به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، دی ۲۲، ۱۳۹۹

ویلیام برنز نامزد انتخابی بایدن برای ریاست سازمان سیا است

 
ویلیام برنز
جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، ویلیام برنز، دیپلمات باسابقه آمریکایی را به عنوان مدیر پیشنهادی خود برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، معرفی کرده است. تیم انتقالی بایدن از آقای برنز به عنوان یک دیپلمات باتجربه که از دانش، توانایی و چشم‌انداز لازم برای مقابله با تهدیدات علیه آمریکا برخوردار است، نام برده است.
گزینه پیشنهادی آقای بایدن برای ریاست سازمان سیا باید به تایید سنای آمریکا برسد.

ویلیام برنز که در دولت اوباما، معاون وزیر خارجه بود، نقش کلیدی در مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا و رسیدن به توافق هسته‌ای داشت.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در دولت اوباما از آقای برنز به عنوان «دیپلمات دیپلمات‌ها» نام برده است.

او که سوابقی چون سفیر آمریکا در روسیه و اردن را در کارنامه خود دارد، در سال‌های اخیر ریاست موسسه صلح بین‌المللی کارنگی را بر عهده دارد، از جمله حامیان مهم توافق هسته‌ای است و پیش از این خواستار بازگشت آمریکا به برجام شده بود.

آقای برنز در دوران مذاکرات هسته‌ای آمریکا با تیم هسته‌ای ایران به رهبری علی لاریجانی و سعید جلیلی نیز سرپرستی تیم آمریکا را بر عهده داشت.

او در دوران مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا که پیش از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئيس‌جمهور، در کشور عمان شروع شد نیز در کنار جیک سولیوان که آن زمان مشاور سیاست خارجی جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا، بود، حضور داشت.

جیک سالیون نیز در دولت بایدن به عنوان مشاور امنیت ملی حضور خواهد داشت.

در حال حاضر، خانم جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، را بر عهده دارد.

رادیو فردا