ها برای خرید سکوهای گنبد آهنین با هدف دفاع در برابر "تهدیدهای ایران" را افزایش دادند.

اسرائیل می‌گوید فروش این سیستم دفاع موشکی بخشی از قراردادهای اخیر عادی‌سازی روابط با کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیست.

بی بی سی