به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، دی ۳۰، ۱۳۹۹

موحدی کرمانی: بعید نیست بخواهند ما را با واکسن خود بکشند

 
آیت‌الله موحدی کرمانی می‌گوید خرید واکسن از آمریکا و اروپا می‌تواند مردم ایران را "بیمارتر کند یا بکشد". او عقیده دارد که نظر رهبر جمهوری اسلامی در منع وارد کردن واکسن کرونا از اروپا و آمریکا "صد در صد علمی" است.
آیت‌الله موحدی کرمانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفته است: «هیچ بعید نیست که آمریکایی‌ها به عنوان خدمت پزشکی، واکسن‌های جعلی را به ایران بفرستند تا پولی از ما بگیرند و بعدا ما را یا بیمارتر کنند و یا بکشند».

این روحانی بلندپایه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: «فرمایش رهبری در خصوص منع خرید واکسن از آمریکا و انگلیس صد در صد علمی است به این دلیل که هیچ اعتمادی به این کشورها نیست و اینها غیر از دشمنی با ما هیچ برنامه‌ای نداشتند».

آیت‌الله موحدی کرمانی خاطرنشان کرده است: «من فکر می‌کنم بیانات مقام معظم رهبری بسیار علمی، دقیق و حساب شده بوده است».

او تأکید کرد: «هیچ تردیدی در علمی بودن بیانات مقام معظم رهبری در این قضیه نیست».

دیدگاه "غیرمسئولانه" رهبر

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ۱۹ دی‌ماه در یک سخنرانی واردات "واکسن آمریکایی و انگلیسی" به ایران را ممنوع اعلام و به این ترتیب ایرانیان را از دسترسی به سه واکسنی که مجوزهای بین‌المللی دریافت کرده‌اند محروم کرد.

او در سخنرانی خود گفت که مسئله ممنوعیت واردات واکسن شرکت‌های آمریکایی و بریتانیایی را قبلا به مسئولان گوشزد کرده و اکنون آن را به طور عمومی اعلام می‌کند.

سخنان رهبر جمهوری اسلامی در ممنوع ساختن ورود واکسن از آمریکا و اروپا برای پیشگیری از گسترش بیشتر ویروس کرونا در ایران با واکنش گسترده‌ای در ایران و جهان روبرو شد، در اشکال گوناگونی از انتقاد و ناسزا تا توهین و تمسخر.

به ویژه کارشناسان و نهادهای مدافع حقوق بشر دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای را هم غیرکارشناسانه دانستند و هم غیرمسئولانه.

محافل پزشکی ایران نیز بدون ذکر نام رهبر جمهوری اسلامی دیدگاه او را رد کردند.

یکی از آخرین واکنش‌ها، از زبان مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا، جاری شد.

خانم محرز در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا روز یکشنبه ۲۸ دی (۱۷ ژانویه) گفت: «هر کشوری هر نوع واکسن تائیدشده‌ای که دارد موثر است و باید تزریق کرد چرا که باید سطح ایمنی دنیا بالا برود».

سازمان عفو بین‌الملل هشتم ژانویه در بیانیه‌ای فرمان خامنه‌ای و محروم کردن میلیون‌ها ایرانی از دسترسی به واکسن کرونا را "نادیده انگاشتن حق حیات و حق سلامت" شهروندان خواند و آن را به عنوان "بی‌اعتنایی ‌شرم‌آور به تعهدات حقوق بشری" محکوم کرد.

شیرین عبادی، رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران و برنده جایزه صلح نوبل، ۱۵ ژانویه در واکنش به فرمان رهبر جمهوری اسلامی در نامه‌ای به میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، از او خواست جلوی محرومیت مردم ایران از واکسن کرونا را بگیرد.

خبرگزاری مهر / دویچه وله فارسی